Vesti
Politika
Četvrt miliona dece u ratu
01.08.2006. 14:30
Izvor: Glas javnosti
UN o zloupotrebi mališana u oružanim sukobima širom sveta
Preko četvrt miliona dece učestvuje i oružanim sukobima širom sveta, dok vojnici seksualno zloupotrebljavaju više desetina hiljada devojčica, najnoviji su podaci UN, prenosi Beta. Dok se položaj dece popravio u zemljama koje su izašle iz ratova, poput Sijera Leonea, Burundija, Liberije i Konga, najmlađi i dalje pate na Bliskom istoku, rekla je podsekretar UN Radika Kumarasvami na nedavnoj sednici Saveta bezbednosti. U svojstvu specijalnog predstavnika UN za decu u zonama zahvaćenim sukobima, ona se obratila Savetu povodom godinu dana od usvajanja rezolucije, čiji je cilj sprečavanje zloupotrebe dece u ratnim područjima od strane vlada i pobunjeničkih grupa, a zahvaljujući kojoj je SB prvi put osnovao grupu koja izveštava o tome.

Od 2003, preko 14 miliona dece bilo je nasilno iseljeno, a između 8.000 i 10.000 izgubi život ili biva osakaćeno svake godine od nagaznih mina. Vojske i naoružane grupe i dalje eksploatišu preko 250.000 dece kao vojnike širom sveta. Više desetina devojčica podvrgnute su seksualnom nasilju i silovanju. Otmice dece postaju sistematičnije i raširenije - upozorila je Kumarasvami.

Izvršni direktor UNICEF En Veneman rekla je Savetu da "su deca i dalje mete u današnjim oružanim sukobima", kao i da su prve žrtve posledica rata - siromaštva, neuhranjenosti i bolesti. - U svakom delu sveta devojčice i dečaci trpe posledice rata. Deci, koju koriste kao vojnike, koja su raseljena zbog rata ili su žrtve nasilja zbog svog pola, krše se njihova osnovna prava i slobode - rekla Venemanova dodajući da je od 1996. približno dva miliona dece umrlo zbog posledica rata, najmanje šest miliona ima fizičke ili psihičke posledice, a skoro 12 miliona ostalo je bez krova nad glavom. Preko 300 miliona ljudi mlađih od 25 godina živi u zemljama koje su pogođene ratnim sukobima.

Kumarasvami je apelovala da se deci koja su pogođena sukobima obezbedi obrazovanje i obuka za posao, kao i da Savet proširi broj zemalja koje nadgleda. Takođe je kazala da je deci potrebna psihološka i socijalna podrška jer ostaju podložna ponovnom regrutovanju od strane neke oružane grupe ukoliko im se ne poboljša ekonomski status. U saopštenju, s kojim su se složile sve članice Saveta bezbednosti, naglašava se "značaj stalnih investicija u razvoj, posebno u zdravstvo, obrazovanje i obuku, kako bi se obezbedila reintegracija dece u njihove zajednice, i sprečila mogućnost da ih neko ponovo regrutuje", prenosi Beta.

Borba je jedino što zna

Kumarasvamijeva i Venemanova su naglasile da je prošlogodišnja rezolucija donela poboljšanja, ali da ima još dosta toga da se uradi. Kumarasvamijeva je kazala da je posebno neophodno kazniti i one koji više puta zloupotrebljavaju isto dete i kao primer navela dečaka iz Sijera Leonea, koga je nazvala "Abu". NJega su pobunjenici oteli iz škole kada je imao 11 godina, a demobilisali su ga sa 15 godina kao komandanta pobunjenika. Vratio se u svoje selo, ali tamo nije bio iskreno prihvaćen, jer su ga se plašili i izbegavali ga. Posle šest meseci, pridružio se pobunjenicima u Liberiji i u Obali Slonovače, a sa 18 godina je ponovo razoružan. "Abu" je radnicima UN rekao da je borba jedino što zna da radi.