Vesti
Društvo i ekonomija
Pod čijom je zaštitom ova žena? Zorica smenjena, al' zamalo01.08.2010. 14:00
Izvor: press
Vladi Srbije trebalo gotovo godinu dana da razreši Zoricu Tomić sa funkcije predsednika Komisije za saradnju sa Uneskom, ali ona ostaje naš ambasador
Zorica Tomić više nije predsednik Komisije za saradnju sa Organizacijom Ujedinjenih nacija za prosvetu, nauku i kulturu, ali ostaje na mestu našeg ambasadora pri Unesku u Parizu. Javnost je još početkom godine tražila njenu smenu sa mesta ambasadora posle otkrića da poreski obveznici samo zakup njenog stana u Parizu plaćaju 84.000 evra godišnje, ali od smene ni tada ni sada nema ništa.Pressu je juče u Ministarstvu spoljnih poslova rečeno da Zorica Tomić nije smenjena, niti će biti smenjena. A njeno razrešenje sa funkcije predsednika Komisije ionakoje odavno moralo da se obavi.
Nisu mogli da rade
Jovan Ćirilov, jedan od članova komisije i prethodnik Zorice Tomić na toj funkciji, objašnjava da je ona razrešena sa mesta predsednika jer je to mesto upražnjeno otkako je ona imenovana za ambasadora pri Unesku.
- Zorica Tomić nije razrešena po kazni, kako je to intonirano. Ona je razrešena sa mesta predsednika komisije jer sada obavlja funkciju ambasadora pri Unesku, a to su dve potpuno različite funkcije. Imenovanjem novog predsednika Vlada je izabrala odlično rešenje. Trivo Inđić je pravi čovek - kaže Ćirilov.
Zorica Tomić je na dužnost ambasadora postavljena ukazom predsednika Borisa Tadića septembra prošle godine. Tada je trebalo da bude razrešena dužnosti predsednika komisije jer nije mogla istovremeno da obavlja dužnosti u Parizu i u Beogradu, gde je „kućna adresa" komisije. Vlada je, međutim, tek pre tri dana donela odluku o njenom razrešenju. I tu nije kraj sprdačine u državnoj režiji: ona je na funkciju u Komisiji za saradnju Uneskom imenovana još oktobra 2007. godine, ali to Vladino telo praktično nije funkcionisalo sve do jula 2009. godine jer je imalo samo jednog člana: predsednika!
Danas komisija ima 25 članova koje je imenovala Vlada, a oni sa kojima je kontaktirao Press dali su prilično oprečne izjave o tome šta su radili i da li su se uopšte sastajali od odlaska Zorice Tomić do danas. Inače, jedan od najvažnijih zadataka ove komisije je briga o spomenicima kulture: pravi se spisak spomenika, uz pomoć ambasadora u Parizu procenjuje se šta bi moglo od toga da prođe, zatim se pravi dosije i šalje u Unesko.
Ćirilov je objasnio se članovi „sastaju po potrebi", ali nije mogao da odgovori kada se ta potreba poslednji put ukazala, obrazlažući to činjenicom da komisija nije imala predsednika i da je to uticalo i na njen rad. On nije hteo da odgovori na pitanje da li je komisija uopšte funkcionisala od Tomićkinog odlaska u Pariz jer, kako je rekao, „to nije pitanje za njega".
Bolje sreće Press nije bio ni pozivajući profesora Srbobrana Brankovića. Ni on nije znao da nam kaže kada se komisija poslednji put sastala, pa čak ni da se seti koje godine je poslednji put prisustvovao sastanku.
- Jao, ne znam. Nisam redovan član, pa nisam ni redovno odlazio na sve sastanke komisije. Kada se komisija poslednji put sastala možete saznati od sekretara - rekao je Branković.
Sa druge strane, Radoslav Zelenović, takođe član komisije i direktor Jugoslovenske kinoteke, jedini je uspeo da se seti da se komisija poslednji put sastala pre tri meseca. Za razliku od Ćirilova, Zelenović tvrdi da je poslove predsednika uvek obavljao neko od članova. On smatra da je dobro što je razrešena Zorica Tomić, koja se na sastanku komisije poslednji put pojavila pred odlazak u Pariz.
Spomenici na Kosovu više nisu mogli da čekaju
- I pored toga što komisija nije imala predsednika sastajala se s vremena na vreme. Ali mnogo je dobro da su konačno nekog stavili. Komisija je neophodna, pogotovo u ovom trenutku zbog spomenika na Kosovu, ali i drugih materijalnih i nematerijalnih dobara u Srbiji koji bi trebalo da se stave pod zaštitu Uneska - smatra Zelenović.
Posle otkrića da se za rezidenciju površine 220 kvadrata, na petom spratu u Aveniji Turvil 15, u kojoj stanuje Zorica Tomić izdvaja ogromna suma novca, digla se velika prašina. Nije poznato ko je intervenisao da Vlada, koja je prvo odbila, ipak usvoji predlog o rentiranju skupe rezidencije, kada je mogao da se nađe mnogo jeftiniji prostor.
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je da je rezidencija ambasadora Srbije pri Unesku u Parizu izabrana i iznajmljena u skladu sa zakonom i da ona ne služi samo za stanovanje, već i za čitav niz „složenih funkcija koje zahtevaju adekvatan prostor".
- Taj prostor je izabran u skladu sa propisima, zakonom, komisijski od strane MSP. U potpunosti je poštovana procedura i ta transakcija je učinjena u okviru budžetom predviđene stavke - rekao je tada Jeremić.
Ubrzo je reagovao i predsednik Boris Tadić, iz čijeg kabineta je rečeno da on nije ni urgirao, niti odobrio, niti se složio sa odlukom da se pitanje stana i rezidencije ambasadora Srbije pri Unesku reši zakupom prostora po ceni od 7.000 evra mesečno.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…