Vesti
Društvo i ekonomija
Biće para za penzionere i siromašne27.09.2010. 12:00
Izvor: B92

Beograd -- Jednokratne isplate penzionerima od 5.000 dinara neće ići na uštrb socijalno najugroženijih, jer ima prostora za nešto veće izdatke, kaže Diana Dragutinović. Ministarka finansija u Vladi Srbije je ovo prokomentarisala nakon konstatacije MMF-a da posle odluke o isplati naknade penzionerima državi ostaje samo jedna i po milijarda dinara za sve ostale prioritete.
Odluka o isplati bonusa penzionerima doneta je prvo na nivou lidera vladajuće koalicije, a zatim je usvojila Vlada. Ona kaže da zbog ovoga ne oseća nelagodnost. "Budžet jeste politički dokument i odluke koje se donose su političke svuda, pa i u Srbiji. Dakle, nisu problem političke odluke. Naročito nisu problem u kriznim vremenima, kada je mogućnost greške u predviđanju veća, kao i potreba za brzim reagovanjem“, kaže Dragutinovićeva. Ona ipak naglašava da joj ne prija činjenica da se “često ponašamo kao da je potrošnja predviđena budžetom pravo, a ne ograničenje“. "Često se donose odluke sa finansijskim posledicama, kao da budžet nije donet. A, budžet ne samo da je ograničio rashode, već je definisao namene. Mogućnost Vlade da troši na nepredviđene namene ograničena je veličinom budžetske rezerve i u manjoj meri rezervama za koje su se pojedina ministarstva izborila u budžetskom procesu“, kaže Dragutinovićeva. Ministarka podseća da je Međunarodni monetarni fond dozvolio rast rashoda za oko 6,5 milijardi dinara i to po dve dodatne milijarde za jednokratne isplate penzionerima i zaposlenima u javnom sektoru, jedna dodatna milijarda za transfere opštinama i 1,5 milijarda za najsiromašnije."Međutim, samo dve milijarde smo realizovali do kraja septembra", kaže Dragutinović i dodaje da je prilikom pete revizije, "dozvoljen rast izdataka za dodatnih 6,5 milijardi, dakle, ukupno 13 milijardi".
"Takođe, izvršenje budžeta za prvih devet meseci je pokazalo da postoji, s jedne strane, prostor da se 'uštedi' negde oko desetak milijardi na stavkama kao što su investicije, meki krediti, kupovina robe i usluga, kamate, ali i da će realizacija nekih zakonom utvrđenih prava zahtevati veća sredstva od planiranih. Dakle, ima prostora za nešto veće izdatke i za preraspodele", dodaje ona.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…