Vesti
Društvo i ekonomija
I dinar se odmara
29.07.2006. 15:00
Izvor: Novosti
BEOGRAD - Ne očekujem značajnije pomeranje deviznog kursa u narednom pe­riodu, ali sa evro, dnevna kolebanja su normalna i nepredvidiva. Narodna banka Srbije ne koristi devizni kurs kao osnovno sredstvo u borbi protiv inflacije, već je jačanje domaće monete prvenstveno rezultat bržeg rasta ponude od potražnje za devizama. Do toga je u prvoj polovini godine došlo zbog zaduživanja u ino­stranstvu, a u narednih šest meseci nastaviće se kroz značajan priliv kapitala kroz strane direktne investicije.
Ovo je, juče, rekao Radovan Jelašić, guverner Narodne banke Srbije na konferen­ciji za novinare i naglasio da se povećava uloga tržišta, a smanjuje udeo NBS i pozvao banke da ukažu klijentima na postojeće devizne rizike i razviju proizvode koji omogućavaju njihovo smanjivanje. NBS će, inače, nastaviti restriktivnu mone­tarnu politiku.
Rast cena u prvih sedam meseci značajnije je usporen i na godišnjem nivou tre­nutno iznosi 12,8 odsto. Od januara do jula dostigao je 5,6 odsto, što znači da je ostvareno prosečno mesečno povećanje od 0,78 odsto. Cenovnici koji se slo­bodno formiraju na tržištu još su visoki, tako da su restriktivne mere NBS oprav­dane. U avgustu će inflacija zavisiti od poskupljenja lekova, gradskog prevoza u Beogradu i redovne korekcije akciza, ali i od svetske vrednosti nafte.
Prema rečima guvernera NBS, sledećeg meseca očekuje se dodatni sezonski pad cena poljoprivrednih proizvoda za pet odsto. Jačanje dinara krajem juna i ju­la imaće stabilizirajuće dejstvo na osnovnu inflaciju.
Kako je rekao guverner, novim rebalansom budžeta država tek treba da se izja­sni o svojim potrošačkim planovima. Svako povećanje potrošnje iznad planira­nog zahtevalo bi jače zatezanje monetarne politike. Dražva za sada sprovodi re­striktivnu fiskalnu politiku, ali pravi izazovi tek dolaze u drugom delu godine.
Uslediće dalje sužavanje raspona kamatnih stopa. Krediti komercijalnih banaka će ove godine biti znatno manji nego lane, kada su udvostručeni. Trenutno je odobreno 162 milijarde dinara zajmova. U junu su se građani i privreda zadužili samo 5,5 milijardi dinara.

OZNAKA VALUTE
DOSADAŠNjA skraćenica naše valute bila je "CSD" odnosno "srpsko-crnogor­ski dinar". Kako guverner NBS najavljuje Međunarodnoj organizaciji za standar­de biće predložena nova oznaka "SED" ili "RSD".

DUG SRBIJE
SPOLjNI dug Srbije iznosi 13,2 milijarde evra. Privatna dugovanja su povećanja sa 42 na 45 odsto, a smanjen je javni dug sa 50,8 na 47,7 odsto.