Vesti
Politika
O Deklaraciji o zločinu nad Srbima tokom leta
14.06.2010. 12:00
Izvor: Glas javnosti
O Deklaraciji o zločinu nad Srbima tokom leta
Predsednica Skupštine Slavica Đukić Dejanović kaže da bi o Nacrtu deklaracije o osudi zločina nad Srbima parlament mogao da raspravlja tokom leta.

"Predlog nacrta deklaracije dostavljen je poslaničkim grupama, a pošto smo u periodu vanrednog zasedanja, 84 poslanika treba to da predloži kao tačku dnevnog reda", kaže Đukić - Dejanović, dodajući da "iskreno veruje da će skupština tokom leta to i učiniti".

U nacrtu deklaracije, koji je javnosti predstavljen krajem aprila, Skupština Srbije najoštrije osuđuje zločine počinjene nad državljanima Srbije i svim pripadnicima srpskog naroda tokom oružanih sukoba u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, na Kosovu i Metohiji i za vreme NATO bombardovanja 1999. godine.

Skupština Srbije pozvala je u nacrtu deklaracije parlamente drugih zemalja, pre svega, sa prostora bivše Jugoslavije, da osude te zločine i daju punu podršku svojim državnim organima i organima međunarodne zajednice u procesuiranju počinilaca, kao i da jednako, ceneći vrednost svakog ljudskog života, izraze poštovanje prema srpskim žrtvama.

Navedeno je da srpski parlament pruža punu podršku svim državnim organima i institucijama u čijoj je nadležnosti da istražuju zločine učinjene nad srpskim narodom, prikupljaju dokaze u skladu sa najvišim krivičnopravnim standardima i preduzimaju gonjenje u skladu sa zakonom.

Skupština Srbije podržava i one organe koji ostvaruju saradnju sa međunarodnim i organima drugih država u gonjenju osumnjičenih za ratne zločine, čuvajući trajno sećanje na žrtve, stalno podsećaju svetsku javnost na stravične zločine počinjene nad srpskim narodom tokom 90-tih i insistiraju pred međunarodnim institucijama da srpske žrtve imaju isti tretman kao i žrtve i pripadnici drugih naroda, a da počinioci zločina jednako odgovaraju.

Srpski parlament u nacrtu deklaracije poziva sve međunarodne organizacije i institucije koje se bave istraživanjem i procesuiranjem zločina, počinjenih na teritoriji bivše SFRJ, da do kraja istraže i na adekvatan način kazne počinioce zločina nad Srbima i građanima Srbije.

Navedeno je i da parlament, dosledno sledeći politiku uspostavljanja trajnog mira u regionu i prevazilaženja trauma skore prošlosti, pruža punu podršku pravnom timu koji zastupa Srbiju u postupku protiv Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde, u iznalaženju trajnog rešenja koje bi dovelo do istine i pomirenja.

Skupština izražava punu spremnost Srbije da nastavi proces pomirenja i poziva sve narode bivše Jugoslavije da daju puni doprinos stvaranju i jačanju uslova za zajednički život, zasnovan na ravnopravnosti nacija i punom poštovanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, da zločini više nikada ne budu ponovljeni.