Vesti
Društvo i ekonomija
Savet sumnjiči Bubala da je prećutao pravu vrednost akcija
08.06.2010. 12:00
Izvor: politika
Savet sumnjiči Bubala da je prećutao pravu vrednost akcija
Biznismen Milan Beko je, prema navodima prijave Saveta za borbu protiv korupcije, osumnjičen da je organizovao kriminalnu grupu koja je dozvolila otkup akcije za samo 800 dinara
Predrag Bubalo je osumnjičen da kao bivši ministar za privredu i privatizaciju tokom 2005. godine nije obavio svoju službenu dužnost, navedeno je u krivičnoj prijavi Saveta za borbu protiv korupcije, podnetoj protiv 17 osoba zbog nezakonite privatizacije Luke Beograd, u koju je „Politika” imala uvid. Bubalo je osumnjičen da nije obavestio predsednika i članove vlade o pravoj vrednosti Luke Beograd, koja je prema preliminarnoj proceni Instituta ekonomskih nauka iznosila oko 23 evra po jednoj akciji. U prijavi je navedeno da je Bubalo osumnjičen da je znao za stvarnu vrednost akcija Luke Beograd, kao i da ukupna tržišna vrednost njene imovine iznosi nešto manje od 100 miliona evra.

Bivši ministar privrede osumnjičen je i da nije obavio nadzor nad zakonitošću rada Akcijskog fonda, koji je vršio prodaju akcija Luke Beograd.

Podsetimo, savet je u saopštenju naveo da su akcije Luke Beograd prodate preduzeću „Vorldfin” iz Luksemburga koje se dovodi u vezu sa biznismenom Milanom Bekom, po ceni od devet evra što je za oko 30 odsto manje od tržišne vrednosti.

Biznismen Milan Beko je, prema navodima prijave saveta, suštinski vlasnik „školjka” firme „Vorldfin” iz Luksemburga i osumnjičen je da je organizovao kriminalnu grupu koja se tereti da je putem ponude za otkupljivanje akcija ispod njihove tržišne vrednosti dozvolila otkup akcije Luke Beograd po ceni od samo 800 dinara.

Svako od članova grupe je, prema navodima prijave saveta, imao svoju ulogu u zavisnosti od službenog položaja. Tako su Milko Štimac, predsednik Komisije za hartije od vrednosti, Dejan Malinić, Đorđe Jovanović i Dušan Bajec, kao njeni članovi, osumnjičeni da su postupali suprotno Pravilniku o sadržini i formi ponude za preuzimanje akcija. Prema navodima iz prijave, „Vorldfin” nije u svojoj ponudi dao podatke svog bilansa, stanja i uspeha, nije dao mišljenje ovlašćenog revizora niti podatke o svakom svom bitnijem događaju, niti je pružio dokaz o posedovanju bilo kakve druge imovine, a na računu je imao 31.000 evra.

Štimac, Malinić, Jovanović i Bajec su osumnjičeni da, pored svega toga, nisu inicirali postupak nadzora i da su prihvatili ponudu te firme kao ispravnu. Savet navodi i da pre dostavljanja formalne ponude za preuzimanje akcija nije bio deponovan potreban novčani iznos za kupovinu akcija niti bankarska garancija na ime „Vorldfina”.

– U postupku preuzimanja akcija data je garancija Hipo Alpe Adrija banke, čiji korisnik nije bio „Vorldfin”, već broker „M-Investment”. Koju garanciju ovakvim postupanjem Komisija za hartije od vrednosti daje akcionarima, koji učestvuju u postupku preuzimanja akcija, kada njihova isplata zavisi od instrukcija „M-Investmenta” koji nije ni kupac ni prodavac i akcionari ga ne mogu utužiti za obaveze „Vorldfina” – pita u prijavi Savet za borbu protiv korupcije.

Miodrag Đorđević, kao tadašnji direktor Agencije za privatizaciju i Goran Mrđa, kao izvršni direktor, osumnjičeni su da su, iako su znali stvarnu vrednost akcije Luke Beograd, tu činjenicu prećutali nadležnima i navodno, 27. septembra 2005. godine, doneli odluku o metodu prodaje akcija Akcijskog fonda i dali nalog da „Vorldfin” može da ih preuzme po ceni od 800 dinara.

Savet je u svom dokumentu skrenuo pažnju da odluka o metodu prodaje akcija, koju je potpisao osumnjičeni Miodrag Đorđević, uopšte nije zavedena, nema delovodni broj i datum o zavođenju u Agenciji za privatizaciju.

– Nalog za prodaju akcija neposredno je izdao osumnjičeni Goran Mrđa, koji je u momentu podnošenja ove prijave na funkciji člana Upravnog odbora Luke Beograd – stoji u krivičnoj prijavi Saveta.


Aleksandar Gračanac je osumnjičen da je, kao direktor Akcijskog fonda tokom 2005. godine, postupio po nezavedenoj odluci Agencije za privatizaciju i prodao akcije po nižoj ceni.

Vladeta Čolić, predsednik Upravnog odbora Luke Beograd, Vladeta Blagojević, Mirko Vasiljević i Dušan Kosovac, članovi Upravnog odbora, kao i Danijel Cvijetičanin, predsednik nadzornog odbora ovog preduzeća i Đorđe Mihovilović i Zorica Kostić-Jovanovski, članovi nadzornog odbora, osumnjičeni su da su prećutali činjenicu da akcije ovog preduzeća vrede oko 23 evra i tako dozvolili da se one prodaju znatno ispod cene.

Miroslava Drobac je osumnjičena da je kao tadašnja direktorka Luke Beograd, iako je znala za vrednost akcija od 23 evra, nije obavestila nijedan organ niti instituciju, što je imalo za posledicu njihovu prodaju ispod tržišne vrednosti.

Podsetimo, Tomo Zorić, portparol Republičkog javnog tužilaštva izjavio je da je tužilaštvo rešeno da ceo slučaj detaljno ispita i da će preuzeti neophodne radnje da se utvrdi puna istina u slučaju preuzimanja akcija Luke Beograd. Država je, prema navodima krivične prijave saveta za borbu protiv korupcije, privatizacijom Luke Beograd oštećena za oko 21 miliona evra.