Vesti
Politika
Buš i Bler priznali greške u vođenju rata u Iraku
27.05.2006. 10:20
Izvor: Danas
Američki predsednik i britanski premijer razgovarali u Vašingtonu
Vašington - Američki predsednik Džordž Buš i britanski premijer Toni Bler, dvojica lidera čiji je ugled znatno opao nastavkom rata u Iraku, priznali su velike greške u vođenju rata u Iraku, i insistirali da je uspostavljanje vlade u Bagdadu opravdalo njihovu odluku za odlazak u rat pre tri godine.
Govoreći odmerenim i gotovo ukoravajućim tonom na zajedničkoj konferenciji za novinare u Istočnoj sobi, dvojica lidera su čvrsto odbacili skoro povlačenje vojnika iz Iraka. Držali su se zajedničke formulacije da će povuči vojnike samo kada adekvatno obučene iračke trupe budu sposobne da preuzmu kontrolu nad većim delom teritorije u zemlji. Ali u neobičnom pristupu prema sopstvenoj greški, Buš je izjavio da je zažalio što je pogrešnim pristupom izazvao pobunjenike u Iraku 2003. i izjavio da želi Osmu bin Ladena "mrtvog ili živog".
Buš je, takođe, govorio o velikoj američkoj vojnoj greški postupanja sa zatvorenicima u zatvoru Abu Graib. "Najveća greška" koju su SAD počinile bilo je ponašanje američkih vojnika prema iračkim zarobljenicima u zatvoru Abu Graib. "Već dugo plaćamo tu grešku", izjavio je Buš u čijem se glasu osećala tuga. "Civilizovanom svetu je teško da shvati nasilje i prolivenu krv", dodao je američki predsednik.
Dvojica lidera su, kako je izgledalo, udružili interese u uveravanja da je situacija sada konačno drugačija u Iraku. Bler koji je i posetio Irak početkom nedelje, preneo je reči iračkog premijera Nurija Kamala al Malikija koji predviđa da će za 18 meseci iračke snage moći da pruzmu kontrolu bezbednosti u svim provincijama u zemlji. Iračani, prema njegovim rečima, "imaju veoma precizne želje kada je reč o tome šta multinacionalne snage treba da rade". "Oni žele da budemo tamo kao podrška sve dok oni ne budu sposobni da preuzmu odgovornost. Mislim da bi se to moglo dogoditi i radićemo s njima da bismo videli da li možemo da napravimo neki okvir", rekao je Toni Bler.
SAD imaju 133.000 vojnika u Iraku, a Velika Britanija 8.000. O povlačenju će, prema rečima američkog predsednika, odlučiti vojni komandanti na osnovu situacije na terenu i spremnosti iračkih snaga da preuzmu odgovornost za bezbednost.
Buš je izjavio da su Bler i on potrošli i "mnogo vremena u dogovaranju" i raspravljanju o sledećim izazovima: kojim kaznama i podsticajima primorati Iran da suspenduje proizvodnju urana i preda svoj nuklearni program. "Iranci su napustili pregovarački sto. To su odlučili, i lopta je sad u njihovom polju", kazao je Buš i izrazio spremnost da se to pitanje reši diplomatskim putem, mada je ponovio da su "sve opcije otvorene".