Vesti
Politika
MSP: Deklaracija je u skladu sa pravom22.07.2010. 20:00
Izvor: Mondo
Međunarodni sud pravde u Hagu opredelio se danas za kompromisno rešenje saopštenjem da deklaracija privremenih vlasti u Prištini o nezavisnosti Kosova ne narušava međunarodno pravo.
Na taj način, sud u Hagu nije priznao pravo kosovskih Albanaca na otcepljenje, a odluku o daljem procesu rešavanja problema Kosova prepustio je Generalnoj skupštini UN.U Međunarodnom sudu pravde u Hagu danas je, nešto posle 15 časova, počelo iznošenje savetodavnog mišljenja o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova i Metohije. Mišljenje je čitao predsednik suda Hisaši Ovada iz Japana.
Ovada je saopštio da je Sud utvrdio da Deklaracija o nezavisnosti Kosova ne predstavlja kršenje međunarodnih pravnih normi.
"Međunarodne pravne norme nemaju nikakvu aktivnu odredbu kojom se ograničavaju deklaracije o nezavisnosti. Prema tome, možemo zaključiti da Deklaracija od 17. februara ne krši međunarodne pravne norme", pročitao je Ovada.
Ovada je rekao da je ta odluka doneta glasovima 10 sudija, dok su četiri sudije bile protiv.
Prema njegovim rečima, većinom od devet prema pet glasova sud je odlučio da ispuni zahtev Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i da savetodavno mišljenje o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.
On je u prvom delu iznošenja mišljenja govorio o tome da li je MSP nadležan da razmatra postavljeno mu pitanje i zaključio da "nema uverljvih razloga" da Sud to odbije da uradi.
Sud ima pravnu nadležnost da objavi savetodavno mišljenje, na osnovu zahteva iz rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN), o tome da li je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova u skladu sa međunarodnim pravom, rekao je Ovada.
On je objasnio da pitanje da li je proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom spada u pravna pitanja, u skladu sa statutom suda i Poveljom UN.
Ovada je naglasio da je sud jasno saopštio da se, razmatrajući pravnu nadležnost, ne vodi političkom motivacijom u ovakvim pitanjima i ne uzima je u obzir.
Sud je počeo da razmatra situaciju od marta 1998. godine, rekao je Ovada i podsetio da je 10. juna 1999. godine Savet bezbednosti doneo rezoluciju 1244, koja je dozvolila uspostavljanje međunarodnog vojnog prisustva Kfor i administrativne misije.
Rezolucija je uspostavila pravni okvir, a Savet bezbednosti je dobijao od UNMIK periodične izveštaje o situaciji na Kosovu, rekao je Ovada.
Ovada je dodao da je od 2000. godine do 2008. godine održano 29 sednica Saveta bezbednosti o sitaciji na Kosovu i da, iako je na jednoj od sednica razmatrano proglašenje nezavisnosti, Savet nije delovao po tom pitanju.
Ovada je rekao da je pitanje Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o proglašenju nezavisnosti Kosova jasno i konkretno formulisano - da li je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova u skladu sa međunarodnim pravom.
Ovada je istakao da Generalna skupština UN nije postavila pitanje o pravnim posledicama i posebno da li je Kosovo dostiglo državnost ili pravnu validnost priznanja Kosova.
Sud, prema rečima Ovade, ne vidi razloga da proširuje predmet pitanja raspravom o pravu Kosova na samoopredeljenje ili takozvanu "nužnu secesiju", na šta su se neki učesnici u raspravi pozivali.
Ovada je rekao da su Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti o Kosovu iz 1999. godine i Ustavni sud Kosova pravni okvir od značaja za razmatranje pitanja koje je Sudu postavila Generalna skupština.
Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 ne isključuje se mogućnost proglašenja deklaracije nezavisnosti Kosova, kao pokušaja da se konačno reši status, saopštio je Ovada.
Ovom rezolucijom je uspostavljen privremeni režim kada nije moguće imati stalne institucije i kako bi se moglo pregovarati o statusu, bez prejudiciranja konačnog rešenja, dodao je Ovada.
Sud zaključuje da je svrha rezolucije bila uspostavljanje privremenog pravnog okvira koji privremeno stavlja van snage pravni sistem Srbije, saopštio je Ovada.
Ovada je rekao da Sud konstatuje da su Rezolucija 1244 i Ustavni okvir bili na snazi i primenjivali se na dan proglašenja 17. februara 2008. godine, ali da ti akti ne zabranjuju deklaraciju o nezavisnosti.
Glavna sudnica Međunarodnog suda pravde ispunjena je danas gotovo do poslednjeg mesta.
Pored srpske delegacije na čelu sa ministrom inostranih poslova Vukom Jeremićem i delegacije iz Prištine, među zainteresovanim slušaocima u "velikom holu" (glavna sudnica) su i predstavnici svih pet stalnih članica Saveta bezbednosti, kao i Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.
Prema rečima sekretara suda Andreja Poskakukhina, ovo je najveće interesovanje koje se pamti u istoriji tog organa Ujedinjenih nacija.
On je dodao da je za današnje zasedanje akreditovano je 96 novinara kamermana i fotografa vodećih svetkih medija, kao i još 60 zaiteresovanih predstavnika raznih organizacija.
Ministar inostranih poslova Vuk Jeremić rekao je ranije danas da očekuje da Međunarodni sud pravde (MSP) neće doneti mišljenje koje će dati za pravo kosovskim Albancima i naglasio da je izuzetno važno da Srbi na Kosovu ostanu mirni i ne nasedaju na provokacije.
"Kada bi sud podržao secesiju više nijedna granica na svetu i u regionu ne bi bila sigurna", izjavio je Jermić Tanjugu, ispred Palate mira u Hagu samo nekoliko sati pre saopštavanja savetodavnog mišljenja o legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije.
"Od presudne važnosti je da naši građani koji žive na Kosovu i Metohiji ne nasedaju na provokacije, jer će biti pokušaja da se destabilizuje prostor na kome žive", poručio je on.
Sada je važno sačuvati staloženost i mir, istakao je Jeremić i podsetio da je ovo samo jedan korak u procesu za koji se opredelila država Srbija.
Privremena Vlada Kosova jednostrano je proglasila nezavisnost južne srpske pokrajine 17. feburara 2007. godine.
Kosovsku nezavisnost priznalo je svega 69 od 192 članice Ujedinjenih nacija.
Srpska delegacija poručila je prvog dana zasedanja da jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova predstavlja izazov Ujedinjenim nacijama i autoritetu svetske organizacije, a naročito njenoj sposobnosti da ubuduće deluje na ostvarenju jednog od svojih osnovnih načela - održanju mira i bezbednosti.
Iz MSP su poručili da će, iako sudije dolaze iz različitih okruženja i da bi moglo da bude različitih pogleda u vezi sa tim pitanjem, konačno usvojeni stav predstavljati stav suda u celini.
Osam od 14 stalnih sudija MSP dolazi iz država koje su priznale Kosovo, među kojima je i predsednik suda Ovada, a ovoga puta iz procesnih razloga izostalo je glasanje sudije iz Kine.
Stručnjak za jugoistočnu Evropu na Londonskom ekonomskom fakultetu Džems Ker Lindzi ocenjuje da je pitanje legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova najznačajniji slučaj koji se ikada pojavio pred Međunarodnim sudom pravde.
"Iako svi insistiraju na tome da je mišljenje suda samo savetodavno, ja mislim da je reč o nečemu mnogo važnijem i značajnijem. Ocena MSP o Kosovu mogla bi da odredi način na koji tretiramo separatističke grupe u godinama i decenijama koje dolaze", rekao je Ker Lindzi za Bi Bi Si.
Vodeći britanski stručnjak za međunarodno i humanitarno pravo Filip Sends takođe misli da se radi o suštinskom pitanju, ocenjujući da je veliki broj onih koji će vrlo pažljivo čitati mišljenje Međunarodnog suda pravde o Kosovu.
"Veliki je broj zemalja koje su u sličnoj situaciji: Kanada ima Kvebek, Španija ima Baskiju i Kataloniju, Britanija Škotsku, Gruzija Abhaziju i Južnu Osetiju, Kina ima Tibet itd. Zbog toga odluka suda ima potencijalno ogroman značaj, jer je reč o pitanju koje ima naglašeno političku dimenziju", kazao je on.
Vuk Jeremić je objasnio da će nakon iznošenja savetodavnog mišljenja srpski pravni tim izvršiti analizu teksta savetodavnog mišljenja.
"To će biti jedan jako sofisticiran i dugačak tekst i ne treba izvlačiti zaključke pre pažljive analize", naglasio je Jeremić.
On je poručio da je ovo samo jedan korak u procesu koji je pred Srbijom.
"Taj proces se završava u Generalnoj skupštini UN koja mora da potvrdi sudsko mišljenje i donese politički zaključak šta je put napred".
On je istakao da ćemo nastaviti da se ponašamo kao neko ko doprinosi miru i stabilnosti u regionu.
"Ostajemo spremni na pregovore. Nadam se da će do njih doći što pre i da će put kojim smo krenuli biti okončan kompromisom koji će biti prihvatljiv za sve strane".
Šef srpske diplomatije rekao je da većina članica UN podržava suverenitet Srbije, ali da Beograd neće imati lak zadatak da izdejstvuje usvajanje rezolucije Srbije koja se tiče Kosova i Metohije.
"Uložićemo sve napore da novih priznanja bude što manje i da na jesen ove godine bude usvojena rezolucija Srbije. To će biti veoma težak, ali ne i nemoguć zadatak", rekao je on.
Severna Mitrovica čeka odluku
Građani severnog dela Kosovske Mitrovice s nestrpljenjem očekuju mišljenje Međunarodnog suda pravde o Kosovu, a policija je na dan odluke iz Haga pojačala prisustvo u svim mešovitim sredinama u mitrovačkom regionu.
Kako javlja dopisnik Tanjuga, situacija u podeljenom gradu na Ibru je mirna, a za 17 sati u svim pravoslavnim crkvama na severu Kosova služiće se moleban za mir i povoljno rešenje konačnog statusa Kosova i Metohije.
U kancelariji Mitrovačkog okruga Tanjugu je rečeno da je za 17,30 zakazano okupljanje Srba na centralnom gradskom trgu Šumadija.
Načelnik kosovskomitrovičkog okruga Radenko Nedeljković izjavio je Tanjugu da je u pitanju mirno okupljanje i istakao da je u ovom trenutku najvažnije da situacija na terenu ostane mirna.
"Pozivam građane da ne nasedaju na provokacije, da budu mirni, da budemo odlučni i jedinstveni bez obzira na to kakvo će biti mišljenje Suda. Mi sa ovih prostora kao ni naša matica Republika Srbija nikada nećemo prihvatiti jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova. Očekujemo pozitivan ishod kada je u pitanju MSP, ali bez obzira na to kakvo će mišljenje biti mi ćemo to mirno i dostojanstveno prihvatiti, a siguran sam da Beograd zajedno sa nama sa ovih prostora ima plan za svaku soluciju", rekao je Nedeljković.
Predstavnik Kosovske policijske službe Nusret Mehmeti rekao je Tanjugu da je policija pojačala prisustvo u svim mešovitim sredinama u regionu Mitrovice - naseljima Bošnjačka mahala, Tri solitera, Mikro naselju i Brđanima.
Građani severnog dela Mitrovice rekli su Tanjugu da iščekuju mišljenje MSP sa nadom u povoljan ishod, ali mnogi veruju da će - bez obzira na mišljenje suda u Hagu - situacija u gradu na Ibru ostati nepromenjena, odnosno nestabilna.
Komandat KFOR-a nemački general Markus Bentler izjavio je da nema nikakvih indicija da nakon objavljivanja savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde u Hagu, može da dođe do incidenata na Kosovu.
Bentler je novinarima u sedištu Kfora rekao da je Kfor obavio sve pripreme i da je spreman da obavlja svoje zadatke.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…