Vesti
Politika
Udarni talas lopova
31.07.2006. 08:00
Izvor: Politika
Udarni talas lopova
Naličje turističke sezone u Crnoj Gori
PODGORICA – Izveštaji turističkih organizacija u Crnoj Gori pokazuju da je „udarni talas” turista iz Srbije već krenuo prema primorju, tako da se vrhunac sezone, kažu, tek očekuje. Međutim, sa turistima, svakim danom stiže i sve veći broj provalnika, pa crnogorska policija upozorava goste da budu na oprezu, a naročito da vredne stvari ne ostavljaju u kućama i hotelskim sobama. Zbog toga su, prema informacijama koje su nam saopštene iz Ministarstva unutrašnjih poslova, pojačane policijske patrole i budnost u turističkim naseljima, hotelima i odmaralištima, ne bi li barem smanjili broj pljački i krađa.

– U dosadašnjem toku turističke sezone, u primorskom regionu registrovana su 73 imovinska delikta, „od kojih su dva ostala u pokušaju”. Deliktima su oštećeni turisti iz Češke, Finske, Australije, Rusije, Srbije, BiH, Slovenije, Hrvatske, Engleske i Švedske, a reč je, uglavnom, o teškim krađama, krađama i sitnim krađama, saopštila je juče za „Politiku” portparol Uprave policije Crne Gore Tamara Popović. Ona je navela da je među osumnjičenim 19 stranih državljana, i to 13 iz Srbije, četiri državljanina BiH i dva iz Makedonije, te da su svi u Crnu Goru došli kao turisti odsevši, uglavnom, u privatnom smeštaju, a „pojedini od njih su prijavljeni za više provalnih krađa u različitim primorskim gradovima i mestima”.

Tako su inspektori Centra bezbednosti iz Budve pre nekoliko dana uhapsili M. M. (25) iz Smedereva, koji se tereti da je tokom juna i jula u Budvi i Petrovcu, „na naročito drzak način” opljačkao veći broj turista koji letuju u ova dva grada. Iz Uprave policije su nam kazali da je M. M. koristio nepažnju oštećenih, ulazio kroz otvorena vrata ili prozore, preskakao ograde terasa, i posle premetačine, uzimao novac, digitalne fotoaparate, mobilne telefone, video-kamere, auto-plejere i drugu robu.

– Prilikom pretresa, policija je kod osumnjičenog pronašla veći broj otuđenih predmeta, i vratila ih vlasnicima, dok je novac uglavnom potrošio na provod, kazala nam je Tamara Popović iz Uprave policije.

Nekoliko dana ranije barska policija je uhapsila Mirsada Agovića (29) „zbog osnovane sumnje da je počinio više teških krađa i krađa na štetu turista”. Njemu se, pored ostalog, na teret stavlja i drska pljačka kada je jednoj turistkinji, dok je u vozilu na raskrsnici čekala zeleno svetlo, sa mesta suvozača istrgao žensku torbu sa ličnim dokumentima i novčanikom u kojem je bilo 500 evra. Policija sumnja da je Agović u mestima Utjeha i Veliki pijesak, koristeći nepažnju kupača, krao njihove stvari koje su ostale na plaži, odnevši tako torbice sa dokumentima, mobilni telefon, 3.500 evra i druge vredne predmete.

Istovremeno, u Herceg Novom su uhapšena trojica pljačkaša iz Smedereva. Prema policijskim podacima, reč je o Mirku Mitrašinoviću (25), Marku Matiću (20) i Aleksandru Todoroviću, koji su noću, dok gosti spavaju, upadali u njihove stanove i sobe, odnoseći novac, mobilne telefone, nakit, skupocene naočare, tehničku robu i satove. U sobi gde su osumnjičeni odsedali, policija je pronašla deo ukradenih predmeta, koje je vratila vlasnicima, dok su novac trošili na kupovinu garderobe i heroina. Herceg Novi je takođe bio koban i za Željka Ferenđana (23) iz Vršca koji je pao u ruke policije pošto je orobio jednu Novljanku. On je, kako tvrde u policiji, u momentu dok se žrtva kupala, prišao njenim stvarima koje su ostale na obali i iz torbe ukrao mobilni telefon, koji je policija kasnije pronašla i vratila vlasnici.

Čini se da su lopovima ipak najzanimljivije vikendice u Sutomoru, koje je i naše najpoznatije i najveće vikend naselje, a u kome su vlasnici kuća većinom građani Srbije. Tako je Beograđanin Veljko Bogdanović ostao zaprepašten kada je nedavno došao na letovanje u svoju kuću u naselju Rutke u Sutomoru. Čim je ušao video je da je potpuno „očišćena”.

On kaže da je na gotovo identičan način obijena i kuća njegovog rođaka Aleksandra Boškovića, koja se nalazi na suprotnoj strani ulice.

Ima li zaštite?

Od pljačkaša i lopova, kaže Popović, turisti se najbolje mogu zaštititi tako što će vrednosti deponovati kod stanodavca i izbegavati da novac i vredne stvari ostavljaju na mestima u stanovima koji se lako uočavaju spolja, što kradljivcima omogućava da brzo i bešumno počine krivično delo. Takođe se preporučuje da se vredne stvari ne nose na plažu.