Vesti
Društvo i ekonomija
Svi bi hteli državni posao i platu20.07.2010. 12:00
Izvor: b92
Beograd -- Javna preduzeća izvor su sigurnosti radnog mesta i zarade kao što je to slučaj bio decenijama unazad, pokazuju rezultati ankete lista Blic.
Na pitanje „Koja je kompanija u Srbiji za vas najpoželjnija za rad?“ najviše čitalaca odgovorilo je da je to Telekom Srbija.Nakon Telekoma sledi Elektroprivreda Srbije. Kada su u pitanju privatne firme, prednjači farmaceutski gigant Hemofarm Štada, a dobro se kotiraju Telenor, Vip mobajl i Koka-Kola.
U uslovima kada je biti zaposlen postala privilegija a plata sa kojom može da se živi ceo mesec lutrija, građani smatraju da je u državnim firmama najbolje raditi jer su tu sigurna radna mesta, a plate redovne. Čak i nije važna konkretna firma, dokle god je državna, jer tamo i dalje važi "radio ne radio, svira ti radio".
Mnogi bi sebe vrlo rado videli u državnoj administraciji, a jedno od mesta gde bi se rado zaposlio veliki broj građana jeste srpsko zakonodavno telo, odnosno Skupština Republike Srbije.
Ekonomista Miroslav Zdravković kaže da želja za radom u javnom preduzeću proizilazi iz procene troškova i dobiti. "Tako za javna preduzeća važi shvatanje - 'Dobro, nemam veliku platu, ali imam dosta slobodnog vremena za razliku od privatne firme'. Takođe, i sigurnost je ovde bitna jer se u državnom preduzeću dobija odmah stalno zaposlenje. Mi u suštini nismo skloni radu i preduzetništvu. Jedino je pitanje šta je starije -kokoška ili jaje, odnosno da li mi stvarno nemamo preduzetnički duh ili je sistem ovakav kakav je uništio preduzetništvo u nama", kaže on.
I Aleksandar Stevanović slaže se da je građanima sigurnost posla na prvom mestu. "To nije rasprostranjeno samo u Srbiji. Traži se posao gde je manji obim rada, a kod nas u javnim preduzećima većinom ni plata nije tako mala. Tako da ako ljudi mogu da biraju, izabraće tako nešto", ističe Stevanović.
Kada su u pitanju neki drugi parametri, kao što su mogućnost napredovanja i radno okruženje, u prvi plan izbijaju privatne kompanije. Tako bi veliki broj anketiranih voleo da ima radnu knjižicu u vršačkom Hemofarmu, ali ne zaostaju ni dva operatora mobilne telefonije kod nas - Telenor i Vip mobajl.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…