Vesti
Politika
Drašković i Stanković ostaju, Ljajić odbija
27.05.2006. 10:05
Izvor: Danas
Sve izvesnija rekonstrukcija Vlade Srbije, ali još se ne zna ko će biti na čelu novih resora
Beograd - Ničim nećemo uslovljavati eventualni izbor Vuka Draškovića za ministra inostranih poslova Srbije ukoliko se tako odluči na koaliciji vladajućih partija, a stav Nove Srbije je i da ne treba menjati dosadašnjeg ministra odbrane Stankovića, jer je pokrenuo dosta pitanja i načinio pomake u toj oblasti - izjavio je juče ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić, dodajući da je i njegova partija monarhistička i da bi mu bilo drago kada bi Srbija postala parlamentarna monarhija.
Prema ocenama političkih analitičara, izvesna skora rekonstrukcija Vlade Srbije neće izazvati potrese koji bi doveli do raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora do kraja godine. Takvoj proceni umnogome doprinosi izjava potpredsednika Demokratske stranke Dragana Šutanovca da je moguće da DS na određeni rok podrži Vladu Srbije, ali da nije spremna da u nju uđe pre novih izbora.
- U situaciji dogovora oko naših deset tačaka mogli bismo da podržimo Vladu i njenu rekonstrukciju. Dakle, rok manji od šest meseci za podršku Vladi ne bi bio sporan ako bismo se oko svega dogovorili. U parlament bismo se vratili, ali u Vladu ne bismo ulazili pre izbora - rekao je Šutanovac za Politiku", ističući da su "spekulacije o mogućoj podršci" DS Vladi Srbije zapravo sastavni deo ponude koju je lider te stranke Boris Tadić izneo pre dva meseca.
S druge strane, LDP Čedomira Jovanovića insistira na raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji u roku od 90 dana, do kada bi se završio proces sukcesije s Crnom Gorom i napravio dogovor oko novog ustava. Jovanović smatra da tokom tri meseca treba dovršiti i sukcesiju s Crnom Gorom i to na način koji će omogućiti ravnopravan odnos Beograda i Podgorice i kvalitetniji i sigurniji život svih građana.
- Do izbora treba napraviti i dogovor oko novog ustava Srbije koji bi usvojio novi parlament i realizovala nova vlada, a koji bi bio najjasniji izraz diskontinuiteta s prošlošću - rekao je lider LDP juče na konferenciji za novinare.
Vlada Srbije, koja posle ostavke Miroljuba Labusa funkcioniše bez potpredsednika, trebalo bi narednih dana da popuni to mesto i da se, nakon konačnih rezultata referenduma u Crnoj Gori, u skladu sa Ustavom Srbije "dopuni" resorima odbrane i diplomatije, a moguće i sektorom za ljudska i manjinska prava. Još aktuelni ministri SCG Drašković, Stanković i Rasim Ljajić "viđeni" su za te funkcije, ali još nema dovoljne saglasnosti. Draškovića neće SPS, bez čije podrške manjinska vlada Vojislava Koštunice ne može da funkcioniše; Ljajić posle raspuštanja novopazarske vlasti koju je držala njegova SDP ne želi saradnju s Koštunicom pa je, faktički jedino Stanković nesporan.