Vesti
Politika
Koalicije nakon procene rezultata
02.08.2006. 08:00
Izvor: Blic
Koalicije nakon procene rezultata
Procena ko će iz demokratskog bloka osvojiti najveći broj poslaničkih mandata presudno će uticati na odluku DSS i DS da li će na sledeće parlamentarne izbore izaći samostalno ili u koaliciji. Naime, u strankama Vojislava Koštunice i Borisa Tadića očekuju da će demokratski korpus stranaka formirati buduću vladu, a čija izborna opcija bude imala više poslanika, dobiće pravo da formira budući kabinet i predloži premijera.

Narodnjački blok predvođen Koštunicom ili demokratsko-proevropski blok na čelu sa Tadićem mogla bi biti jedna od ključnih dilema demokratski orijentisanih birača pred sledeće parlamentarne izbore. Koalicije koje se u poslednje vreme formiraju za lokalne izbore nametnule su pitanje da li će ti savezi u istom sastavu nastupiti i na republičkim izborima.

Iako iz stranaka stižu oprečne poruke o tome da li će ta saradnja sa lokalnog biti preslikana na republički nivo, sasvim je izvesno da je sudbina tih saveza u rukama najjačih demokratskih stranaka DSS i DS, kao i da će sve biti poznato nakon raspisivanja izbora.

Narodnjački blok

Formula DSS - Nova Srbija - Jedinstvena Srbija očigledno je dala rezultate na lokalnim izborima, tako bi veoma lako ta koalicija mogla da nastupi na parlamentarnim izborima. Lider DSS Vojislav Koštunica već se izjasnio da se taj model pokazao uspešnim i da bi to iskustvo trebalo preneti i na parlamentarne izbore. Predsednik JS Dragan Marković Palma bio je još konkretniji i poručio da već postoji neformalni dogovor da će ta stranka na izbore izaći sa DSS i NS. Iz stranke Velimira Ilića stižu iste poruke.

Međutim, izvori „Blica“ iz DSS tvrde da ta stranka „još uvek nije načisto“ da li će na izbore izaći samostalno ili u koaliciji. Jedino je izvesno da je iz kombinacije ispao Sulejman Ugljanin, koji se zbog podrške dva poslanika Liste za Sandžak dovodio u vezu sa narodnjačkim blokom.

„Konačnu odluku DSS će doneti na osnovu rejtinga u vreme raspisivanja izbora“, navode naši izvori.

Direktor agencije „Medium Gallup“ Srbobran Branković kaže za „Blic“ da ne znače da bi koalicija pomenutih narodnjačkih stranaka imala poznati sinergetski efekat, odnosno da bi im zajedno donela još više glasova, nego da izađu pojedinačno.

- Neka istraživanja pokazuju da bi na parlamentarnim izborima to možda bilo drugačije, odnosno da bi efekat međusobnog odbijanja tako raznorodnih stranaka bio čak i veći od efekta privlačenja i ukrupnjavanja - ocenio je on.

Proevropski savez

DS će najverovatnije samostalno na izbore. Koalicije koje ta stranka pravi za lokalne izbore, a poslednja je u Novom Pazaru i Sjenici, sa SDP Rasima Ljajića i G17 plus, mogle bi da posluže samo kao probni balon za republičke izbore.

„DS će, kako sada stvari stoje, sam na sledeće izbore, a kao potencijalni koalicioni partner poželjan je Ljajić“, tvrde u toj stranci. U igri je i SPO, koji zbog lošeg rejtinga traži slamku spasa u savezu sa demokratama. SDP Rasima Ljajića je najsigurniji kada je u pitanju parlamentarni status. Naime, strankama nacionalnih manjina ulazak u Skupštinu zakonski je obezbeđen, a to pravo „iskoristiće“ najverovatnije i SVM Jožefa Kase. Izvesno je i da će SRS i SPS nastupiti samostalno na izborima. Moguće je da će ostale stranke koje su ispod cenzusa poput SDP i PSS praviti neke saveze dok ni LDP Čedomira Jovanovića ne sedi skrštenih ruku.