Vesti
Politika
Svađom u borbu za izborne poene
29.07.2006. 15:00
Izvor: Glas javnosti
Sve primetnija nesloga predsednika i premijera Srbije
BEOGRAD - Nakon odvojenog puta predsednika i premijera Srbije na pregovore u Beč, odluka Borisa Tadića da izmene i dopune Zakona o radiodifuziji vrati na ponovnu skupštinsku proceduru, samo je kulminacija u nizu poremećenih odnosa i sve učestalijih partijskih "sukoba" na relaciji DS-DSS, koji rezultiraju i sve "hladnijim" odnosima dvojice čelnih ljudi Srbije.

Nešto se i preuveličava
Međutim, ne treba generalizovati i stavljati u isti koš svako oprečno mišljenje predsednika i premijera, smatra analitičar Đorđe Vukadinović koji ipak ne poriče da "odnosi između Koštunice i Tadića odavno nisu skladni i idilični".

- Istina je da se mnoge stvari preuveličavaju, kao što je bio slučaj sa odvojenim putovanjem u Beč, u čemu nije bilo ničeg neobičnog, ali tačna je i ona narodna - gde ima dima ima i vatre. Svi smo očevici da ta kohabitacija ne funkcioniše skladno, ali je i mnogo zainteresovanih za proizvodnju nesloge između njih i to u trenucima kada nam je (zbog Kosova) jedinstvo najpotrebnije - kaže Vukadinović.
On podseća da među liderima dve najveće demokratske stranke "niti je bilo, niti će biti previše sloge" i da je i ovaj poslednji primer upravo "borba za još koji politički poen".

- To su lideri dve najveće stranke koji su i veliki politički rivali tako da je razumljivo što svaka strana koristi priliku da zabeleži neki politički poen. U tom svetlu treba gledati i ove nesuglasice i polemičke žaoke koje se razmenjuju - objašnjava naš sagovornik koji deo krivice za ponekad "iskrivljenu sliku" na političkoj sceni pripisuje i medijima.
Za visokog funkcionera DSS-a Dragana Šormaza, "Tadić se i u ovom, poslednjem, slučaju poneo kao predsednik DS, a ne kao predsednik države".

- Reč je o marketinškom postupku suprotnom onome za šta se navodno DS zalaže, a to je ulazak u Evropu - rekao je Šormaz i poručio "da će Skupština Zakon o radiodifuziji ponovo izglasati, pa ako ga predsednik ponovo ne bude hteo da potpiše, biće onih koji će potpisati za referendum za novog predsednika Srbije".
Da Tadić ovakvim gestom "podržava Bogoljuba Karića" sa kojim je planirao obaranje vlade, tvrdi i Ivica Dačić (SPS).

- U njihovoj podeli karata PSS je trebalo da bude njihov budući koalicioni partner - tvrdi Dačić, a Šormaz potkrepljuje pričom "da su oni (DS), zajedno sa PSS planirali da obore vladu.
- Taj plan im je propao, jer PSS kao partija više i ne postoji, a posle novih izbora neće ih biti ni u parlamentu. Kako im je taj plan propao čini mi se da su ovi u DS malo previše nervozni - rekao je Šormaz.

Dodvoravanje na štetu Srbije
Da je reč o početku izbornog dodvoravanja svima koji mogu pomoći "njegovoj (Tadićevoj) demokratskoj stranci, pa čak i na štetu Srbije", smatra Srpska liberalna stranka, a Jasmina Mitrović-Marić, funkcioner Pokreta snaga Srbije i bivši urednik BK televizije sve to demantuje.
- Nema tu nikakve istine u pomenutim pričama. Tadić je samo još jednom pokazao da je predsednik svih građana i da sluša i svoj glas razuma ali i ono što kažu strukovna udruženja pa čak i Oebs, koji je i za ovu stvar morao da kaže svoje mišljenje - rekla je Mitrović-Marić za koju je "najveća demokratija - daljinski upravljač".