Vesti
Društvo i ekonomija
Šarenilo „kreativnosti”30.07.2006. 08:00
Izvor: Politika
Ko se sve bavi marketingom
U Agenciji za registre Ministarstva privrede Vlade Srbije i prema podacima Narodne banke, u šifri poslovnih aktivnosti 74130 – upisane su agencije koje se bave „istraživanjem tržišta i javnog mnjenja”, i tu nema ničeg što bi moglo da bude sporno. I mnoge druge šifre nisu problematične... Sem jedne. U šifri 74402 „ostale usluge reklame i propagande”, u kojoj je do sada upisano čak 14.984 preduzeća, skriva se objašnjenje otkud na svakom ćošku agencija za marketing.
To je tačan broj upisanih firmi, broj za kojim poodavno tragamo. U njemu preovlađuju preduzetnici koji su, do sada, bili registrovani kod nadležnih službi skupština opština, a bavili su se svim i svačim.
Agencije i „agencije”
Po zakonu koji je donet prošle godine, zaključno s 15. junom ove, svi privredni subjekti su bili u obavezi da se preregistruju kod Agencije za privredne registre. Sada je i to završeno. Ko to nije uradio, brisan je iz evidencije.
Ostalo je 14.984 preduzeća i preduzetnika. Da li ih je malo za rad na poslovima brendiranja Srbije?
Među ovim „agencijama” su i poslovne zajednice, pojedine radio i TV stanice, sajmovi, pa i agencije koje se bave pružanjem usluga razvoja odnosa s javnošću.
Pojedine nemaju nijednog zaposlenog. Nasuprot njima, ima i onih koje su ostvarile zavidniji poslovni prihod a da su za analitičare i dobre poznavaoce marketinških prilika i tržišta u našoj zemlji tržišno nepoznate ili nedovoljno afirmisane.
Među oglasnim agencijama su takođe pojedine radio i TV stanice i, po višegodišnjem „običaju”, mnoge kineske firme, po pravilu – skoro sve sa istom adresom sedišta.
Čak 111 registrovanih firmi od 643, koliko broje ove dve poslovne grupacije, nemaju ni dinara ostvarenog poslovnog prihoda. Pojedine opstaju zahvaljujući pranju novca, priloga od „dobročinitelja”, ili su i same „dobročinitelji”, pošto nekome omogućavaju takve finansijske malverzacije.
Agencija za privredne registre će ih, nadajmo se, silom zakona, izbrisati iz svojih registara firmi.
Očigledna je razlika između firmi za čije se poslovne aktivnosti i njihovu prirodu nesumnjivo zna i firmi za kojima se traga.
Nevažeće adrese
U zemlji sa toliko „agencija” u oblasti oglašavanja i odnosa s javnošću trebalo bi da bude jasno kako one ostvaruju prihode. Međutim, dosta je firmi koje se uopšte ne nalaze na prijavljenim adresama svojih sedišta; mnoge od njih su nevažeće – upućena pisma se vraćaju s napomenom „nepoznat” ili „odseljen”.
– Časopis „Tabu”, posvećen svetu marketinga, 25. broj, biće besplatno dostavljen i na adrese navedenih firmi – objašnjava Žozef Lončar, dobitnik više nagrada iz oblasti marketinga, osnivač pomenutog časopisa i njegov glavni i odgovorni urednik. – Ovo im je javni poziv. Neka se jave, ako se stvarno, ili pretežno, bave pružanjem bilo kojih marketinških usluga, kako bi bili uvršćeni u pregled aktivnih firmi. Neka to važi i za čitaoce „Politike”. Ako identifikuju neku aktivnu firmu, neka to jave „Politici” ili redakciji „Tabua”, kako bi se firma iz spiska „nepoznati” svrstala u spisak aktivnih učesnika na tržištu marketinških usluga. Mnogo vredi, a ništa ne košta.
Začuđujuće jeste, ali i zabrinjavajuće. Tržište marketinških usluga u Srbiji ima neverovatan rast.
– Ovo je šesta poslovna godina koju redakcija časopisa „Tabu” prati i analizira specijalizovana preduzeća i agencije koje pružaju raznovrsne usluge na tržištu marketinških usluga u Srbiji. Prvi rezultati, koji su obuhvatali poslovanje 2000. i 2001. godine, pokazali su da u Srbiji postoje 42 oglasne agencije, šest istraživačkih i tri za spoljno oglašavanje – kaže Žozef Lončar, obelodanjujući kasniji strahovit rast preduzeća u šiframa delatnosti s početka teksta.
Već u 2002. godini posao se proširio, pa su na spisku bile 62 oglasne agencije, sedam istraživačkih, pet sajamskih, pet za spoljno oglašavanje i šest specijalizovanih – za sportski marketing. Ukupno 85 firmi, da bi se sada došlo do 14.984 agencije.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…