Vesti
Politika
Poslanici biraju novog guvernera14.07.2010. 12:00
Izvor: Smedia
Skupština Srbije počela vanredno zasedanje. Završena rasprava o novom poslovniku čeka se izbor novog guvernera. Jedini kandidat za čelnika NBS Dejan Šoškić.
Poslanici Skupštine Srbije trebalo bi da izaberu novog guvernera, a jedini kandidat je predsednik Saveta NBS Dejan Šoškić. Šoškić je prihvatio predlog predsednika Srbije Borisa Tadića da bude na čelu centralne banke, posle ostavke guvernera Radovana Jelašića. Predstavnici stranaka vladajuće koalicije izrazili su danas uverenje da će Dejan Šoškić, kandidat za guvernera Narodne banke Srbije (NBS), dobro obavljati taj posao, dok opozicija tvrdi da će biti izložen političkom uticaju. Šefica poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić rekla je da ta partija podržava izbor Šoskića za novog guvernera NBS i da će on naslediti "jednu organizovanu, nezavisnu instituciju", koja će takva biti i ubuduće. Demokratska stranka Srbije takodje zamera što još nije neposredno od Šoškića saznala za njegov budući program, već se poslanici o tome informišu isključivo iz medija. Njihov poslanik Radojko Obradović dodaje da sve što je pratilo ostavku guvernera Radovana Jelašića, ako i pojačan politički pritisak, ukazuju da NBS neće biti samostalna. Poslanica Srpske napredne stranke Jorgovanka Tabaković rekla je da očekivanja te partije od novog guvernera nisu prevelika, jer jedan čovek ne može da promeni "apsolutno ništa ako se u ovoj državi ekonomska i monetarna politika ne definišu na drugačiji način". Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Branko Ružić je ocenio da je Šoškić "kvalitetan kadar koji je sposoban da se uhvati u koštac sa izazovima NBS". Ružić je izrazio uverenje da će guverner u saradnji sa Vladom Srbije "učiniti mnogo u oblasti monetarne politike". Poslanici su završili raspravu u načelu o Predlogu poslovnika, koji se nalazi na dnevnom redu danas započete vanredne sednice parlamenta, a rad će nastaviti sutra raspravom o Predlogu zakona o trgovini. Tokom rasprave predstavnici vladajuće većine su kazali da će novi poslovnik povećati efikasnost rada parlamenta i ojačati njegovu ulogu, dok opozicone stranke smatraju da je on restriktivniji od prethodnog.Ispred 122 poslanika, koji su predložili poslovnik, predsednik Radne grupe koja se bavila njegovom izradom Boško Ristić je naveo da poslovnik ima za cilj da pojača odgovornost za vršenja javnih funkcija, češće razgovore i dogovore izmedju vladajuće koalicije i opozicije i da je njime obezbedjena i kontrolna funkcija parlamenta.
Poslanička grupa "Za evropsku Srbiju" navela je da se vodilo računa o tome da parlament bude efikasan, a da ne ograničava pravo poslanika, kao i da kritičari predloga ne poznaju suštinu demokratskog sistema, odbacujući tvrdnje da vladajuća većina želi da onemogući opoziciju da iznosi svoje stavove. Prema SPS-JS, prethodno usvojene izmene i dopune poslovnika omogućile su efikasan parlament koji je "nametnuo tempo izvršnoj vlasti". Novi poslovnik biće još jedan korak dalje u smislu efikasnijeg rada i realizacije suštinskih i osnovnih zadataka i ciljeva najvišeg zakonodavnog tela i kada je reč o harmonizaciji zakonodavstva sa EU i kada je reč o donosenju zakona koji će biti podrška socijalnoj i ekonomskoj politici koju u ovom trenutku vodi vlada Srbije, naveli su oni. Poslanici LDP su ocenili da je poslovnik "antievropski" i da ne obraća pažnju na suštinu problema - postavljanje jasnih pravila po kojima bi parlament funkcionisao u budućnosti, a poslanici Nove Srbije da je Srbija "svaki dan sve dalje od demokratije" i da vladajuća koalicija urušava institucije, a pre svih parlament. Naprednjaci su naveli da poslovnik nije pojačao ulogu parlamenta i da je značaj skupštine njime doveden "na najniže moguće grane", objašnjavajući da pod tim smatraju i vreme dato poslanicima za raspravu i procedure po kojima se donose zakoni, "posebno skraćenim postupkom". Radikali su kazali da će "poslovnik dokrajčiti principe parlamentarne demokratije u Srbiji" i da ima više restrikcija nego postojeći, a poslanici D S S su poručili da neće glasati za Predlog poslovnika, uz ocenu da nipodaštava opoziciju i da će, ako bude izglasan, "služiti na čast" onima koji za njega glasaju.
Predlog zakona o trgovini, kako je u obrazloženju navela Vlada Srbije, ima za cilj da obezbedi stabilno i snabdeveno tržište uz što manje mešanje države u trgovinu kako bi se obezbedila što efikasnija tržišna privreda. Vlada je navela da će u sistemu propisa koji uredjuju promet robe i usluga ovaj pravni akt imati centralno mesto, jer uredjuje celokupan promet i ponašanje učesnika u tom prometu. Na dnevnom redu vanredne sednice pored te dve, nalazi se još 12 tačaka, medju kojima je i izbor guvernera Narodne banke Srbije. Na početku rada, poslanik Nove Srbije Srđan Spasojević negodovao je zbog, kako je naveo, prekrajanja izborne volje građana Kraljeva. Spasojević je pitao ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milana Markovića koji je pravni osnov zaključka Vlade po kojem je odbornička većina u Kraljevu koju čine NS, DŠ i SRS svedena na 22 odbornika.
Iz istog razloga negodavala je i poslanica SRS Vjerica Radeta koja je ministra Markovića pitala po čijem je nalogu na "najgrublji način" prekršio volju građana Kraljeva, Ustav i zakon, i umešao se u nezavisnost sudske vlasti. Radeta je rekla i da je SRS podneo krivične prijave povodom kako je navela, hajke na lidera radikala i haškog optuženika Vojislava Šešelja i navoda o naručivanju ubistva.
Prema njenim rečima, SRS je krivičnu prijavu podneo i protiv lidera Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića. Radeta je navela da je laž da je Šešelj tražio bilo čije ubistvo. Poslanik Liberalno demokratske stranke Ivan Adrić tražio je od predsednice parlamenta da zakaže sednicu kolegijuma i Odbora za ustavna pitanja povodom, kako je naveo, diskriminacije bošljačke manjine u vezi sa izborom za nacionalni savet koju sprovodi Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i ministar Svetozar Čiplić. Predsednica Slavica Đukić-Dejanović je navela da će na kolegijumu biti reči o toj temi. Povodom zahteva šefa poslaničke grupe D S S Miloša Aligrudića da se zakaže sednica Administrativnog odbora o mandatu Dragana Šormaza koji je polovinom maja isključen iz D S S, Slavica Đukić-Dejanović rekla je da razgovarala sa predsednikom Administrativnog odbora i da će on zakazati sednicu.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…