Vesti
Politika
Direktor „Puteva Srbije“ krio podatke o prevari
27.05.2006. 12:10
Izvor: Blic
Tužilaštvo saslušava grupu koja je ukrala milijarde dinara od putarine
Branko Jocić, direktor JP „Putevi Srbije“, odbio je da dostavi kopiju listinga izdatih kartica na naplatnoj rampi „Nais“ u Nišu, proglasivši to „poslovnom tajnom“, samo dva meseca uoči ovonedeljnog hapšenja 25 ljudi osumnjičenih da su proneverom s tim karticama oštetili državu za milion evra mesečno, saznaje „Blic“.

Pripadnici SBPOK-a su u simultanim akcijama u sredu uhapsili 22 radnika „Puteva Srbije“ koji su radili na rampama „Bubanj potok“ u Beogradu i „Nais“ u Nišu, kao i tri radnika AD „Mikros“ iz Niša i Sremske Mitrovice koji su uhapšenim simulatnim akcijama u Beogradu, Nišu i Sremskoj Mitrovici. Resorni ministar Velimir Ilić izjavio je juče da su u ministarstvu za kapitalne investicije „znali da nešto nije u redu sa naplatom putarina, jer su videli da naplata ne prati brojanje vozila koja prođu kroz naplatne rampe“.

- Rađene su studije saobraćaja i imali smo tačna brojanja vozila - istakao je Ilić.

Slobodan Radovanović, specijalni tužilac za organizovani kriminal, juče je podneo zahtev za pokretanje istrage protiv ove grupe, posle čega su i počela njihova saslušanja pred istražnim sudijom, potvrdio je Tomo Zorić, portparol Specijalnog tužilaštva. Članovi grupe su osumnjičeni za zločinačko udruživanje, zloupotrebu položaja, proneveru i falsifikovanje službenih dokumenata.

Kako saznajemo, JP „Putevi Srbije“ po svaku cenu je želelo da spreči objavljivanje informacije o izdatim karticama. Taj podatak je od njih najpre zahtevao jedan od bivših radnika ovog preduzeća, koji je sumnjao u veliku proneveru na naplatnim rampama. Pošto se radi o dokumentima koji očigledno ne mogu da budu poslovna tajna, Rodoljub Šabić, republički poverenik za informacije od javnog značaja, naložio je „Putevima“ da svom bivšem radniku dostave listinge u roku od tri dana. Ne samo da se to nije dogodilo, već su „Putevi“ podneli tužbu Vrhovnom sudu na to rešenje, o čemu se sud još nije izjasnio.

- Treba imati u vidu da nisu radnici sa naplatnih rampi odbili da daju listing, već je to učinio neko iznad njih. Znači, postoji neka vertikala - upozorava Šabić.

Velimir Ilić kaže da je krađa na naplatnim rampama jedna od najvećih elektronskih krađa i da se još ne zna tačna suma ukradenog novca, ali da je u pitanju nekoliko milijardi dinara. On je kazao da je „ekipa“ koja je uhapšena počela da krade 2000. godine.