Vesti
Društvo i ekonomija
Država stvara i štiti monopoliste22.09.2010. 12:00
Izvor: b92
Beograd -- Država je glavni krivac što u Srbiji posluju kompanije koje zloupotrebljavaju monopolski položaj i dogovaraju se sa konkurencijom o cenama, kažu stručnjaci.
Tako Danica Popović kaže da se "u javnosti stvara utisak da država pravi strategiju borbe protiv monopola, a ona je ta koja ih je i napravila". Profesorka Ekonomskog fakulteta je na skupu "Monopoli i karteli u privredi Srbije" istakla i da država visokim carinama, ali i skrivenim načinima, štiti monopoliste.
Jedan od tih skrivenih načina je, kako je objasnila, onemogućavanje velikim inostranim lancima da dobiju povoljne lokacije za poslovanje u Srbiji i sprečavanje konkurencije u uvozu određene robe, kako bi odabrani uvoznici ostvarivali veliku dobit.
"Srbija je, kad je reč o konkurenciji, kao zadimljena kafana i prvo što treba da se uradi je da se otvori prozor, odnosno omogući tražišno nadmetanje", rekla je Popovićeva i dodala da se interventnim uvozom ne štite potrošači već oni kojima se omogući da na tom uvozu imaju dobru zaradu.
Pomoćnik ministra za trgovinu Dušan Protić je kazao da loši propisi više ne mogu da budu opravdanje Komisiji za zaštitu konkurencije da donosi rešenja koja će sprečavati monopole i da kažnjava narušavanje tržišne utakmice, jer je novi Zakon o zaštiti konkurencije usaglašen sa pravila Evropske unije.
Taj zakon, prema oceni profesora Pravnog fakulteta Borisa Begovića, nije prilagođen tržišnim uslovima u Srbiji. Nestašice određenih roba, kako je dodao, ne moraju uvek da budu posledica postojanja monopola i kartela.
Predsednica Komisije za zaštitu konkurencije Dijana Marković-Bajalović je rekla da su trgovinski lanci "usko grlo" za efikasniju borbu protiv monopolskog ponašanja.
"Obaveštena sam da postoje planovi da se se ispod stadiona Partizana i Crvene zvezde otvore šoping molovi, ali da to neko sprečava, kako veliki trgovinski lanci u Srbiji ne bi dobili konkurenciju", navela je Marković-Bajalović.
Proizvođači ulja, kako je istakla, neće imati konkurenciju sve dok carina na uvoz te namirnice bude 30 odsto, a ista je situacija i sa snabdevanjem mlekom u prahu.
Marković-Bajalović je rekla da je očigledno da privrednici lobiraju za zakonska rešenja koja im odgovaraju i u tome najčešće uspevaju, dok Vlada od Komisije ne traži mišljenje o pripremljnim zakonskim rešenjima.
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Popović je rekao da su velike kompanije, poput Elektroprivrede Srbije, PTT-a, Srbijagasa i Naftne industrije Srbije, monopolisti kojima država gazduje i istovremeno odlučujuje o ceni njihovih usluga i roba.
On je kazao da trgovci na neke proizvode naplaćuju marže i do 70 odsto jer na razne načine uslovljavaju proizvođače.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…