Vesti
Politika
Iza kulisa priprema pregovora sa Prištinom
Srbija sprema tužbe protiv Kosova18.10.2010. 12:00
Izvor: Blic
Dok se u Vladi Srbije nadaju da će direktni pregovori sa Prištinom početi „u veoma kratkom roku“, još nisu precizirani ni pregovarački nivo niti dnevni red dijaloga. Pa i da na „zeleni sto“ stignu samo tehnička pitanja kroz njih će se posredno tražiti modus vivendi za ona koja su suštinska. Svojinsko, kao jedno od tih, upravo je u žiži zbog prodaje imovine „Telekom Srbija“ a.d. na Kosovu. Beograd jeste najavio tužbe za međunarodne pravne vlasti, međutim, neće ih podneti smesta.
Kruna Petković, pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju, kaže da Srbija u ovom trenutku neće povlačiti jednostrane i ishitrene poteze što ni do sada nije činila. - Očekuje nas dijalog sa Prištinom. Sada mogu reći jedino da će biti preduzete adekvatne mere po svim pitanjima zaštite svih interesa Republike Srbije na prostoru AP Kosova i Metohije. Povodom prodaje imovine „Telekoma Srbija“ na Kosovu i Metohiji, o tome ko je pravi vlasnik tzv. Pošte i „Telekoma Kosova“ obavešteni su potencijalni učesnici tendera, ali i međunarodne institucije iz oblasti telekomunikacija, komisije pojedinih svetskih berzi i druga tela. Upozorenja su otišla iz „Telekom Srbija“ i Vlade - dodaje Petkovićeva.
U toku priprema za dijalog sa Prištinom, koji će malo odložiti ostavka Fatmira Sejdijua, u Vladi Srbije ni neslužbeno ne žele da govore o tome kako će država, javna i privatna preduzeća sudski zaštititi ugroženo vlasništvo na Kosovu. Pa, ni Petkovićeva. U „Telekomu Srbija“ ista priča, neće da otkriju ni procenu vrednosti svoje imovine na Kosovu, a kamoli da zucnu o tužbi koja je u pripremi. Zašto ćute?
- Pitanje prodaje imovine „Telekoma Srbija“ na Kosovu i Metohiji, a to važi za imovinu svih ostalih preduzeća u vlasništvu Srbije, najmanje je tehničke prirode. To je suštinsko pitanje svojinskih prava kao dela korpusa univerzalnih prava, a ona u razvijenim demokratskim društvima uživaju status neprikosnovenosti. Reč je ne samo o državnoj nego i o imovini privrednih subjekata, privatnoj svojini građana, kao i imetku Srpske pravoslavne crkve - raščlanjava naša sagovornica.
Petkovićeva ukazuje na to da su pravno neodrživi ne samo prodaja imovine „Telekoma Srbija“ nego i cela privatizacija na Kosovu. Zato što se u promenu svojinskog oblika krenulo bez „tačne vlasničke strukture imovine koja se privatizuje“, s obzirom na to da pre starta celog procesa „nisu uzeti u obzir pravni, finansijski, ljudski i ekonomski aspekti“.
- Međunarodni pravni osnov nije imala ni privatizacija koju je sprovela Kosovska poverenička agencija pod okriljem Unmika, a još manje tzv. Kosovska agencija za privatizaciju formirana od strane jednostrano proglašenih institucija. To je flagrantno kršenje svojinskih prava. Na isti način se, dakle, od 1999. godine Srbima i nealbancima otima punopravno vlasništvo, pa je nesumnjivo da je i u najboljem interesu i Albanaca da to pravno nasilje bude iskorenjeno - kaže Petkovićeva.
Inače, u slučaju prodaje imovine „Telekoma Srbija“ valja imati u vidu da je Međunarodna unija za telekomunikacije (ITU) još 2005. godine, na sastanku Studijske grupe 2, napismeno, uz niz pravnih argumenata, odbila zahtev Unmika da Kosovu dodeli međunarodni pozivni broj.
- Taj zahtev je odbijen po više osnova. Recimo, zato što član 16 ugovora između UN i Međunarodne unije za telekomunikacije iz 1947. „nije primenjiv na teritorije pod administrativnom kontrolom UN“. Ili, zato što „davanje međunarodnog pozivnog koda nije samo tehničko, već takođe u ovom konkretnom slučaju primarno, veoma osetljivo političko pitanje koje uključuje bezbednosni aspekt, jer bi moglo de facto da prejudicira budući status Kosova i Metohije, pa je ovaj zahtev suprotan Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN, koja potvrđuje da je Kosovo i Metohija integralni deo Srbije i Crne Gore - citira Petkovićeva.
U hrpi pravnih dokaza u korist zaštite imovine „Telekoma Srbija“ mogao bi biti izdvojen jedan. „Telekom Srbija“ je međunarodno priznati telekomunikacioni operator, a ITU je pre pet godina napisala „da se telekomunikacije na Kosovu i Metohiji odvijaju na neregularan način, korišćenjem međunarodnog broja za Monako u mreži ‘Valja 900’“.
- „Telekom Srbija“ je, kao operater sa dozvolom za rad na teritoriji cele Srbije, pretrpeo velike gubitke zbog isključenja baznih stanica i druge telekomunikacione opreme, zbog oduzimanja imovine, izgubljene dobiti, oduzetih prava - zaključuje Kruna Petković.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…