Vesti
Društvo i ekonomija
Zarada od Guče 40 miliona evra
24.08.2010. 12:00
Izvor: blic
Zarada od Guče 40 miliona evra
Jubilarni, 50. sabor trubača u Guči, koji je od ove godine internacionalnog karaktera, okupio je za deset dana oko 800.000 saboraša, a po prvim procenama zarada od Sabora je oko 40 miliona evra!
Za pedeset godina kroz varošicu trube prošlo je 13,5 miliona gostiju, od toga više stotina hiljada inostranih. U Guči se prethodnih godina obrelo saboraša sa tri kontinenta iz 80 zemalja sveta. Najviše gostiju bilo je iz Evrope. Prednjače Slovenci, gosti iz Republike Srpske, Mađari, Francuzi, Poljaci, Rusi, ali je u poslednje vreme sve više ljubitelja trube iz Amerike, Azije i Afrike. Čitav svet je prošao kroz Guču. U takmičarskom delu nadmetalo se 960 domaćih orkestara, sviralo je 10.000 trubača.

Organizatori su zadovoljni kako je protekao ovogodišnji sabor, a kada je reč o prihodima, predsednik organizacionog odbora Slobodan Jolović kaže:

- Najviše koristi od Sabora trubača u Guči imala je država. Od prihoda ostvarenih plaćanjem poreza na dodatu vrednost prilikom obavljanja ugostiteljskih, trgovinskih i uslužnih delatnosti. U republički budžet se, po mojoj proceni, slilo oko 20 miliona evra. Kada je reč o prihodima lokalne samouprave, oni su približni troškovima organizacije koji iznose 30 miliona dinara, plus 10 miliona dinara koje je obezbedila Vlada RS, što je oko 400.000 evra.

Ako se uzme u obzir da je jedan saboraš u proseku trošio 50 evra, znači da je od veselih gostiju u varošici trube ostalo oko 40 miliona evra, a kada odbijemo zaradu države i lokalne samouprave evidentno je da i ugostitelji mogu da trljaju ruke.

- Gotovo ništa od toga se ne vraća lokalnoj samoupravi, već mi uglavnom ubiramo prihode od sponzorskih ugovora, izdavanja javnih površina i parking karata - rekao je Jolović.

Prema prvim nezvaničnim podacima, ove godine je za deset dana Sabora trubača od parking karata koje su koštale od 1.000 do 3.000 dinara, u zavisnosti od toga da li ste došli na Sabor da uživate ili da radite, ostvaren prihod od 17 miliona dinara.

Organizatori su zadovoljni prvenstveno činjenicom da nije bilo većih incidenata, te da su se svi živi i zdravi vratili sa Sabora. Deset sunčanih dana igralo se i pevalo u Guči, a svadbarski kupus, ili popularniji kupus iz zemljanog lonca, ove godine prodavao se van svih očekivanja.

- Nije samo kupus već i prasetina. Da sam imao još 15 prasića, sve sam mogao prodati - kaže jedan od ugostitelja čija se šatra nalatila blizu centralnog stadiona. I zaista, u subotu u noć, nakon finalnog takmičenja, gotovo sve šatre ostale su bez prasetine.

U restoranu „Solanum“, koji u svom sklopu za vreme Sabora drži i šatru, ove godine bila je rekordna poseta.

- Zadovoljan sam. Za deset dana Sabora prodalo se oko 4.000 porcija kupusa, 40 jagnjadi i oko 50 prasadi. Mi smo imali još i pasulj, gulaš, paprikaš. Ali to je išlo slabije. Pasulj nije mogao da parira kupusu iz zemljanog lonca kada je reč o potražnji - kaže vlasnik lokala Miloš Bročić.

Zavesa na 50. sabor trubača je spuštena, a ulice Guče ostale su ulepljene od piva, hrane i fekalija. Pune ruke posla imaće komunalci da sve očiste. Sa jedne strane za pohvalu je što saboraši nisu pravili incidente, ali sa druge, za svaku osudu je činjenica da su vršili nuždu iza zgrada u samom centru, na ulici, pored spomenika, najmanje na mestima predviđenim za to. Javni toaleti koštali su 30 dinara, pri tom nisu bili uredno pražnjeni i iz njih se širio veoma neprijatan miris.
Organizatori kažu da će za naredni sabor morati da reše i taj problem. Sledeći, 51. sabor biće održan od 10. do 14. avgusta 2011. godine.