Vesti
Društvo i ekonomija
Postignut sporazum sa MMF-om29.06.2010. 20:00
Izvor: RTS
Narodna banka Srbije najavila da će od Međunarodnog monetarnog fonda povući oko 56 miliona evra ili 15 odsto od četvrte rate kredita namenjenog jačanju deviznih rezervi. Ekonomski rezultati Srbije zadovoljavajući, ocenio MMF.
Međunarodni monetarni fond (MMF) odobrio je četvrtu reviziju stendbaj aranžmana sa Srbijom, čime je omogućeno povlačenje nove rate kredita od 383 miliona evra.Međutim, Narodna banka Srbije najavila je da će sutra od Međunarodnog monetarnog fonda povući oko 56 miliona evra ili 15 odsto od četvrte rate kredita namenjenog jačanju deviznih rezervi.
U saopštenju se navodi da je odlučeno da bude povučen samo deo rate zbog toga što su devizne rezerve Srbije stabilne i zbog potrebe da se umanje troškovi tog kreditnog aranžmana.
Nakon povlačenja 15 odsto četvrte tranše, kako se precizira, ukupna suma koja je iz stend baj aranžmana iskorišćena iznosiće oko 1,47 milijardi evra, odnosno 263 odsto kvote Srbije u MMF.
"Pri tome, NBS ima mogućnost da u svakom trenutku povuče preostala sredstva četvrte tranše, ako se oceni da je to potrebno radi sprovođenja Programa sa Fondom i dogovorene ekonomske politike", ističe srpska centralna banka.
Zadovoljavajući rezultati Srbije
Kako se navodi u saopštenju MMF-a objavljenom noćas, ekonomski rezultati Srbije i dalje su veoma zadovoljavajući, uprkos slabijem makroekonomskom okruženju u prvoj polovini 2010. godine.
Zamenik direktora MMF-a i predsedavajući sednicom Izvršnog odbora Muriljo Portugal ocenio je da je značajno poboljšana pozicija Srbije u spoljnom finasiranju, nivo deviznih rezervi je "komotan", a inflacija pod kontrolom.
"Uprkos tim pozitivnim rezulatima, Srbija je i dalje ranjiva na prelivanje finansijske krize iz regiona", naveo je Portugal.
Prema njegovim rečima, strategija fiskalnog prilagođavanja srpskih vlasti je usredsređena na srednjoročnju konsolidaciju i biće omogućena upotreba "automatskih stabilizatora", kao kratkoročnih odgovora na manjak poreskih prihoda.
Planirani Zakon o fiskalnoj odgovornosti, naveo je, pojačaće kredibilnost fiskalne politike Srbije.
Otporan finansijski sektor
Portugal je rekao i da je stalno smanjenje inflacije omogućilo postepeno ublažavanje monetarne politike, ali je upozorio da je neophodan oprez zbog neusidrenih inflatornih očekivanja i mogućeg prenošenja efekata slabljenja dinara.
Finasijski sektor Srbije, istakao je, pokazao se otpornim i nivo finansiranja stranih matičnih banaka ostao je stabilan, iako je novim dogovorom u okviru Bečke inicijative dozvoljeno smanjenje tog nivoa.
"Vlasti u Srbiji i dalje su snažno posvećene realizaciji plana strukturnih reformi za poboljšanje poslovnog okruženja, podsticanje privatinih investicija i jačanje izvoza, uključujući privatizaciju i unapređenje infrastrukture", naveo je Portugal.
Međunarodni monetarni fond je, 15. maja 2009, odobrio Srbiji kreditni stendbaj aranžman od 2,6 milijardi specijalnih prava vučenja, što je trenutno 3,14 milijardi evra. Predviđeno je da aranžman traje do aprila 2011. godine.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…