Vesti
Politika
NATO zločini podelili i posvađali poslanike
15.10.2010. 12:00
Izvor: PRESS
NATO zločini podelili i posvađali poslanike
Opozicija žestoko kritikovala vlast jer se u predlogu deklaracije o osudi zločina nad Srbima ne osuđuju i zločini NATO bombardovanja, već se izražava žaljenje i solidarnost
Predlog deklaracije o osudi zločina nad Srbima u ratovima u bivšoj Jugoslaviji žestoko je juče posvađao poslanike Skupštine Srbije. Dok su predstavnici većine govorili da je prirodno da posle osude zločina u Srebrenici Skupština osudi i zločine nad Srbima, opozicija je zamerila vlasti da pravi podelu među žrtvama i žestoko kritikovala što u predlogu nisu jasno osuđeni i zločini NATO pakta tokom bombardovanja.

U predloženoj deklaraciji srpski parlament najoštrije osuđuje zločine nad Srbima u Hrvatskoj, BiH, na KiM i poziva parlamente drugih zemalja, pre svega sa prostora bivše Jugoslavije, da osude te zločine. Skupština dalje „izražava žaljenje i solidarnost sa žrtvama NATO bombardovanja" i uverenje da mir i stabilnost počivaju na poštovanju međunarodnog prava, te poziva sve međunarodne činioce da tragaju za mirovnim rešenjima kako se takve žrtve nikada ne bi ponovile.

Predsednik SNS Tomislav Nikolić kritikovao je vlast što u Predlogu deklaracije nisu osuđeni NATO zločini iz 1999. godine i zločini počinjeni u Sloveniji.

- Vi u tekstu deklaracije ne pominje sve zločine, a posebno izdvajate NATO žrtve. Mi očekujemo da NATO kaže da žali zbog žrtava, a vi ste se, umesto NATO-a, poturili i kažete da izražavate saučešće. Što niste izrazili žaljenje nad ljudima koji su izginuli u BiH i Hrvatskoj? Vi ovde štitite interese predsednika Srbije, to su ideje iz njegovog kabineta - rekao je Nikolić.

Svađa Nikolića i Kolundžije

Lider SNS-a optužio je vlast da je organizovala Paradu ponosa da bi došlo do nasilja.

- Vi ste se umešali u rušenje Beograda. Sad vidite kako su se građani osećali kada ste haračili 5. oktobra. Gej paradu ste organizovali samo da bi došlo do nereda u Beogradu. Kada je loša vlast, uvek ispašta policija. U nedelju su divljali huligani isto kao i 5. oktobra 2000. godine, koje ste tada iskoristili da dođete na vlast - rekao je Nikolić

Potom je reagovala šefica poslaničke grupe ZES Nada Kolundžija koja je navela da se deklaracija ne donosi da bi se neko hvalio.

- Srpski narod je vašu ideologiju, kojom ste pretili celom svetu, platio stotinama hiljada života, a vi ste (Nikolić) za to vreme bili na sigurnom u svom stanu koji ste dobili od države - rekla je Kolundžija.

Reč je ponovo uzeo Nikolić i rekao da je „problem lepo vaspitanog muškarca što ne zna šta da kaže bezobraznoj ženi", na šta je predsedavajuća Gordana Čomić opomenula predsednika SNS.

Nada Kolundžija je rekla da deklaracija ima cilj da se ne zaborave zločini nad Srbima i da odgovorni budu kažnjeni.

- Rasprava o ovom predlogu ne treba da bude takmičenje u patriotizmu. Smisao deklaracije je da se zločini nad Srbima nikada ne zaborave i da se politika koja je dovela do toga više nikada ne ponovi.

Protiv i Halimi

Predlog Deklaracije oštro su kritikovale i ostale opozicione stranke. Poslanik DSS-a Slobodan Samardžić rekao je da ona služi za unutrašnju upotrebu i da neće doprineti pomirenju.

- To je nerazumna, nemoralna i politički plitka deklaracija. Vlast ovim pokušava da amnestira NATO za bombardovanje SRJ 1999. godine. Napravili ste razliku među žrtvama, time što ste ranije osudili zločine u Srebrenici - rekao je Samardžić. Dragan Todorović iz SRS je rekao da je predlog deklaracije „jedan od najsramnijih akata".

Da će glasati protiv predloga najavio je i albanski poslanik Riza Halimi. On je to obrazložio argumentom da se u deklaraciji „nigde ne govori o žrtvama na teritoriji same Srbije" i dodao da je u Preševu tokom ratnog stanja ubijeno 11 civila, a zapaljene 44 kuće.

S druge strane, podršku deklaraciji najavili su vladajuće stranke G17, SPS, LSV i SPO, kao i opozicioni LDP.