Vesti
Politika
Hilari dolazi da “pogura” pregovore?
11.10.2010. 20:00
Izvor: S Media
Hilari dolazi da “pogura” pregovore?
Klintonova sutra u Srbiji. Dolazak Klintonove dodatni pritisak na Beograd uoči pregovora sa Prištinom, kaže za S media portal analitičar Đorđe Vukadinović. Reč o isključivo tehničkim razgovorima.Status isključen.
Američki državni sekretar Hilari Klinton doputovaće sutra u Beograd. Naime, predsednik Srbije Boris Tadić se sa bivšom prvom damom Amerike o predstojećem dolasku u Srbiju dogovorio prilikom boravka u Njujorku.
Klintonova će u Beogradu razgovarati sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, ministrom spoljnih poslova Vukom Jeremićem i ministrom odbrane Draganom Šutanovcem.
Tadić smatra da će to biti prilika da se američko-srpski odnosi podignu na najviši nivo. Kako se spekuliše u javnosti, Klintonova će srpskom predsedniku 13. oktobrа nа sto doneti predlog da pregovori sа Prištinom morаju početi što pre. Tačnije, ne sme se rаzgovаrаti o stаtusu, а Srbija će u zаmenu dobiti zeleno svetlo od Holаndije zа аplikаciju Srbije u EU.
Politički analitičar Đorđe Vukadinović za S media portal ocenjuje da je to sve deo iste akcije, nakon pristanka Srbije da izmeni svoj tekst Rezolucije u Generalnoj Skupštini pod pritiskom EU. To pokazuje da je Srbija naravno svojevoljno, ali pod očitim pritiskom - poklekla pred Briselom i Vašingtonom. Dolazak Klintonove je sada verovatno pokušaj da se to realizuje i kapitalizuje.
-Ovako oslabljena Srbija neće moći ozbiljno da se suprotstavi toj inicijativi i pritisku, kada je reč o pregovorima sa kosovskim albancima. Beograd ima interes da vodi te pregovore, zbog svojih građana koji tamo žive, ali pregovore Albanci, Brisel i Vašington vide potpuno drugačije od Beograda. Ideja i namera gospođe Kinton i onih koji kreiraju spoljnu politiku EU, jeste da se taj kosovski dijalog vodi o tehničkim pitanjima i da ne zadire u problem status, koji je po mišljenju Brisela, Vašingtona i naravno Prištine već gotov i da napokon ti pregovori budu krunisani sastankom na vrhu između predsednika Borisa Tadića i premijera Kosova Hašima Tačija. Beograd to svakako vidi drugačije i želeo bi da odloži ili izbegne taj direktni sastanak i ne misli da je pitanje statusa rešeno, kao i da treba da bude predmet razgovora u nekom obliku, kaže analitičar.
Kako objašnjava Vukadinović, Beograd bez obzira što je pristao na vodeću ulogu EU, ne bi hteo da se odrekne UN kao okvira pod kojim se vode ti razgovori, a ne bi voleo da isključi i Rusiju, a možda čak i Kinu u tim pregovorima. A potpuno je jasno da će SAD, Priština i Brisel hteti da izbace UN kao okvir, ali i Rusiju i Kinu makar i kao posmatrače u tom procesu.

Bez brzih razgovora
S obzrom na udaljenost početnih pozicija po tom pitanju, dolazak Klintonove će služiti dodatnom pritisku na Srbiju da prihvati koncepciju tih razgovora koji su prihvaćeni na ove tri strane smatra analitičar.
-S obzirom na iskustvo koje imamo, bilo bi pravo čudo da Srbija istraje na ovoj svojoj poziciji. Pitanje je koliko će naše vlasti istraju na svojim stavovima. Mislim da Srbiji u ovom trenutku ne odgovaraju brzi razgovori, a što žele Brisel i Vašington, jer bi svaki takav razgovor bio nepovoljan po Srbiju, s obzriom na konstelaciju snaga. Mislim da Srbija ne treba po svaku cenu insistira samo na statusu ili na drugim životnim pitanjima, ali isto tako bi bilo pogubno ako bismo sada pristali na brzometni dnevni red sa spektaklom koji zamišljaju u ova dva centra. To bi bila neka vrsta poraza Srbije, pre nego su i razgovori počeli, zaključuje Vukadinović.