Vesti
Politika
Ucene u okviru vlasti12.08.2010. 12:00
Izvor: danas
Beograd - Kada je reč o mogućim reakcijama Evropske unije na usvajanje amandmana na član 82 Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, ne verujem da ćemo išta zvanično čuti pre objavljivanja godišnjeg izveštaja o napretku, u oktobru. Siguran sam da će ovo pitanje biti pomenuto u tom izveštaju i verujem da će Evropska komisija konstatovati negativne posledice tog rešenja, a pre svega, činjenicu da su zakonska ograničenja za funkcionere smanjena ovim amandmanom, ocenjuje u razgovoru za Danas Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnosti Srbija.
* Da li postoji opasnost od bilo kakve vrste sankcija EU zbog izmena ovog zakona?- Da li će biti nekih sankcija je krajnje nepredvidivo, jer kod odluka Evropske komisije politička procena ima najveći značaj.
* Kako komentarišete izjavu predsednika Srbije da je dobio podršku iz EU za izmene zakona, a da pri tom nije naveo od koje institucije ili zvaničnika?
- Nezahvalno je tumačiti izjavu predsednika Tadića o ovom pitanju, pošto se ona može naći samo u novinskim izveštajima, ne i u nekoj zvaničnoj verziji. Evropske institucije jesu podržale donošenje zakona 2008. i početak njegove primene, a koliko znam, nisu se ni na koji način izjašnjavale o izmenama zakona iz jula ove godine, a pogotovo ne o amandmanu uloženom u poslednji čas, niti vršile njihovu temeljnu analizu, jer se na tako nešto čeka obično nekoliko meseci. Moguće je da su predstavnici vlasti u Srbiji obavili neke nezvanične konsultacije sa ljudima iz EK. Šta god da se desi, mislim da ne treba licitirati sa tim da li Evropska komisija, Savet Evrope i drugi osuđuju ili podržavaju sporni amandman, već sačekati njihov zvaničan stav.
* Zašto je amandman sporan, odnosno koje negativne posledice implicira?
- Štetnost od usvajanja ovog amandmana nije toliko u samoj činjenici da će neki republički i pokrajinski poslanici ostati gradonačelnici ili što će npr. hiljadu opštinskih odbornika obavljati još neku javnu funkciju, mada ta pojava svakako loše deluje na obavljanje javnih poslova. Glavni problem je principijelne prirode. Naime, Zakon o Agenciji sadrži mnoga ograničenja, zabrane i obaveze za javne funkcionere. Sad, kada je došlo na red da se jedna od prvih i to lakših obaveza ispuni, pojavili su se otpori a verujem i ucene u okviru vladajuće koalicije i unutar samih stranaka. Na to je skupštinska većina reagovala zatupljivanjem oštrice zakona.
* Kako komentarišete otpor i solidarnost nosilaca vlasti po ovom pitanju?
- Ako se u ovom slučaju, gde funkcionerima nije pretilo ništa drugo osim gubitka jednog od položaja, pokazao takav otpor i solidarnost nosilaca vlasti, šta da očekujemo ako Agencija jednog dana bude podnela prekršajne ili krivične projave zbog zloupotrebe javnih resursa od strane funkcionera tokom izbornih kampanja, odlučivanja funkcionera u situaciji kada se morao izuzeti, davanja nepotpunih podataka o imovini ili nepodnošenja izveštaja o sprovođenju antikorupcijske strategije i finansiranja izborne kampanje.
* Kakva se odluka može očekivati od Ustavnog suda?
- Agencija za sada samo najavljuje pokretanje postupka za ocenu ustavnosti „Batićevog amandmana“ i bilo bi mnogo lakše govoriti na tu temu da je inicijativa podneta, a razlozi detaljno obrazloženi. I ja mislim da bi ovaj član mogao biti u koliziji sa Ustavom, mada ne uvek iz istih razloga zbog kojih su predstavnici Agencije isticali u javnosti protivustavnost. Na primer, jedan razlog bi mogao biti to što ovaj član privileguje neke funkcionere (poslanike i odbornike) koji su zatečeni 1. januara 2010. na više položaja u odnosu na druge funkcionere koji se nalaze u istoj situaciji, a drugi to što ovaj član omogućava da narodni poslanici ostanu gradonačelnici, dok Ustav propisuje da je „državna vlast ograničena pravom građana na teritorijalnu autonomiju i lokalnu samoupravu“, pa ne bi bilo logično da isti ljudi vrše i državnu vlast i vlast unutar lokalne samouprave.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…