Vesti
Politika
Za ulazak Srbije u EU 65 odsto građana
16.07.2010. 20:00
Izvor: Blic
Za ulazak Srbije u EU 65 odsto građana
Nivo podrške građana pristupanju Srbije Evropskoj uniji je stalan, tako da bi ove godine, kao i prošle, 65 odsto građana pozitivno odgovorilo na referendumsko pitanje "Da li podržavate članstvo Srbije u EU", pokazuju rezultati danas predstavljenog istraživanja "Stavovi građana o procesu evropske integracije Srbije".
"Nivo podrške pristupanja Srbije EU je stalan, ali emotivna identifikacija i osećanje optimizma građana opada", rekla je direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević predstavljajući rezultate istraživanja u Vladi Srbije.
Ona je dodala da je za jedan procenat porastao broj građana koji bi na eventualnom referendumu negativno odgovorili na pitanje pristupanja EU.
Prema njenim rečima, podaci istraživanja pokazuju i da se manje građana Srbije "lično oseća Evropljaninom", te da je među stanovništvom manje idealizma i optimizma.
Kada je reč o mišljenju građana o datumu sticanja statusa kandidata za članstvo u EU, 46 odsto ispitanih je odgovorilo da bi to trebalo da se dogodi u toku 2011. godine, devet odsto građana za rok navodi kraj 2010.godine, dok 18 posto kaže da se to neće dogoditi nikada.
"Građani uglavnom realistično sagledavaju situaciju, a građani koji smatraju da Srbija nikada neće ući u EU jesu uglavnom oni koji su smatrali da naša zemlje neće doći ni na belu šengensku listu", kazala je Delević.
Broj građana koji smatraju da ulazak Srbije u EU u najvećoj meri otežava politika stalnog uslovljavanja i ucena koju EU primenjuje prema našoj zemlji opada, tako da ih je sada 43 odsto, odnosno sedam odsto manje nego u maju prošle godine, dok je porastao broj onih koji smatraju da je reč o objektivnim preprekama, odnosno obimnim reformama koje treba sprovesti.
Smanjen je i broj građana koji smatraju da su saradnja sa Hagom i isporučivanje haških begunaca glavni uslovi koji se postavljaju Srbiji, i prema najnovijem istraživanju takvog je mišljenja 70 odsto ispitanih, odnosno devet odsto manje nego u maju prošle godine.
"To pokazuje razumevanje građana da je vlada to prihvatila kao obavezu", kazala je Delević, dodajući da je manji i broj građana koji "problem Kosova" vide kao glavni uslov koji se postavlja Srbiji.
Prema istraživanju Kancelarije za evropske integracije, koje je rađeno u junu na uzorku od 1.094 ispitanika, znatatan broj građana, 36 odsto, smatra da na ritam približavanja evropskih integracija Srbije utiče i politička situacija unutar same EU.

Mladi pozitivnije o EU
Delević je naglasila da mladih ljudi, u odnosu na prosek populacije, imaju znatno pozitivnije stavove prema EU, da bi na referendumu u znatno većem procentu od proseka glasali za pristupanje, kao i da u znatno većem procentu od pristupanja očekuju i ličnu i opštu korist.
"To što misle mladi ljudi je velika obaveza i za sadašnju, ali i za sve vlade koje će voditi Srbiju u budućnosti", ukazala je Delević.