Vesti
Politika
Podele oko Kosova u SB05.08.2010. 20:00
Izvor: BBC Serbian
Savet bezbednosti UN raspravljao je o stanju na Kosovu.
Raspravom je predsedavala Rusija, koja ovog meseca vodi sastanke izvršnog tela UN. Reč je redovnoj raspravi u SB koja se održava svakih 6 meseci a koja je još jednom pokazala nepomirljivost stavova Beograda i Prištine i nastavak podele među stalnim članicama SB UN po pitanju kosovske nezavisnosti.
Generalni sekretar svetske organizacije Ban Ki Mun je kao i pred svaku drugu takvu raspravu Savetu dostavio svoj izveštaj o stanju na terenu.
Ni ova sednica, prema očekivanjima, nije donela ništa novo, a bila je prva od 22. jula, kada je Međunarodni sud pravde saopštio da proglašenjem nezavisnosti Kosova nije prekršeno međunarodno pravo.
Srbija se zalaže za kompromis
Šef diplomatije Srbije Vuk Jeremić je ponovio odlučnost da se nađe kompromis kroz nove pregovore i posebno je istakao nepromenjen odnos snaga oko tog pitanja u izvršnom telu UN:
"Ni jedna jedina članica SB nije promenila svoj stav o Kosovu, zbog savetodavnog mišljenja MSP-a. Sama rasprava je bila usredsređena na sam izveštaj generalnog sekretara, jer je reč o redovnom sastanku. U najkraćem, ona je odslikala okruženje koje vlada na Kosovu posle mišljenja MSP-a."
Ministar Jeremić je upoznao članice SB i sa stavom da je mišljenje MSP utemeljeno "usko", samo na "tekstu same deklaracije" o nezavisnosti Kosova iz februara 2008. godine.
Kosovska vlada, koju je od 2008. priznalo 69, od potrebnih 100 članica UN, zatražila je zamenu rezolucije 1244 preko svog šefa diplomatije Skendera Hisenija:
"Na današnjoj sednici SB smo zatražili zamenu rezolucije 1244 jednom novom rezolucijom koja bi odslikala stvarnost nastalu posle kosovske nezavisnosti i posle jasne podrške koju je nezavisnosti Kosova dao MSP."
Minstar Hiseni je u raspravi, pored ostalog, optužio Beograd da "podržava kriminalce na severu Kosova" i ocenio da je "velika većina kosovskih Srba spremna na saradnju" sa kosovskim institucijama.
Ponovio je i da budući razgovori Kosova sa Srbijom "moraju biti na ravnopravnoj osnovi i na međudržavnom nivou".
Nova rezolucija malo verovatna
Diplomatski izvori u sedištu UN se slažu da je trenutno nova rezolucija o Kosovu malo verovatna imajući u vidu da se tome protivi Rusija, jedna od pet stalnih članica UN.
O tome je novinarima govorio i predsedavajući sednice SB, ruski ambasador Vitalij Čurkin:
"Prvo, svakako da razumete kakav je odnos snaga u SB po ovom pitanju. Zato ne bih bez daha očekivao zamenu ili izmene rezolucije 1244 ili njeno ukidanje. Jasno da je mnogo toga rečeno kroz današnje izjave članica SB i šefa UNMIK-a Zanijera, što apsolutno razjašnjava stvari. Vi znate kakav je postupak za prijem novih zemalja članica u UN, i da je prvi korak u tom postupku preporuka SB. Ponavljam da je odnos snaga u SB po ovom pitanju očigledan."
Poziv na dijalog
Šef UNMIK-a Lamberto Zanijer je upozorio članice SB na "nepostojanu" stabilnost na severu Kosova, uz ocenu da je mišljenje MSP-a "otvorilo mogućnost" za dijalog Prištine i Beograda.
Taj dijalog je opisao kao važan, a rekao je i da status UNMIK-a i EULEX-a na Kosovu ostaje isti.
I Ban Ki Mun je pozvao Beograd i Prištinu da razgovaraju.
Generalni sekretar UN je govorio i o tekućem procesu decentralizacije vlasti na Kosovu, nezainteresovanosti vlasti u Prištini za misiju UN na Kosovu kao i o "politički delikatnom" stanju na severu Kosova i incidentima u Mitrovici u, kako je naveo, prilično mirnoj bezbednosnoj situaciji.
Francuska i Britanija su se u SB oštro suprotstavile inicijativi Srbije, odbacivši kao "neprihvatljiv" predlog Beograda da UN usvoje novu rezoluciju o Kosovu koja bi tražila nove pregovore o statusu.
Zamenik britanskog ambasadora u SB, Filip Param, je ponovio stav da je Kosovo jedinstven slučaj i da ne predstavlja obrazac za druge regione u svetu, što je suprotno stavovima Srbije i zemalja koje ne priznaju nezavisno Kosovo.
Param je ocenio da bi svako ohrabrivanje podele Kosova ili pregovora o statusu štetilo dugoročnim interesima građana i Kosova i Srbije.
Na izlaganje britanskog diplomate je reagovao ruski ambasador u UN Vitalij Čurkin rekavši da mu se čini da zemlje koje priznaju nezavisno Kosovo skoro da prete sukobom i izrazio nadu da će se ponašati uzdržano.
Američki ambasador Rozmeri Dikarlo je ponovila stav svoje vlade da je nezavisnost Kosova "nepovratna" i da su granice "nepovredive".
Novinska agencija Rojters u svom izveštaju u prvi plan stavlja "oštro upozorenje Britanije Srbiji" povodom Kosova, iritiranost ruskog izaslanika i zahtev Prištine da SB podrži nezavisno Kosovo.
S druge strane, španska državna agencija EFE, Frans pres i američki AP ističu u prvi plan, u izveštajima iz Njujorka, zahtev Prištine SB-u da zameni rezoluciju 1244 novim dokumentom.
Banov izveštaj o Kosovu
U svom izveštaju upućenom Savetu bezbednosti, generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun ukazuje da je situacija na Kosovu relativno stabilna, iako, kako dodaje, mogućnost za nestabilnost, posebno na severu Kosova, ne treba potcenjivati:
"Ostajem zabrinut nedavnim nasilnim događajima u severnoj Mitrovici, koji su jasno pokazali da svaki drugi pristup tom osetljivom pitanju, osim miroljubivog i kroz konsultacje i koordinaciju svih relevantnih činilaca, može dovesti do destabilizacije i dalje podele između tamošnjih zajednica".
On je još jednom izrazio žaljenje što u poslednja tri meseca, koja obuhvata izveštaj, nije došlo do bilo kakvog približavanja Beograda i Prištine,pozivajući obe strane na početak dijaloga o praktičnim pitanjima u cilju poboljšanja životnih uslova svih zajednica na Kosovu.
Iako se njegov izveštaj odnosi na period do 15. jula, Ban se osvrnuo i na savetodavno mišljenje Međunaradog suda pravde o legalnosti deklaracije o nezavisnosti Kosova, ukazujući da je Generalanoj skupštini UN uputio svoje mišljenje o toj odluci, čije detalje nije obelodanio.
"Na Generalnoj skupštiini je da odluči na koji način će postupiti u pogledu mišljenja Suda pravde, a ja pozivam sve strane da izbegnu bilo kakve korake koji bi bili smatrani provokativnim i koji bi izbacili iz koloseka potencijalni dijalog", zaključe Ban ki Mun u svom izveštaju.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…