Vesti
Politika
Porodica Ratka Mladića traži da ga sud proglasi mrtvim
25.05.2010. 20:00
Izvor: Blic
Porodica Ratka Mladića traži da ga sud proglasi mrtvim
Porodica Ratka Mladića zatražiće ovih dana od suda u Srbiji da ratnog komandanta Vojske RS i najtraženijeg haškog begunca proglasi mrtvim, piše dnevnik "Alo!". Predsednik Saveta za saradnju sa Haškim tribunalom, međutim, poručuje da će potraga za Mladićem biti nastavljena.
Advokat Mladićeve porodice Svetozar Vujačić kaže da bi se to moglo dogoditi za tri meseca, ukoliko u međuvremenu neko ne ponudi dokaze da je general živ.
- Ukoliko domaći sud Ratka Mladića proglasi mrtvim, stvaraju se uslovi da Tribunal u Hagu istoga dana obustavi potragu za njim - rekao je za „Alo!“ Vujačić, koji pred sudom predstavlja generalovu suprugu Bosu i sina Darka.
Advokat Mladićeve porodice uporište za svoj zahtev vidi u Zakonu o vanparničnom postupku, čiji član 57 kaže da se umrlim može oglasiti lice o čijem životu u proteklih pet godina nije bilo nikakvih vesti.
- Imamo nalaze sa VMA iz 2003. godine koji govore da je Mladić i tada bio teško bolestan. Nadležni sud koji će odlučivati o zahtevu dužan je da da oglas u „Službenom glasniku“ da se jave sva lica koja su ga čula ili videla u proteklih pet godina. Ako se niko sa ovakvim saznanjima ne javi u roku od tri meseca, sud ima pravo da ga proglasi umrlim - otkriva Vujačić.
Razlog zbog kojeg se Mladićeva porodica odlučila za ovakav korak je, prema Vujačiću, „želja da se prekine njihova dugogodišnja agonija“.
- Proglašenje generala Mladića mrtvim nalaže da se obustavi potraga i povuče optužnica protiv njega. To nalaže naš zakon, ali i statut i pravilnik Tribunala u Hagu - zaključuje Vujačić.
Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom, nije za "Alo" mogao da kaže ništa određeno povodom najave da slučaj „Mladić“ bude okončan na ovakav način.
- Nemam nikakav komentar jer ništa pametno na tako nešto ne mogu da vam kažem - kratko je komentarisao Ljajić.
Olga Kavran, portparol haškog tužilaštva, samo je kratko za „Alo!“ poručila da „tužilaštvo ne želi da iznosi stavove o toj temi“.
Profesor Vladimir Vodinelić kaže da proglašenje nekog lica za umrlo služi da bi se regulisala neka potraživanja, ali da u konkretnom slučaju nema veze sa optužnicom Tribunala i njenim eventualnim povlačenjem.
- Na ovaj način se rešavaju imovinska pitanja ili, recimo, status supružnika. Nestalo lice se može proglasiti za umrlo ukoliko postoje indicije da se nalazilo u neposrednoj životnoj opasnosti, ako je lice bilo u ratu ili je nestalo tokom ratnih dejstava, ukoliko postoje indicije da je umrlo i pet godina nema zaposlenja i ako je starije od 65 godina i pet godina nema nikakvih vesti o njemu - tumači zakon Vodinelić. On dodaje da bilo koja odluka suda u Srbiji u ovom postupku ipak ne obavezuje sud u Hagu da postupi u skladu sa njom.

Tribunal bez komentara o spekulacijama o Mladiću
Tribunal u Hagu nema komentar na, kako navodi, "spekulacije" o tome da će porodica generala Ratka Mladića, optuženog za genocid u BiH, tražiti od beogradskog suda da Mladića proglasi mrtvim, izjavila je danas predstavnica suda Nerma Jelačić. "Ne možemo se upuštati u komentarisanje spekulacija", rekla je Jelačić agenciji Beta.
I predstavnica glavnog tužioca Olga Kavran rekla je da nema komentar na pisanje beogradske štampe o nameri Mladićeve porodice.
Praksa Tribunala pokazuje da se, čak i kada postoje dokazi o smrti optuženog, optužnica povlači uz mogućnost da bude ponovo aktivirana, sve dok postoji i najmanja mogućnost da je optuženi živ.
Tribunal je tako postupio u slučaju bosanskog Srbina Gorana Borovnice koji je 1995. bio optužen za zločine nad nesrbima u Prijedoru.
Pošto je dobilo dokumente da se Borovnica smatra mrtvim još od 1996. godine, haško tužilaštvo je 2005. podnelo zahtev za povlačenje optužnice, napomenuvši da, "iako ima neke informacije koje sugerišu mogućnost da je Borovnica još živ", to nije moglo da potvrdi.
Donoseći odluku o povlačenju optužnice, sudija Kevin Parker ostavio je otvorenom mogućnost da optužnica bude ponovo aktivirana "ako se pokaže da je optuženi još živ", što bi omogućilo da njegov krivični progon sprovedu "relevantne pravosudne vlasti".