Vesti
Žuta štampa
Nigde truba ne zvuči kao u Guči
17.08.2010. 12:00
Izvor: politika
Nigde truba ne zvuči kao u Guči
Umetnička širina bez granica Bobana Markovića, oktet Merlina Šeperda fascinirao publiku. Emir Kusturica stiže helikopterom, a limar iz Gornjeg Milanovca aterirao je u Guču na lampeku za rakiju, dakle, vozilu sopstvene konstrukcije marke „Guči”
Guča – Boban Marković (46) ovako nam je opisao detinjstvo po mahalama rodnog Vladičinog Hana: „Mama Julka rodila je pet ćeriju pa mene, a otac Dragoljub morao je jednom platom, portira u ’Delišesu’, da hrani osmora usta. Odvojio je, nekako, malo para da mi u šestoj godini kupi trubu, maštajući da postanem svirač ali ne ovakav. Nego u vojnom orkestru, da sviram po notama“.

Sin je, srećom, izneverio Dragoljuba i, evo, po ko zna koji put dolazi u Guču kao počasni građanin dragačevske varošice:

– I kao evropska zvezda. On svira muziku koja po umetničkoj širini nema granica – kaže za Markovića Darko Kamarit, reditelj 50. Sabora u Guči.

Boban će sa svojim sinom Markom i orkestrom večeras od 20 sati držati koncert na glavnoj saborskoj pozornici, na smenu sa drugim sastavom koji je takođe evropska marka. To je dvanaestočlana grupa pod imenom „Šantel i Bukovina klub orkestar“ koju predvodi nemački disk-džokej Stefan Hantel. Ušavši u svet muzike odabrao je ime Šantel i posvetio se radu sa ciganskim muzičarima, uz remiksing tradicionalnih balkanskih arija u elektronski ritam.

U sastavu „Bukovine“ nastupiće ukupno 12 muzičara i posle svojih 90 minuta imaju još 15 zajedničkih sa Bobanom i Markom. Sve to, kao i najvažnije događaje jubilarnog Sabora, prenosiće televizija Pink u čak 50 sati direktnog signala iz Guče.

– Čitave sedmice odavde će ići bar pet, a u četvrtak čak osam sati prenosa, što je ekvivalent evropskom prvenstvu u nekom sportu. Kolege to rade sa dvoja reportažna kola i ekipom od 60 ljudi, a mi smo se potrudili da od ovog Sabora napravimo vrhunski događaj. Po muzičkoj vrednosti sigurno nije iza „Egzita“, samo je žanrovski različit – veli Kamarit.

To je na svoj način potvrdio klarinetista Merlin Šeperd koji je, gostujući u nedelju u Guči, fascinirao sve koji su slušali njegov oktet, ili pred Domom kulture ili docnije, u kafani. Zbog ovog Engleza u Guču je došao i zamenik britanskog ambasadora u Beogradu Bil Longhrst, koji je lane ovde obećao domaćinima da će na 50. Sabor dovesti najbolji sastav Engleske. Možete, onda, zamisliti kakva je to muzika bila.

Mnogo duže od Engleza do Guče je putovao Vladiša Petrović (45), zemljoradnik iz Strmostena kod Despotovca. Tačno dve noći i jedan dan jer je pešice prevalio 250 kilometara od svog sela do trubačke prestonice sveta, i to čini svake godine bez izuzetka, još od leta 1985.

– Nigde truba ne zvuči kao u Guči – veli Vladiša.

Pripoveda da „zbog Sabora osta neoženjen“, da mu je sad dockan za tu kombinaciju i nekoliko minuta nabraja nazive svih sela kroz koja je prepešačio na neobičnom putu.

– To u pola noći mogu da vam ponovim – dodaje slikajući se sa Slobodanom Jolovićem, domaćinom ovogodišnje priredbe.

Emir Kusturica će ove godine u Guču putovati 34 minuta. Toliko je planom leta predviđeno za helikopter koji će proslavljenog srpskog reditelja prevesti sa aerodroma „Nikola Tesla“ u Beogradu do mobilnog helidroma u Guči, gde su juče radnici „Elgravižna“ postavljali pokretnu opremu iz Češke. I to sa svojim direktorom Miroslavom Kneževićem na čelu.

– Ovaj helidrom omogućuje sletanje u noćnim i u uslovima smanjene vidljivosti – kaže Knežević za „Politiku“. – Sletanja su najavljena od utorka do četvrtka i koliko znam to su letovi policije, zatim Emira Kusturice koji u sredu dolazi na koncert Gorana Bregovića, kao i jednog meni nepoznatog gospodina iz Dobanovaca.

Letilice za ovaj saobraćaj, koje primaju od troje do petnaestoro putnika, iznajmljuju se od MUP-a Srbije, po tarifi od 650 do 1.200 evra po satu.

– Od sledeće godine ovaj helidrom će postati fiksni, sa kućicama za prihvat i otpremu putnika – dodaje direktor beogradskog „Elgravižna“.

Najčudnije transportno sredstvo ovih dana koristi Radoslav Grujović Gibo (54). Limar iz Gornjeg Milanovca aterirao je u Guču na lampeku za rakiju, dakle vozilu sopstvene konstrukcije marke „Guči“. Deo puta prevalio je na kamionu ali je sa vrha Jelice otisnuo svoj čudnovati brod i uz pomoć pedala ušao u Guču. Tu ga je dočekao Vukan Stanković iz Bačke Palanke, jedan od stotine policajaca koji su iz drugih delova Republike upućeni na teren u Dragačevo, dok traje Sabor.

Vozilo nema registraciju niti vozač odgovarajuću dozvolu, a policajcu nije jasno u koju vrstu saobraćajnih sredstava da svrsta lampek od četiri litra na kočanjke i pedale, sa trubama od 2,5 metra u bojama srpske zastave. Ako ne zna policajac, znaće komandir, molim lepo.