Vesti
Društvo i ekonomija
Lisovolik: Strukturne reforme u privredi, približavanje EU
01.10.2010. 20:00
Izvor: Blic
Lisovolik: Strukturne reforme u privredi, približavanje EU
Predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Bogdan Lisovolik ocenio je sinoć u Beogradu da su ključni izazovi za ovu i buduće vlade u Srbiji strukturne reforme u privredi i napori za približavanje Evropskoj Uniji (EU).
Lisovolik je na forumu koju je organizovala Srpska asocijacija menadžera (SAM)
ukazao i da je jedan od ključnih izazova za razvoj srpske privrede jačanje njene konkuretnosti.
Učešće privatnih kompanija u stvaranju ukupnog domaćeg proizvoda (BDP) u Srbiji je oko 60 odsto i ono mora da bude poveća zbog čega Vlada Srbije mora da stvori pravo okruženje za njihovo poslovanje, rekao je on.
U fiskalnim reformama Srbija dobro napreduje i upravo treba da donese zakon o fiskalnoj odgovornosti, podsetio je Lisovolik ocenjujući da će taj dokument povećati kredibilitet i uštede u zemlji i smanjiti javnu potrošnju.
Po Lisovoliku privatizacija Telekoma Srbije, dobar je korak u pravcu jačanja kredibiliteta države.
Lisovolik je na pitanje odakle Srbija treba u 2011. da obezbedi strane direktne investicije, odgovorio da je to tržište Evropske Unije i zbog toga zvanični Beograd mora da pokaže ozbiljne namere da je na putu pridruživanja EU.
Lisovolik se izrazio i mišljenje da će deevrizacija, proces jačanja poverenja u domaću valutu, trajati najmanje tri do četiri godine.
Pri tome Srbija mora da smanji inflaciju ispod pet odsto i poveća makroekonomsku stabilnost, a u tom procesu MMF može pružiti tehničku pomoć, primetio je Lisovolik.
Stalni predstavnik MMF je objasnio da su za deevrizaciju potrebni određeni propisi, zatim subvencionisani dinarski krediti i razvoj tržišta obveznica u domaćoj valuti, i sve to na duži rok.