Vesti
Politika
Lažne saobraćajke donosile milione
02.08.2006. 14:00
Izvor: Novosti
SPECIJALNI tužilac i operativci Službe za borbu protiv organizovanog kriminala MUP Srbije pripremaju novu seriju hapšenja pripadnika grupe, koji su na lažnim zapisnicima izmišljenih saobraćajnih udesa ojadili niz osiguravajućih društava - saznaju "Novosti". Dosadašnja šteta premašuje pola miliona evra, a sumnja se da je ta cifra daleko veća.
U prvoj akciji uhapšeno je 17 osoba, među kojima i četiri saobraćajna policajca, veštaci, advokati... Većina njih je, odlukama Vanraspravnog sudskog veća, pu­štena da se brani sa slobode. U pritvoru su, međutim, još organizatori ove ekipe - Slobodan K. iz Novog Sada i Zoran S. iz Obrenovca.

KRIMINALNA ŠEMA
NJIH dvojica su osmislili celu kriminalnu šemu, u kojoj su, prema poslednjim in­formacijama i desetak saobraćajaca, zaposlenih širom Srbije.
- Do detalja su razradili metod rada - navodi izvor "Novosti" blizak istrazi. - Svo­jim saobraćajcima su unapred davali fotokopije saobraćajnih dozvola, ili bi im te­lefonom diktirali podatke. Do "udesa" bi obično došlo kada su njihove "veze" bile dežurne. Telefonom bi, recimo, nazvali dežurnu službu i prijavljivali saobraćajku u rejonu, gde im je "veza" raspoređena.
Saobraćajci bi onda sačinili zapisnik o lažnom udesu, i štetom koja je pri tom načinjena. Obično je bilo reči o manjem iznosu - do 20.000 dinara. U policijske knjige sve bi uredno bilo zavedeno, čak i ko je "krivac". Protiv vlasnika "ošteće­nog" vozila bila bi podneta i prekršajna prijava i on bi se pojavio kod sudije.
- Bez problema bi priznao krivicu i bio bi novčano kažnjen - navodi naš izvor. - Naravno, kaznu bi platio jedan od organizatora grupe. Posle toga bi usledile pra­ve kriminalne mahinacije.

INTERNET SLIKE
POSREDSTVOM advokata, ili direktno od osiguravajućih društava, zatražili bi nadoknadu štete na vozilu. U, do sada otkrivenih 50 slučajeva, najviše su ošteće­ni DDOR "Novi Sad", "Dunav", "Delta", "Viner"...
Najveću ulogu u svemu ovome imali su veštaci-procenitelji štete. Oni bi u dogovo­ru sa Slobodanom K. ili Zoranom S. procenjivali štetu, koja je uglavnom bila ve­ća od 10.000 evra. Kako su u "udesima" uglavnom stradala skupocena vozila to u prvom momentu nikome nije bilo sumnjivo.
- Veštaci bi kao dokaz priložili sliku vozila skinuto sa Interneta - navodi naš sa­govornik. - Ulazili bi u sajtove raznih auto-pijaca na kojima se prodaju slupana vo­zila. Odabrali bi neko luksuzno vozilo i tome prilogađavali budući "udes". Osigu­ravajuće kompanije uplaćivale su procenjene sume na tekuće račune supruga, tašti i bliske rodbine organizatora ove ekipe.
Interesantan je i primer "sudara" luksuznog "audija 6" i "juga". Prema zapisniku, domaći auto je "rasturio" stranca. Šteta na "jugu" je procenjena na pet hiljada di­nara, a na "audiju" je bila veća od milion!

NADOKNADA
SAOBRAĆAJNI policajci, koji su sačinjavali lažne zapisnike, dobijali su za svaki od 500 do 1000 evra. Mesečno bi, uglavnom, napravili četiri takva fiktivna zapisnika o navodnim saobraćajnim udesima. Ljudi koji bi davali podatke svo­jih saobraćajnih dozvola bili bi čašćeni sa 100-200 evra.