Vesti
Politika
Huliganima pomažu blagi zakoni i sudstvo01.08.2006. 14:30
Izvor: Glas javnosti
U poslednjih godinu i po dana u obračunima navijača stradalo sedam osoba
BEOGRAD - Za više od godinu i po dana u obračunima navijača suprotstavljenih klubova ugašeno je sedam života, uglavnom mladih osoba. Surovost i brutalnost iskazana u okršajima je zastrašujuća posebno ako se uzme u obzir da su vinovnici najčešće maloletnici. Poslednji fatalni obračun koji se "odigrao" na terenu FK Žarkovo, u kome je ubijen Aleksandar Panić (24) iz Železnika, jeste samo jedno od upozorenja nadležnim organima da pod hitno moraju nešto preduzeti kako bi se nasilju na sportskim terenima stalo na put. Prema policijskim saznanjima, u Srbiji ima oko 2.000 huligana, a kao najaktivniji, odnosno najopasniji, navode se navijači Crvene zvezde, Partizana, Rada i Zemuna. Posebno zabrinjava i činjenica da, iako čuvari reda evidentiraju sve navijače koji su privođeni zbog nasilja na utakmicama, najveći neredi se ipak dešavaju pre i posle utakmica. Prema rečima Zorana Jakovljevića, tužioca Drugog opštinskog tužilaštva, sprečavanje nasilja na sportskim terenima jeste veoma ozbiljan problem, kome u prilog idu blago postupanje sudova i mali dometi zakona.
- U velikom broju slučajeva izvršioce krivičnih dela, čak i onda kad je bilo osnova za njihovo zadržavanje u pritvoru, sudovi su puštali na slobodu, posle čega su oni ponovo vršili ista krivična dela - upozorava Jakovljević i dodaje da su po novom Zakonu o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama do sada osuđen nezapažen broj prestupnika, iako smo svedoci sukoba i nedoličnog ponašanja na skoro svakoj utakmici.
- Država mora da shvati da je to jedan veoma ozbiljan problem jer je reč o kriminalnim grupama koje mnogobrojna krivična dela obavljaju i van sportskih terena. Pored pravosuđa, koje prema stepenu odgovornosti stavljam na prvo mesto, važna karika u borbi protiv navijačkog huliganstva je i policija. Moram da napomenem da Odeljenje za javni red i mir beogradske policije, koje je zaduženo na nadgleda sportske utakmice i sprečava nasilje, za ovih godinu dana nije sprovelo nijednu ozbiljnu akciju. Tako, na primer, već tri godine ne mogu da utvrde gde navijači kriju baklje na najvećim stadionima u zemlji - napominje naš sagovornik.
Razlog zbog koga je u našoj zemlji zapažen porast nasilja na utakmicama psihijatar Slavoljub Milojević vidi u tome što neki od pristalica fudbalskih timova svu negativnu energiju direktno usmeravaju prema protivniku.
- Ne postoji jasno definisan jedinstveni socijalni profil ljudi koji učestvuju u nasilju na sportskim priredbama, ili izvan njih. Reč je o uglavnom sličnim ljudima, koji imaju problem s kanalisanjem agresije koju nose u sebi i njenom kontrolom - izjavio je dr Milojević i dodaje da u nemilim događajima sve češće učestvuju mlađi od 18 godina. - Kad je reč o maloletnicima, generalno je veliki broj upotreba psihoaktivnih supstanci, koje doprinose popuštanju psiholoških kočnica. Tada dolazi do olakšanog gubitka kontrole, koja neretko rezultuje ubistvom - napominje naš sagovornik.
Obesni navijači na utakmice dolaze naoružani metalnim štanglama, palicama, a pored ovog oružja huligani uspevaju da prokrijumčare i noževe. U najvećem broju slučajeva ubistva i teška povređivanja počinjena su upravo nožem. Sva četiri ubistva kojima su prethodile navijačke strasti izvršena su ovim oružjem.
Prema izvorima bliskim srpskoj navijačkoj sceni, tuče između suprotstavljenih grupa su posebno cenjene. Smatra se da što više jedna grupa učestvuje u tučama, to više poštovanja izaziva kod drugih navijača. Pored poniženja protivničke navijačke grupe, srpski huligani navode da je najveći cilj tuča oteti neko od "neprijateljskih" obeležja, a jedan broj ubistava se upravo desio zbog toga. Ukoliko se u tuči i izgubi neko obeležje, kao vrhunska sramota se smatra bežanje i izbegavanje pokušaja da se obeležje preotme. Tuče navijača najviše izbijaju neposredno pred utakmice, ali se često i zakazuju, baš kao što je bio slučaj u Žarkovu. Postoje i takozvana "presretanja", odnosno sačekivanje i napad na navijače koji odlaze ili se vraćaju sa utakmice.
Predao se po nagovoru roditelja
Kako Glas nezvanično saznaje, osumnjičeni za ubistvo Aleksandra Panića, 27. jula na terenu FK Žarkovo, Marko Blagojević (19) predao se policiji na nagovor svojih roditelja koji rade u Bezbedonosno - informativnoj agenciji. Kako saznajemo, Blagojević se posle zločina krio u stanu svog druga Nemanje G. (19) koji mu je dao čistu garderobu. Ujutru, oko sedam sati, zajedno sa roditeljima otišao je u policiju. Već sutradan, Blagojević je na saslušanju kod istražnog sudije beogradskog Okružnog suda priznao je da je nožem usmrtio Panića. Osim što je vatreni navijač "crveno-belih", Blagojević je i dugogodišnji sportista.
Hronologija navijačkih grehova
Većina ubistva izvršena su nožem, a u najvećem broju slučajeva počinili su ih fanovi "crveno- belih". U Obrenovcu, 14. januara 2005, sa tri uboda nožem ubijen je Mirko Radovanović (18), učenik Srednje tehničke škole. Povod za tuču bili su navijački rekviziti klubova Partizan i Crvena zvezda. Navijač Partizana M. D. napadnut je u tramvaju, 19. februara, i izboden tri puta, kada je krenuo na utakmicu koju je njegov tim igrao protiv Dnjepra. Razlog napada je "crno-beli" dres koji je nosio na sebi. 28. marta, maloletni G. M. je ubo nožem maloletnog N. B. nakon tuče koja je nastala oko navijačkog šala. Početkom avgusta prošle godine, u vozu na železničkoj stanici u Rakovici, nožem je ubijen Bojan Majić, navijač FK Voždovac. Njega je ubio jedan od pripadnika grupe "Junajted fors", koja podržava FK Rad.
U Obrenovcu, 19. oktobra, Radovana Miloševića (17) je ubodom u srce smrtno ranio I. S. (17). Kako se kasnije ispostavilo, ubica je nosio obeležja Crvene zvezde, zbog kojih ga je ubijeni napao, a ovaj potegao nož. Netrpeljivost navijača suparničkih timova još jednom je dobila tragičan epilog 31. oktobra. Navijač FK Bežanija Golub Balević podlegao je povredama koje je zadobio zbog uboda nožem u sukobu koji se dogodio u autobusu gradskog prevoza, posle fudbalske utakmice Bežanija-Čukarički. Zločin se dogodio na uglu ulica Pere Segedinca i Vojvođanske u Zemunu, gde je 25. aprila ove godine ubijen navijač Partizana Petar Sedlak (23). Sedlaka su presreli navijači Rada, koji su ga najpre pretukli, pa izboli nožem u leđa.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…