Vesti
Društvo i ekonomija
Šurovanje sa ITH Šegrta koštalo fotelje02.08.2006. 14:00
Izvor: Glas javnosti
Smenjen dugogodišnji direktor kikindske fabrike crepa i pločica "Toza Marković"
KIKINDA - Dvoipomesečno neslaganje poslovodstva fabrike "Toza Marković" i Dmitra Šegrta, koji je na čelu najvećeg srpskog proizvođača i pločica bio 15 godina, kulminiralo je prekjučerašnjom smenom tada već bivšeg generalnog direktora. Upravni odbor "Toze Markovića" je na prekjučerašnjoj sednici jednoglasno razrešio dužnosti Šegrta. Za v.d. direktora imenovan je Rudolf Pavli, dosadašnji finansijski direktor. U poznatom opekarskom gigantu kažu da je do Šegrtove smene došlo zbog katastrofalnog pada proizvodnje i kvaliteta crepa i pločica, niskih zarada i jako lošeg zastupanja akcija DOO "TM Investa" i njihove prodaje po lošim i nepovoljnim uslovima beogradskoj firmi ITH. Do definitivnog razlaza bivših saradnika došlo je posle Šegrtovog dogovora sa ITH o prodaji "Tozinih" akcija. Od raspoloživih 23 odsto ITH je otkupio od "TM Investa" 10 odsto akcija, a razgovaralo se i o prodaji ostatka. Međutim, umesto završetka pazara, Šegrt je ostao bez direktorske fotelje. Kako kaže za Glas Rudolf Pavli oko 1.300 zaposlenih mirno je primilo tu vest i do nemira u fabričkim pogonima nije došlo. - Nervoza u vezi sa nerazjašnjenim pitanjem vlasništva i dvogodišnje odlaganje skupštine, bila je više nego očita. U drugoj polovini septembra nas očekuje skupština akcionara posle čega će uslediti izbor nove skupštine i UO koji će imenovati novog generalnog direktora. U ovom trenutku je najvažnije da se dođe do kompromisa svih vlasnika i da fabrika nesmetano posluje - poručuje Pavli.
Neizvesnost u jednoj od najuspešnijih severnobanatskih fabrika počela je prošle godine kada je hrvatska kompanija "Nekse grupa" postala vlasnik 31,4 odsto kapitala "Toze Markovića". Da bi se zaštitili od preuzimanja Šegrt i njemu lojalni akcionari osnovali su DOO "TM Invest" u kome su udružili 23 odsto akcija. U većoj ili manjoj meri medijski rat ljutih rivala besneo je mesecima, ali do vlasničkog rascepa nije došlo jer Vlada Srbije nije htela da proda svoj paket akcija od 16 odsto, pohranjenih u akcijski i penzijsko-invalidski fond. Hrvati su ponudili socijalni i investicioni program, ali ni to nije bilo dovoljno za ostvarenje njihovog cilja. Pavli kaže da se na tom planu očekuje napredak, jer su uspostavili kontakt s ministrom privrede Predragom Bubalom.
- Pokušaćemo da preostali paket akcija "TM Investa" od 13 odsto pridružimo državnom i da Vladi Srbije prepustimo inicijativu u pronalaženju strateškog partnera - rekao je Pavli.
Iznenadnoj smeni, u vrućoj direktorskoj fotelji "Toze Markovića", pre samo nekoliko dana, prethodila je odluka Višeg trgovinskog suda iz Beograda kojom se nalaže "Tozi Markoviću" održavanje vanredne skupštine akcionara, po tužbi "Nekse grupe".
Postoje naznake da je moguć dogovor Ivana Ergovića, vlasnika "Nekse grupe" i Miroslava Miškovića, čije tri firme iz "Delta holdinga" poseduju više od 11 odsto akcija "Toze Markovića". Iz cele priče, ne treba isključiti poslovodstvo kikindskog giganta.
ODBIO UCENE ČLANOVA UO
Komentarišući za Glas smenu, Dmitar Šegrt je kazao da je ona rezultat njegovog neprihvatanja da aminuje otuđenju značajnog dela imovine "Toze Markovića", na štetu akcionara i akcijskog fonda.
- U trenutku finalnog preuzimanja fabrike odbio sam da zaposlim članove porodica predstavnika UO i da njima obezbedim značajne privilegije i materijalnu korist. Tražili su od mene da podelim vanredna primanja zaposlenima, u visini od 1.000 evra, što sam, takođe, odbio. U poslednja dva i po meseca između mene i UO došlo je do velikog jaza, a sve je počelo kada je pala odluka da se oko 23 odsto akcija "TM Investa" proda firmi ITH. Smena je obavljena legalno i nemam primedbi. Želim da naglasim da mi je savest čista - kazao je Šegrt.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…