Vesti
Politika
Luka Beograd stigla do tužilaštva
05.06.2010. 14:00
Izvor: danas
Luka Beograd stigla do tužilaštva
Beograd - Savet za borbu protiv korupcije podneo je Višem tužilaštvu za organizovani kriminal krivičnu prijavu protiv 17 lica zbog sumnje da su nezakonitim preuzimanjem akcija Luke Beograd oštetili državu za najmanje 21 milion evra, dok je dugoročno, šteta daleko veća. U Savetu za borbu protiv korupcije kažu za Danas da su Tužilaštvu „ostavili pristojno vreme da izvrši proveru i podigne optužnicu, a ukoliko do toga ne dođe, prijava će biti okačena na sajt Saveta kako bi bar javnost mogla da se upozna sa detaljima iz te transakcije“.
- Privatizacija Luke Beograd školski je primer sprege između kriminala, krupnog kapitala i politike. Podsećam, ponudu za preuzimanje akcija Luke dala je fantomska firma Vordfin, koja niti je na računu imala novac, osim simboličnih 31.000 dolara, niti su pre toga odradili bilo kakav posao, što znači da nije imala ni prethodni bilans. Za domaće institucije nije bila smetnja ni to što je statut firme Vorldfin zabranjivao komercijalne poslove sa građanima, a prepreka nije bila ni to što nisu imali bankarsku garanciju da će uplatiti 45 miliona evra jer je taj deo „pokrio“ broker. Poseban problem je to što je svim institucijama bilo poznato da je po nalogu revizora, koji je utvrdio da je vrednost akcija Luke potcenjena, urađena nova procena kapitala kojom je utvrđena znatno viša vrednost akcija - kaže za Danas Verica Barać, predsednica Saveta za borbu protiv korupcije.

Ona dodaje da su sve državne institucije koje učestvuju u procesu prodaje, u jednom danu dale saglasnost na tu transakciju. Tako je Vorldfin, bez i jednog svog dinara, kupio udele po ceni od 800 dinara za akciju, a samo nekoliko meseci kasnije, kada su neki od malih akcionara izneli svoje hartije na Berzu, vrednost im je dostizala i do 7.000 dinara za akciju, ističe Baraćeva i dodaje da je zbog niske vrednosti državni paket prodat za najmanje 21 milion evra ispod cene.

Ona ističe da dok u Savetu čekaju reakciju Tužilaštva, neće otkrivati imena funkcionera koje su naveli u prijavi, niti to da li je u svim tim institucijama reč o čelnicima. Baraćeva je potvrdila i činjenicu da je u vreme preuzimanja Luke Beograd na čelu Agencije za privatizaciju bio Miodrag Đorđević, predsednik Komisije za HoV je i danas Milko Štimac, dok je ministar privrede u to vreme bio Predrag Bubalo, ali nije želela da potvrdi ni demantuje da li se oni nalaze na spisku koji je predat Tužilaštvu.

- Nema osnova da se moje ime ili bilo koga iz Komisije za hartije od vrednosti nađe u toj krivičnoj prijavi. Komisija nije ponudila prodaju Luke Beograd niti utvrđivala uslove pod kojima će doći do preuzimanja. Naš posao u slučajevima prezimanja je da proverimo da li na namenskom računu postoje sredstva za tu transakciju i da obezbedimo da se, pod istim uslovima koji važe za kupovinu većinskog paketa, isplate i svi ostali zainteresovani akcionari. Inače, sa Savetom za borbu protiv korupcije sarađivali smo u ovom slučaju, dali smo im kompletnu dokumenatciju i više puta razgovarali o tom predmetu - kaže za Danas Milko Štimac, predsednik Komisije za HoV.

Bivši direktor Agencije za privatizaciju Miodrag Đorđević nije imao komentar na spekulacije da se možda nalazi na spisku koji je Savet predao Tužilaštvu. „Trebalo bi sačekati da vidimo da li postoje činjenice koje zahtevaju komentar“, rekao je za Danas Đorđević. I Predrag Bubalo tvrdi za Danas da „totalno ne treba da se nalazi na spisku Saveta“ i dodaje da je privatizacija Luke Beograd urađena po prethodnom Zakonu o svojinskoj transformaciji, odnosno da je 60 odsto akcija pripadalo malim akcionarima. „Postupak preuzimanja vodile su nadležne institucije, ja u tome nisam učestvovao“ rekao je Bubalo.