Vesti
Politika
Armija za nezavisno Kosovo
29.07.2006. 08:00
Izvor: Danas
Armija za nezavisno Kosovo
Predlog Međunarodne krizne grupe u najnovijem izveštaju o KIM
Beograd - Nezavisnom Kosovu trebalo bi da bude dozvoljeno postojanje vlastite armije, uprkos srpskim rezervama, ali ona treba da bude mala, koncentrisana na učešće u međunarodnim mirovnim operacijama, razvijena i vođena pod nadzorom NATO, predlaže u svom jučerašnjem izveštaju Međunarodna krizna grupa. Ovim predlogom pregovori o statusu Kosova dobili su još jednu, do sada neprimetnu dimenziju, mada je od početka bilo jasno da je reč o suštinskom pitanju do kojeg će se kad-tad stići kao što je to uvek bio slučaj prilikom pregovora o promenama političkog statusa pojedinih teritorija. Suvereno Kosovo, koje će prema očekivanjima MCG biti rezultat pregovora o konačnom statusu početkom 2007, trebalo bi da ima snage koje će kanalisati "staru ustaničku tradiciju UČK i postojećih "neformalnih armijskih struktura" u zvanične kanale gde oni neće biti "pretnja niti novoj državi, niti njenim susedima", zaključuje su u obimnom izveštaju ICG.
Političku osnovu za stvaranje armije trebalo bi da obezbede Kontakt grupa, SB UN ili Marti Ahtisari koji bi trebalo da pregovore o budućem statusu Kosova vode na način koji će dozvoliti stvaranje armije.
Međunarodna krizna grupa smatra da bi Kontakt grupa ili NATO trebalo da usvoje jedan aneks u kojem bi se predvidelo stvaranje takve armije u kojoj ne bi bilo više od 3000 vojnika, bez tenkova, teške artiljerije, raketa zemlja - zemlja ili zemlja - vazduh, sve dok zajedno Kosovo i Srbija ne postanu članovi NATO programa Partnerstvo za mir. NATO zbog toga treba da Kosovski zaštitni korpus smatra zametkom tog armijskog personala i ne bi trebalo da ga raspusta pre nego što se stvori nova armija, preporučuje izveštaj.
Ta armija ne bi trebalo da broji više od 3000 dobro treniranog ljudstva, a ministarstvo odbrane Kosova trebalo bi stvoriti u 2007-2008. Ova vojska trebalo bi da bude lako opremljena, obučena u okviru NATO-a koja bi bila operativno sposobna u 2011-2012. Prvi zadaci u inostranstvu usledili bi već sledeće godine, predlaže se u izveštaju Međunarodne krizne grupe.
Ako je dobro vođena, "armija može da pomogne razvoju stabilnog, multietničkog ili u najmanju ruku etnički neutralnog identiteta nove države. Delujući kao ujedinjena, reprezentativna i profesionalna, armija za državu koja je duboko podeljena na albansku većinu i neprijemčivu srpsku manjinu zahteva pažljiv izbor povezujućih segmenata", ocenjuje ICG i predlaže "realističan pristup" u kojem će se armija graditi na osnovu postojećeg odnosa prema njoj, bez obzira na eventualno nepristajanje Srba s Kosova da se uključe u nju. Među preporukama nalazi se i jedna u formi upozorenja Srbiji u kojoj se kaže da "NATO i EU zajedno treba da stave do znanja Srbiji da njeno buduće članstvo veoma značajno zavisi od njenog držanja prema Kosovu, posebno da li ona ohrabruje ili obeshrabruje kosovske Srbe da se integrišu u nove državne strukture".