Vesti
Politika
Tadić, Dačić i Dinkić odlučuju o „foteljašima“
01.06.2010. 12:00
Izvor: danas
Tadić, Dačić i Dinkić odlučuju o „foteljašima“
Beograd - Lideri vladajuće koalicije, po svemu sudeći, doneće konačnu političku odluku o duplim funkcijama. Da će njihov stav biti vođen pre svega stranačkim interesima, a ne principima nezavisne institucije kakva je Agencija za borbu protiv korupcije, slažu se sagovornici Danasa, politički analitičari Slaviša Orlović i Dejan Vuk Stanković.
Ustavni sud Srbije privremeno je obustavio primenu odredbe Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije po kojoj su funkcioneri koji „sede na više fotelja“ do 1. aprila morali da izaberu samo jednu javnu funkciju koju će obavljati. Na redovnoj sednici Ustavnog suda odlučeno je da se od Skupštine Srbije zatraži mišljenje o predlogu za ocenu ustavnosti odredbe iz člana 82 Zakona. Na osnovu stava Narodne skupštine, Sud će doneti konačnu odluku. Kako je Danasu objašnjeno, za mišljenje parlamenta o ovoj temi zadužen je Zakonodavni odbor, koji će zatražiti stav Vlade Srbije.

- Zakonodavni odbor Skupštine Srbije, na osnovu Poslovnika o radu parlamenta, dužan je da od Vlade zatraži mišljenje. Pre nego što utvrdimo odgovor na inicijativu Ustavnog suda za ocenu ustavnosti člana 82 Zakona, Odbor će članovima Vlade proslediti ceo predmet i tražiti mišljenje, koje nije obavezujuće. Kada budemo dobili odgovor Vlade, zakazaću sednicu Odbora na kojoj će se članovi izjasniti i naš odgovor će biti prosleđen Ustavnom sudu – kaže za Danas Vlatko Ratković (DS), predsednik Zakonodavnog odbora.

Iako Ratković naglašava da stav Vlade ne obavezuje članove Zakonodavnog odbora, teško je očekivati da će ovo skupštinsko telo, u kojem većinu ima vladajuća koalicija, doneti odluku suprotnu onoj koju će mu ispostaviti Vlada. A, među članovima kabineta premijera Mirka Cvetkovića su lideri SPS i G17 plus Ivica Dačić i Mlađan Dinkić, dok je sam Cvetković više puta rekao da se on o svim važnim političkim pitanjima konsultuje s predsednikom Republike i DS Borisom Tadićem. Dakle, iza mišljenja Skupštine Srbije o (ne)ustavnosti duplih funkcija koje u toku juna stigne pred Ustavni sud stajaće lično Tadić, Dačić i Dinkić.

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković upozorava da se neophodnošću mišljenja Vlade stvar politizuje.

- Jasno je da će se u sve umešati politika. Ne treba prenebregnuti činjenicu da bi došlo do velikih turbulencija ukoliko bi se stav 82. Zakona striktno primenio. Funkcioneri stranaka koji sede u više fotelja morali bi biti zamenjeni drugim kadrovima, što bi u nekim situacijama dovelo do izbora, pre svega u Vojvodini - kaže Stanković za Danas.

On ističe da će se lideri stranaka u Vladi prilikom odlučivanja, verovatno, opredeliti za stranačke interese i da će tada biti u ulozi predsednika partija, a ne najviših državnih funkcionera.

- U izboru između dva zla, političari će izabrati za njih ono manje, odnosno izbeći će situaciju turbulencija unutar institucija, raspisivanja prevremenih izbora i nezadovoljstva među funkcionerskim kadrom - smatra Dejan Vuk Stanković.

Slaviša Orlović, docent FPN, naglašava da je „veoma loše što se zbog jednog člana Zakona, koji je potpuno jasan, i zbog nekoliko funkcionera koji neće da poštuju taj zakon i napuste funkcije, urušavaju dve veoma važne institucije od kojih jedna spada u rad najvažnijih, a to je Ustavni sud, jer donosi političku, a ne pravnu odluku, kao i Agencija, kojoj se na početku otežava da dosledno sprovodi Zakon“.

Orlović upozorava da političke partije uvek vode više računa o sopstvenim interesima nego o poziciji nezavisnih tela i da se to može očekivati i u ovom slučaju.