Vesti
Politika
Region: osuda zločina nad Srbima za sada teško ostvariva
19.10.2010. 12:00
Izvor: politika
Region: osuda zločina nad Srbima za sada teško ostvariva
Sarajevo: nemoguća misija.– Zagreb: doći će i to na dnevni red. – Banjaluka: način da se ukaže i na srpska stradanja
Poziv Narodne skupštine Srbije kolegama u regionu da slede njihov primer i osude zločine nad Srbima za sada izgleda teško ostvariv. Iz Sarajeva poručuju da je to „nemoguća misija”, a u Zagrebu da će raditi na tome da sabor osudi i zločine nad hrvatskim građanima srpske nacionalnosti. U Banjaluci, kao što se moglo i očekivati, pozdravljaju deklaraciju koju je donela Skupština u Beogradu.

Kako za „Politiku” kaže Slavica Đukić-Dejanović parlament Srbije neće prosleđivati prošlonedeljnu Deklaraciju o osudi zločina nad Srbima drugim parlamentima, jer to nije ni predviđeno Poslovnikom o radu.

„Deklaracija je javni dokument i ubeđena sam da su diplomatska predstavništva zemalja regiona taj tekst već prosledila svojim parlamentima”, kaže predsednica skupštine.

Članovi bosanskohercegovačkog parlamenta smatraju da su nerealna očekivanja da parlament BiH, po uzoru na Skupštinu Srbije, donese deklaraciju o osudi zločina počinjenih nad pripadnicima srpskog naroda i građanima Srbije, javlja naša dopisnica iz Sarajeva D. Stanišić. To bi, kako kažu, bilo „naprosto nemoguće”, jer bi zbog strukture Parlamenta BiH bilo teško uskladiti mišljenja i postići politički konsenzus o dokumentu takve sadržine.

Predsedavajuća Doma naroda Parlamenta BiH Dušanka Majkić sigurna je da „Bošnjaci nisu partneri za takav razgovor” i da oni „nikada ne bi podržali deklaraciju” u kojoj se osuđuju zločini samo nad pripadnicima srpskog naroda.

Ona je istovremeno uverena da ova deklaracija, kao i ona o Srebrenici koju je ranije usvojio srpski parlament, što se tiče BiH, „neće poslužiti svojoj svrsi”, niti će biti „putokaz drugima kako to treba raditi”. Naprotiv, kako kaže, i ovo će biti iskorišćeno, kao što je iskorišćena i Deklaracija o Srebrenici da se potenciraju zločini samo jednog naroda, a da se svi drugi amnestiraju od toga.

Član Hrvatske demokratske zajednice i poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Ivo Miro Jović je, takođe, pesimista. I on misli da je postizanje dogovora o osudi zločina nad Srbima „nemoguća misija”.

Član Stranke demokratske akcije i poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Šemsudin Mehmedović tvrdi da donošenje rezolucije u kojoj se osuđuju zločini samo nad jednim narodom ne dolazi u obzir. Tim pre, što predstavnici iz Republike Srpske nisu podržali donošenje rezolucije o osudi genocida u BiH, koju je više puta predlagala bošnjačka strana.

„Očekivati da se sada osude zločini nad Srbima nije realno”, ističe Mehmedović koji upućuje pohvale na račun Narodne skupštine Srbije jer je „smogla snage i političke volje da donese Rezoluciju o Srebrenici i tako napravi jedan korak u smislu pomirenja”.

Zastupnik u Hrvatskom saboru Samostalne demokratske srpske stranke koja je u koaliciji s vladajućim HDZ-om Milorad Pupovac kaže, kako javlja naš dopisnik iz Zagreba R. Arsenić, da je posle usvajanja Deklaracije o Srebrenici i osude zločina u Srebrenici bilo logično očekivati da će biti usvojena i Deklaracija o osudi zločina počinjenih nad Srbima.

„Pozdravljamo duh i ton rezolucije i otvorenost za saradnju na sadržaju rezolucije sa drugim parlamentima u regionu. Isto tako smatramo da će doći vreme na koje, nadam se, nećemo dugo čekati, da se i u Hrvatskom saboru usvoji izjava kojom će se među žrtve rata, bilo da je reč o žrtvama ratnih zločina bilo ratnog stradanja i etničkog čišćenja, spomenuti i hrvatski građani srpske nacionalnosti. Radićemo na tome”, kaže Pupovac.

Usvajanje deklaracije u srpskom parlamentu je, kako kaže za „Politiku” predsednik Republike Srpske dr Rajko Kuzmanović, način da se ukaže na stradanje srpskog naroda tokom tragičnih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, ali i na nedužne žrtve NATO bombardovanja tokom 1999. godine, javlja B. Marić naš dopisnik iz Banjaluke.

Kuzmanović naglašava da su jednak odnos prema svim nedužnim žrtvama bez obzira na njihovu versku i nacionalnu pripadnost i procesuiranje odgovornih za zločine, najvažniji preduslovi za pomirenje, zajednički život i međusobnu saradnju. Ipak, on je sumnjičav da će parlamenti zemalja sa prostora bivše Jugoslavije prihvatiti poziv parlamenta Srbije i osuditi zločine počinjene nad Srbima.

Iako se zalagao da se jednom deklaracijom osude svi zločini u bivšoj Jugoslaviji, lider Partije demokratskog progresa Mladen Ivanić, kaže za naš list, da je zadovoljan što je Srbija usvojila dokument o osudi zločina nad Srbima. „Institucije BiH uvek osporavaju Srbiju, ma koliko se ona izvinjavala i bez obzira na to kakve rezolucije i deklaracije donosio njen parlament”, objašnjava Ivanić koji je uveren da da parlamenti BiH i Federacije BiH neće usvojiti slične deklaracije.