Vesti
Politika
“Slike Srbije” utiču na proces integracija19.10.2010. 20:00
Izvor: S Media
Slika nereda koju je Srbija poslala u svet ima uticaj na politiku EU prema Srbiji. Mora se podvući crta. Neredi na ulicama Beograda posledica su nakupljene neostvarene političke ambicije koja je jako dobro organizovana, kaže za S media portal direktor Komiteta pravnika za ljudska prava Milan Antonijević.
O kanidaturi Srbije bi trebalo da se raspravlja za tačno nedelju dana u Luksemburgu. Iako je izražen značajan optimizam za dobijanje “zelenog svetla” Saveta ministara za početak izrade mišljenja Evropske Komisije o tome da li je Srbija spremna za početak pregovora o statusu kandidata, holandski parlament je prošle nedelje zatražio da se rasprava o zahtevu Srbije za članstvo odloži do narednog izveštaja glavnog haškog tužioca Serža Bramerca krajem godine. Da li će i koliko ocena Saveta zavisiti od nemilih događaja na ulicama Beograda i Đenovi, za S media portal govori izvršni direktor Komiteta pravnika za ljudska prava Milan Antonijević.
Na dan održavanja “Parade ponosa” u Beogradu iz EU se čula glasna poruka da slika iz Beograda može negativno da utiče na odluku Holandije o daljem napretku Srbije ka Uniji. Kako to nije u skladu sa evropskim poretkom, neredi su u EU okarakterisani kao napad na principe demokratije, tolerancije i vladavine prava.
Antonijević objašnjava da moramo biti svesni da slika koju smo poslali u svet poslednjih nedelje ima uticaj na politiku EU prema Srbiji i da će ukoliko zbog toga bude usporen ulazak Srbije u EU- to biti jasan signal da je Srbija morala da radi mnogo više i ozbiljnije na ovim pitanjima.
-Ukoliko vi imate paravojne formacije, grupe koje su sposobne da uspore napredak Srbije i da izazovu nerede tog intenziteta koji utiču na politiku Evropske Unije ka Srbiji, to je onda očigledno rad protiv interesa države. Zato se mora učiniti sve kako bi se oni sprečili i kako ne bi u svakom trenutku koji je presudan za Srbiju i njen put ka EU, mi imali ovakve incidente koji odlažu neke bitne procese. Sa druge strane, vi imate zamor i samih građana Srbije kojima proces integracija donosi jako malo efekata, tako da mi se čini da se već zaboravilo da su ukinute vize što jeste bio veliki pomak, al ii svi ostali koraci koje je Srbija učinila, kaže Antonijević.
Direktor JUKOM-a ipak naglašava da sa strane građana ne bi bilo dobro da se ovaj proces uspori, što čak može dovesti do razočarenja u sam proces evrointegracija.
Naša realnost danas je sporost infiltracije evropskog zakonodavstva u svakodnevni život građana i njegova primena u praksi, što EU očekuje od potencijalnog kandidata.
Milan Antnonijević kaže da Srbija mora da podvuče crtu i vidi da li svi političari imaju želju i volju da Srbija uđe u Evropsku Uniju i da li su poruke koje oni šalju u suprotnosti sa željama građana Srbije.
-Ne možete imati disonantne tonove, homofobiju u parlamentu i ispred njega. Mislim da su to sve stvari koje pokazuju spremnost jedne zemlje da se pridruži EU i zbog svega toga mislim da je neophodan jedan ozbiljan razgovor između svih političara kako bi videli kako Srbija može da odgvori na mržnju prema različitima, nacionalnim manjinama, osobama različite sexualne orijentacije, jer će nas to pratiti ka Uniji.
Sve zbog neostvarene političke ambicije!
Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava Milan Antonijević smatra da neredi na ulicama Beograda nisu posledica nagomilanog nezadovoljstva građana, već da je reč o nakupljenoj neostvarenoj političkoj ambiciji koja je jako dobro organizovana.
-To je stvar koja mora da se ispita, ali ono što je zaista ukorenjeno je homofobija sa kojom se država nije ranije bavila na adekvatan način. Ja se nadam da to sada neće biti prebačeno sa terena mržnje na teren nezadovoljstva građana, je r to nije uzrok ove pojave na ulicama Beograda. Uzrok su ukorenjena mržnja i želja da se Srbija ipak zaustavi na jednom pravcu razvoja ka kojem očigleno kreće prilično otvoreno.
Incidenti u Đenovi “izrežirani”
Kada su u pitanju incidenti srpskih navijača u Đenovi, direktor JUKOM-a kaže da su oni bili izrežirani, ali ističe da ne može da govori o političkoj pozadini incidenata.
-Očigledno je to bilo dobro planirano i mnogi su znali šta će se desiti, ali nisu ukazali na to. Mislim da tu i jeste problem jer ne možete dozvoliti da se ovakva slika šalje u svet. Reakcija države mora biti veoma jaka. Jer ako je ne pokažemo neku snagu sada, mislim da EU neće imati velikog interesa da primi jednog problematičnog člana u svoje okrilje, već će nam za to biti potrebne godine.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…