Vesti
Društvo i ekonomija
Telenor pobedio, 1.513.000.000 evra31.07.2006. 15:00
Izvor: B92
Beograd -- Norveški Telenor kupio Mobi 63 za 1,513 milijardi evra, pobedivši u nadmetanju austrijski Mobilkom.
Aukcija je startovala s početnom cenom pola milijarde evra višom od one koju je kao minimalnu odredila Vlada Srbije. Egipatski Oraskom je odmah odustao. Usledilo je uzbudljivo nadmetanje dve kompanije, a oba takmaca su stala na ceni od 1.533.000.000 evra, koju nisu prihvatili ni posle desetominutne pauze.Norveška kompanija Telenor pobedila je na licitaciji za kompaniju Mobi 63 i drugu licencu za mobilnu telefoniju u Srbiji, s ponuđenom cenom od 1,513 milijardi evra. Mobi 63 je tako postala jedna od 13 kompanija te norveške telekomunikacione grupe, u kojoj su i regionalne mreže Panon u Mađarskoj i Promonte u Crnoj Gori.
Početnu cenu, 1,373 milijardi evra, prihvatili su norveški Telenor i austrijski Mobilkom, koji su u licitiranju ostali do kraja, a egipatski Oraskom je odustao. Ni Austrijanci ni Norvežani nisu želeli da ponude više od 1,513 milijardi evra, pa je o pobedniku odlučeno na osnovu prvobitnih kovertiranih ponuda. Mobilkom je ponudio 805 miliona, samo pet miliona iznad najniže cene, dok je najbolju ponudu, koja je uzeta i kao početna cena, dao Telenor.
Jan Edvard Tigesen, direktor Telenora za centralnu i istočnu Evropu, Kaže da je Telenor uradio kalkulacije i ocenio da može da se zaustavi na 1,513 milijardi. "Smatramo da možemo da stvorimo dobrog mobilnog operatera, da pružamo usluge korisnicima na najbolji mogući način. Kvalitet Telenor će veoma brzo biti prisutan u Srbiji", kaže on.
Kompanija Mobi 63 osnovana je u aprilu, posle gašenja Mobtela. Država je vlasnik 70, a austrijski konzorcijum na čelu s Martinom Šlafom 30 odsto kompanije. Pošto je konačna cena veća od 1,1 milijardi evra, prema ranijem sporazumu, i Šlaf će Norvežanima morati da proda svoj udeo u Mobi 63. "Nisam razočaran i cena je iznad mojih očekivanja, daleko iznad. Što je dobro za prodavce dobro je za Vladu i dobro je za mene", kaže Šlaf.
Ugovor o kupovini biće zvanično potpisan u narednih nekoliko dana. Telenor će preuzeti obavezu da zadrži sve radnike, sem onih koji su zaposleni po političkoj liniji, a koji su već dobili otkaze. Telenor će postati i korisnik licence za korišćenje mreže mobilne telefonije, koja važi narednih 10 godina.
Kompanija Mobi 63 osnovana je aprila ove godine. Prethodno je Vlada oduzela Mobtelu licencu zbog ugovora s kompanijom Mobikos Ekrema Luke, a Bogoljub Karić pobegao je iz zemlje. Uslov za potpisivanje sporazuma o osnivanju preduzeća Mobi 63 bio je da Austrijanci koji su od BK trejda otkupili udeo u Mobtelu isplate dividende, 34 miliona evra. Ministar finansija Mlađan Dinkić je tada izjavljivao da je to posao godine. "Neće postojati nijedan subjektivni kriterijum, već bukvalno koliko god kompanija da se prijavi, ako na osnovu pregleda kompanije odluče da žele da daju ponudu, svi idu na javnu aukciju. Pobeđuje onaj ko da više", rekao je Dinkić u aprilu ove godine.
Ko je učestvovao na aukciji
Norveška telekomunikaciona kompanija Telenor posluje u 12 zemalja Evrope i Azije, vlasnik je mobilnog operatera Promonte u Crnoj Gori i ima oko 90 miliona korisnika. Opširnije o ovoj kompaniji možete pročitati na Srbija 2020.
Prema podacima sa zvaničnog sajta, kompanija Oraskom telekom posluje u Egiptu, Alžiru, Pakistanu, Tunisu, Iraku, Bangladešu i Zimbabveu i početkom 2005. imala je oko 17,5 miliona pretplatnika.
Mobilkom Austrija ima devet miliona korisnika i pored domaćeg pokriva tržišta Lihtenštajna, Slovenije, Hrvatska i Bugarske, gde je od poslovne gupe Martina Šlafa kupio operatera mobilna telefonije. Zanimljivo je da je upravo austrijski konzorcijum na čelu s Martinom Šlafom kupio BK trejd kako bi pripremio teren da austrijski Mobilkom postane vlasnik Mobtela. Martin Šlaf nikada nije hteo da kaže koliko je Bogoljubu Kariću platio za BK trejd, koji je bio suvlasnik Mobtela. Šlaf je rekao samo da ga je Karić prevario, pošto je zatajio da postoji mogućnost da Mobtelu bude oduzeta licenca.
Kovačević: Mobi 63 prodat po ceni nižoj od tržišne
Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da je Mobi 63 prodat po ceni nižoj od njegove tržišne vrednosti. "Norveški Telenor je napravio dobar posao jer je za 1,513 milijardi evra kupio kompaniju koja vredi mnogo više, ali je i austrijski Mobilkom, koji je bio konkurent Telenoru, u toj trgovini dobro prošao", rekao je Kovačević. On kaže da je interes Mobilkoma, kao suvlasnika Mobija 63, bio da za što manje novca postane jedini vlasnik srpskog mobilnog operatera, a u slučaju da mu to ne uspe da svoj udeo proda po što većoj ceni", objasnio je Kovačević.
Prema proceni Kovačevića, ostale kompanije koje su dostavile pisma o zainteresovanosti za kupovinu Mobija 63 odustale su od obavezujućih ponuda zbog toga što su se uverile da nisu raščišćeni svi računi između države i bivših vlasnika kompanije Mobtel, čiju opremu i dva miliona korisnika je preuzela kompanija Mobi 63. "Očekujem duge sudske sporove zbog tih neraščišćenih odnosa i zbog toga što prodaja Mobija 63 nije obavljena u skladu sa Zakonom o privatizaciji", kaže Kovačević.
DSS: Pozitivan signal za strane investitore
Portparol Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenović ocenio je danas da je prodaja Mobija 93 Telenoru pozitivan signal za ostale strane investitore da ulažu u Srbiju. "Ta investicija pokazuje da norveška kompanija veruje u političku stabilnost u Srbiji, da se država približava Evropskoj uniji, da ide napred i da se ovde dešavaju dobre stvari", rekao je Mladenović.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…