Vesti
Društvo i ekonomija
Bajec ne očekuje značajnije slabljenje dinara
20.05.2010. 20:00
Izvor: Blic
Bajec ne očekuje značajnije slabljenje dinara
Ekonomista Jurij Bajec izjavio je danas da ne očekuje da će dinar nastaviti značajnije da slabi prema evru. Za razliku od njega, guverner Narodne banke Srbije u ostavci Radovan Jelašić izrazio je zabrinutost zbog pada vrednosti dinara u odnosu na evro u poslednjih nekoliko dana.
Bajec je novinarima nakon skupa o strateškom partnerstvu sa Fijatom rekao da će na kurs dinara uticati i uspešan završetak razgovora sa Međunarodnim monetarnim fondom, bez obzira da li će Srbija taj novac povući.
"To nije glavno pitanje. Glavno pitanje je podrška ekonomskoj politici koja se sprovodi", rekao je Bajec, koji je i ekonomski savetnik premijera Srbije.
Kako je rekao, dinar jača u meri u kojoj jača srpska privreda i izvoz.

Jelašić zabrinut zbog pada vrednosti dinara
Guverner Narodne banke Srbije u ostavci Radovan Jelašić izrazio je ranije danas zabrinutost zbog pada vrednosti dinara u odnosu na evro u poslednjih nekoliko dana i ukazao da kurs dinara utiče na osnovni cilj NBS-a, a to je postizanje i održavanje stabilnosti cena.
Jelašić je poručio građanima da štede u dinarima, jer je, kako je objasnio, dinarska kamatna stopa veća od inflacije.
"Bolje je zaduživati se u dinarima nego u evrima", rekao je sinoć Jelašić gostujući na televiziji B92.
Komentarišući nagli pad dinara u odnosu na evro i prelazak psihološke granice od 100 dinara početkom ove nedelje, Jelašić je rekao da je NBS u ponedeljak i utorak intervenisala na deviznom tržištu sa ukupno 140 miliona evra, kako se ne bi dozvolile prevelike dnevne fluktuacije.
Prema njegovoj oceni, nema bojazni da centralna banka neće moći da održi stabilnost kursa jer NBS u deviznim rezervama ima tri puta više deviza nego što je to trenutna količina dinara u opticaju.
Objašnjavajući razloge naglog pada vrednosti dinara prema evru, on je rekao da je to posledica i slabljenja evra prema dolaru od oko 20 odsto u poslednjih mesec i po dana.
"Evro ima najnižu vrednost u poslednje četiri godine što automatski utiče na zemlju koja ima fleksibilan kurs kao što je Srbija, Mađarska, Poljska ili Turska".
Prema njegovim rečima, korekcija evra zavisi od količine stranih investicija, kao i od dogovora sa MMF-om.
"Ako ne dođu stane investicije, to loše utiče na kurs, kao i povećavanje plata i penzija bez realnih izvora", podvukao je Jelašić.