Vesti
Društvo i ekonomija
Gej parada uslov za EU?28.09.2010. 20:00
Izvor: Press
Ako na gej paradi 10. oktobra bude većih fizičkih sukoba, to bi moglo da odloži prosleđivanje kandidature Srbije za članstvo u EU, potvrđeno Pressu u vrhu vlasti
Evropska komisija je poručila srpskim vlastima da će pažljivo pratiti održavanje Parade ponosa i upozorila da će se eventualni propusti u obezbeđenju učesnika te manifestacije negativno odraziti na proces evrointegracija Srbije! Kako Press saznaje, EU je državnom vrhu Srbije stavio do znanja da bi u slučaju incidenata na ulicama Beograda 10. oktobra, kandidatura Srbije mogla biti usporena ili čak stopirana na neodređeno vreme. Sagovornik Pressa iz Vlade Srbije potvrđuje naša saznanja.
- U skoro svim razgovorima sa našim evropskim partnerima u poslednje vreme, oni i zvanično, ali i neformalno, uvek pomenu održavanje Parade ponosa u Beogradu i našu obavezu da taj skup i sve njegove učesnike maksimalno obezbedimo. Interesuju se kakva je atmosfera, da li će sve proći mirno i bez incidenata... Niko eksplicitno ne kaže da je održavanje Parade ponosa uslov za dobijanje kandidature, ali nam svi diplomatskim rečnikom ukazuju da bi incidenti na ulicama Beograda poslali lošu sliku u svet, što bi moglo da uspori proces kandidature - priča sagovornik Pressa iz Vlade.
Dačić: Ocenjivaće i paradu
Prema njegovim rečima, održavanje gej povorke će sigurno biti ocenjeno u izveštaju Evropske komisije, čije se objavljivanje očekuje 10. novembra.
- Njihova poruka je da će nam mirno održavanje te manifestacije biti zabeleženo kao plus, ali bi eventualni propusti i nesposobnost policije da spreči incidente, bili ubeleženi kao veliki minus.
Ministar policije Ivica Dačić priznaje da održavanje Parade ponosa može da se odrazi na put Srbije u EU.
- U svakom izveštaju EK i u razgovoru sa njenim predstavnicima u Beogradu, održavanje parade je jedna od tema. Tako će biti i u sledećem izveštaju, koji se očekuje u novembru - kaže Dačić.
Bivša direktorka Kancelarije za evropske integracije Tanja Miščević kaže da će najnoviji izveštaj EK sigurno sadržati ocenu održavanja Parade ponosa.
Standard EU
- Održavanje parade jeste važno pitanje, na to se gleda kao na dostizanje standarda EU. Ja ne bih preuveličavala značaj parade, ali ni umanjivala značaj njenog eventualnog otkazivanja ili nemilih događaja. Svaka loša ocena umanjuje kredibilitet države. U prošlogodišnjem izveštaju otkazivanje parade je ocenjeno kao veliki udarac vladavini prava. Oni na to gledaju kao na našu nesposobnost da obezbedimo ljudska prava, odnosno konstatuju da država nema mehanizme da se zaštiti od huligana... - objašnjava Miščevićeva.
Inače, ovo je treći pokušaj održavanja gej parade. Prva je 2001. godine prekinuta nakon nasilja nad učesnicima, dok je prošlogodišnja zabranjena u poslednjem trenutku, pošto država nije mogla da garantuje bezbednost učesnika.
Fakti
- Učesnici Povorke ponosa okupiće se 10. oktobra oko podneva u parku Manjež, a odatle će se uputiti u šetnju beogradskim ulicama: Nemanjinom do zgrade Vlade, ulicama Kneza Miloša i Masarikovom do zgrade Studentskog kulturnog centra
- Organizator je prijavio da će u Paradi ponosa učestvovati od 500 do 1.000 ljudi
- U MUP-u planiraju da skup obezbeđuje oko 5.000 policajaca. Takve mere zaštite se ne pamte u Srbiji. U vreme utakmica Zvezde i Partizana na ulicama je najviše 3.000 policajaca
EU: Pomno pratimo situaciju
Na pitanje da li će eventualni incidenti tokom Parade ponosa u Beogradu usporiti proces dobijanja kandidature Srbije za članstvo u EU, iz kancelarije Unije u Beogradu stigao je sledeći odgovor:
- EU pozdravlja to što su vlasti u Srbiji ove godine posvećene održavanju ovog događaja. Uvereni smo da će Srbija adekvatno obezbediti Paradu ponosa, kako bi sprečila eventualne nasilne incidente. EU je prošle godine izrazila zabrinutost zbog neprihvatljivih pretnji i najava nasilnih akcija protiv učesnika parade. Takvo ponašanje bilo koje grupe ili pojedinca protiv druge grupe ili pojedinca neprihvatljivo je za EU. Ono narušava osnovno pravo svake osobe da izrazi svoju slobodnu volju i ubeđenja, bilo ona politička, verska, rasna ili seksualna. Niko nema pravo da nameće svoja sopstvena uverenja drugim ljudima, pogotovo koristeći pretnje i nasilje. EU pomno prati situaciju u Srbiji i njen napredak u odbrani ljudskih prava i ustavnog uređenja nje same, koje garantuje slobodno izražavanje uverenja svim ljudima, što će sigurno biti predmet našeg izveštaja o napretku Srbije, koji se očekuje u novembru
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…