Vesti
Žuta štampa
Srbi su najbolji trubači na svetu
20.08.2010. 20:00
Izvor: Press
Srbi su najbolji trubači na svetu
U ekipnom i pojedinačnom takmičenju trubača iz 12 zemlja u Guči pobedili naši predstavnici - orkestar Ekrema Mamutovića i Dejan Petrović
Od juče je Guča svetska prestonica trube, a najbolji na planeti su srpski trubači! U ekipnoj konkurenciji pobedio je orkestar Bakije Bakića pod upravom Ekrema Mamutovića, dok je najbolji svetski trubač Dejan Petrović iz Dubokog kod Užica! To je „novi poredak" u prvom svetskom prvenstvu trubačkih orkestara održanom sinoć pred nekoliko hiljada saboraša na stadionu u Guči. Za titulu najboljih borili su se Amerikanci, Rusi, Nemci, Slovenci, Poljaci, Austrijanci, Rumuni, Turci, iz Republike Srpske, dok su Francuzi, Makedonci i naši imali po dva predstavnika.
- Potajno sam se nadao visokom plasmanu, ali nisam očekivao da ću da pobedim! Presrećan sam, ne znam kako da opišem ovaj osećaj - rekao je Dejan Petrović, najbolji trubač na svetu, kome je Press među prvima čestitao pobedu.

Ameri svirali „Užičko kolo"
I Ekrem Mamutović je bio presrećan.
- Biti najbolji, za to ne postoje reči - rekao je Mamutović.
Drugo mesto među orkestrima osvojio je orkestar „Braće Kadriev" iz Makedonije, a treći „Grac" iz Austrije. Druga truba sveta je iz ruskog orkestra „Sergievo-Posadskij", a treća iz francuskog „Les 38 tonnes".
„Lomile" su se juče trube uz srpske i melodije iz svih ovih zemalja. Svaki orkestar svirao po dve pesme, jednu iz svoje zemlje i jednu iz Srbije. Interesantno je bilo čuti Amere kako sviraju „Zapevala sojka ptica", Ruse sa „Pšeničice sitno seme", Francuze sa „Oj, Moravo", nemačko izvođenje „Na Uskrs sam se rodila"... A kada se takmičenje završilo, iza scene stranci su uz srpske muzičare „uvežbavali" melodije koje su za nekoliko dana „pokupili" u Guči. Kada su „Krajiški trubači" i Amerikanci zasvirali „Užičko kolo", pridružili su im se gotovo svi učesnici!
Takmičenje je otvorio Ivica Dačić, potpredsednik Vlade i ministar policije, koji je rekao da je veliki ljubitelj trube.
- Guča je jedna od najzačajnijih i najposećenijih kulturnih manifestacija u našoj zemlji. Ona okuplja najviše ljudi. Egzit je iza Guče, iako oni kažu da su bolji, ali nisu. Nadam se da će u budućnosti srpska truba svirati samo vesele melodije - rekao je ministar Dačić. Na pitanje da li svira neki instrument i da li sluša trubače, ministar je rekao:
- Trubu ne znam da sviram. Kao mali sam pevao i svirao harmoniku... Ali, srpska truba može da odsvira sve. Ako to neko ne veruje, neka posluša Dejana Petrovića i uveriće se. To je pravo umetničko ostvarenje. Ponosim se i trubačima iz kraja odakle sam, ali mislim da Petrović trubi daje drugačiji pogled.
Obraćajući se kasnije takmičarima i saborašima, ministar je rekao da je Guča velika srpska tekovina i čuvar naše tradicije i da mu je zato drago što je otvorio takmičenje.
Tokom sedmog dana sabora na ulicama varošice koja u „mirnodopskim" vremenima ima jedva 2.500 stanovnika, a kojima je prema proceni organizatora do sada prošlo nekoliko stotina hiljada saboraša, mešale su se razne note, jezici i mirisi... Šatre su bile prepune, igralo se i lomilo uz ječanje trube na svakom slobodnom pedlju zemlje. Stranci, uglavnom mladi u hipi fazonu, hvatali su ritam uz iskusnije saboraše, a onda nastavljali igru pevajući neku svoju pesmu.

Pivo iz kante
Atraktivne devojke nudile su saborašima rakije čudnih boja u epruvetama, ali najviše se pilo pivo ohlađeno u kantama poput onih iz gradske čistoće. Grupu internacionalaca zatekli smo u razgovoru na nekoliko jezika, ali čim zafali reč, neko dobaci - „Guča"!
- To je reč koju svi razumemo i dalje i ne mora da se priča - objašnjava nam saborašica Ana.
Dok posmatra grupu mladih Belgijanaca kako skupljaju novac da okite trubače uz koje, kao u transu, bosonogi igraju, Španac Hoze komentariše:
- Ovi severnjaci su potpuno ludi!
Mlađani Francuz jedva stoji pored bankomata, a oko njega trubači. Kako koja novčanica izmili, tako je bez reči meće u trubu!
Matej (22) i Ana (20) iz Maribora stigli su u sredu malo pre Breginog koncerta, jer kažu da to nisu mogli da propuste ni po koju cenu.
- Ostajemo do kraja. Spavaćemo u kolima, ali nećemo štedeti lovu za provod i trubače. Naučili smo od vas Srba da kitimo trubače, to je neviđen osećaj. Svi kažu da se truba ne može razumeti bez nekoliko piva ili šljivovice. Mi nismo baš u tom fazonu, jer želimo da se sećamo svakog trenutka u Guči, koja je jedinstvena! - kaže Ana.

Dačić kupio 'seksi' majicu!
Ministar Dačić, koji je u Guču stigao nekoliko sati pre takmičenja, očigledno je uživao u svakom trenutku provedenom u prestonici trube. U društvu Dragana Markovića Palme, ruskog ambasadora u Srbiji Aleksandra Konuzina i predsednika Lučana Slobodana Jolovića, obišao je Muzej trube i van protokola ušao u mesnu crkvu, u čijoj je porti pre 50 godina i započeo Sabor trubača.
A onda se društvo lagano šetalo ulicama, dok je ministar kolonu zadržavao na brojnim štandovima sa raznoraznim „džidžamidžama", raspitujući se za cene, trgovinu...
Usput je iskoristio šansu i da pazari, pa i da dobije neki poklon. Prvo su mu za oko zapale maskirna kapa i majica sa grbom Srbije... Očigledno da su mu se maštoviti natpisi na majicama najviše dopali, jer je uzeo i jednu sa „Josip Broz - dobar skroz". A već posle nekoliko koraka, na iznenađenje prodavca i uz osmeh okupljenih i jednu specijalno odštampanu samo za njega „"Seks mi ne treba, Vlada me j... svaki dan". I platio je nekoliko stotina dinara. Sve vreme veliku kolonu pratio je orkestar „Kobra" iz Vladičinog Hana, ali nismo primetili da se ministar latio novčanika da okiti i nagradi trubače.

Ruski i američki ambasador u Guči!
Juče su u Guču došli i predstavnici dve najveće svetske sile - SAD i Rusije! Američka ambasadorka Meri Vorlik došla je prepodne, a Aleksandar Konuzin, ambasador Rusije, nekoliko sati uoči takmičenja. Rusko-američki direktni susret izbegnut je i na ulicama Guče, jer su oba ambasadora u različito vreme izabrala da budu među saborašima.
Kraća šetnja bila je ambasadorke Vorlik, koja je uz obezbeđenje i predsednika Lučana Slobodana Jolovića prošla samo nekoliko stotina metara u blizini spomenika trubači. Rus je u društvu ministra policije Dačića, Dragana Markovića Palme, organizatora i nekoliko desetina bezbednjaka, uniformisanih i u civilu, lagano išao kroz masu saboraša, diskretno sklanjanih sa trase prema hotelu „As", gde ih je čekala zajednička večera.
Rusi su možda ostvarili malu prednost, jer je juče u Guči bio i Viktor Nikitin, predstavnik ruskog Bogorodska, sa kojim je predsednik Jolović potpisao memorandum o saradnji. Ambasadorka Vorlik je, ipak, obećala da će vrlo rado doći u Guču kad god je pozovu.