Vesti
Politika
Blanko ostavke tresu lokalne samouprave
12.05.2010. 12:00
Izvor: politika
Blanko ostavke tresu lokalne samouprave
SNS od radikala treba da preuzme oko 400 odborničkih mandata
Ustavni sud još nije dostavio odluku o neustavnosti blanko ostavki „Službenom glasniku” i još se ne zna kada će ona biti objavljena i kako primenjivana, ali je Srpska napredna stranka spremna kao „zapeta puška” da odmah po njenom stupanju na snagu pokrene postupke za preuzimanje od radikala oko 400 odborničkih mandata. Još neke stranke imaju iste namere, ali one imaju daleko manja „potraživanja” nego naprednjaci.

Do sada u medijima spekulisalo se o 580 ili 600 radikalsko-naprednjačkih mandata. Marko Đurić, član Glavnog odbora i koordinator pravnog tima SNS-a, objašnjava da su neki odbornici u međuvremenu izgubili interesovanje za takvu vrstu aktivnosti i nisu preduzeli formalne korake koji su potrebni da bi im se mandati vratili. On nema dilemu da li će naprednjaci zaista imati pravo da dobiju mandate koje potražuju. Samo treba da se primeni član 61. Zakona o Ustavnom sudu, koji garantuje da se stečena prava mogu vršiti od momenta njihovog nastanka (imajući u vidu odluku USS) ”, dodaje Đurić.

Reč je o potencijalno spornim mandatima u stotinak opština i gradova, među kojima su Beograd, Novi Sad, Niš, Kikinda, Valjevo, Inđija, Loznica, Bačka Palanka, Lazarevac, Obrenovac, Vračar, Vranje, Novi Bečej, Zrenjanin, Užice, Bela Crkva, Sremska Mitrovica, Vršac, Požarevac, Pančevo, Bajina Bašta, Gadžin Han, Prokuplje, Lebane. Broj mandata koje su naprednjaci oduzeli radikalima kada se Srpska radikalna stranka pocepala (i koji su kasnije uglavnom sudskim putem vraćani matičnoj izbornoj listi) varira od mesta do mesta. Negde je reč o čitavim odborničkim grupama, pa će i efekti eventualnog ponovnog vraćanja mandata u ruke SNS-u biti različiti.

I dok Đurić misli da će odluka USS dovesti do velikih potresa u lokalnim samoupravama širom Srbije, što, po njegovim rečima, može biti i vesnik promene vlasti na republičkom nivou, potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić ocenjuje da će se lokalne samouprave tresti „onoliko koliko to bude u funkciji volje i želje vlasti, prvenstveno Demokratske stranke”.

„Sada dolazimo do jedne potpuno nenormalne situacije: u slučaju da umre, ne daj bože, poslanik ili odbornik SNS-a, jedini ovlašćeni predlagač novog poslanika ili odbornika na to upražnjeno mesto je SRS. Vidite kakav je to apsurd”, ističe Mirčić.

U Kraljevu su već počeli problemi, s tim što ovde glavnu ulogu igra Narodna partija Maje Gojković, kojoj je prišlo osam bivših odbornika SRS-a. Oni su se već dogovorili o koaliciji sa opozicijom okupljenom oko DS-a i SPS-a i planiraju da formiraju vladajuću koaliciju kada im budu vraćeni mandati na osnovu odluke USS. To bi, za dve godine, bila četvrta promena vlasti u Kraljevu, u kojem poslednjih mesec i po dana vladaju Pokret za Kraljevo, SRS, DSS i NS.

Prema rečima Mirčića, radikali su na vlasti u nekoliko desetina opština. Ako bi njihovi mandati počeli da se dodeljuju naprednjacima, ništa neće značiti da li je SRS u opoziciji ili na vlasti. „Suštinski se ništa neće promeniti. Efekat može biti kriza vlasti u Novom Sadu i značajnijim centrima, ali to će biti samo jedna mogućnost više da vlast učvrsti većinu”, kaže Mirčić i ističe da se ukidanjem blanko ostavki pokušava oslabiti SRS i, s druge strane, učvrstiti pozicija vladajuće koalicije.

Marko Đurić navodi da će se politička geografija lokalnih samouprava menjati ne samo zbog ovih mandata nego i zbog toga što će, kako kaže, i drugi odbornici sada, bez straha od blanko ostavki, pristupati naprednjacima. „Pored toga, odredbe o vršenju dvostrukih funkcija na lokalnom nivou nešto su oštrije nego kada je u pitanju republički nivo. Mislim da i tu treba očekivati određene poteze s naše strane koji će dovesti do toga da dodatno budu okrnjene vladajuće većine na lokalnom nivou”, najavljuje Đurić.