Vesti
Politika
Izmena zakona pred derbi
20.10.2010. 20:00
Izvor: B92
Izmena zakona pred derbi
Beograd -- U Skupštini Srbije počela je rasprava o izmenama Zakona o krivičnom postupku, suština izmena je povećanje dužine pritvora u skraćenom postupku sa 8 na 30 dana.
Dok se broje dani do derbija Crvena zvezda – Partizan, Skupština Srbije po hitnom postupku menja krivični zakonik.
Vladajuća većina spremna je da stane iza namere da se pritvor, u skraćenom postupku, sa sadašnjih osam produži na 30 dana.
Dok vlast tvrdi da je odlučna u nameri da se sistemski obračuna s nasiljem, opozicija pita zašto se ne primenjuju dosadašnji zakoni, a izmene naziva rigoroznim.
Ministarka pravde Snežana Malović je, govoreći pred poslanicima, izrazila nadu da će predložene izmene biti usvojene, čime bi se, kako je navela, stvorio neophodan normativni okvir za konačno rešenje problema nasilja.
Ona je rekla da država neće tolerisati nikakav vid nasilja i da će odlučno reagovati i nastaviti "efikasnu borbu protiv nasilja na svim javnim skupovima i sportskim priredbama".
To nasilje je, kako je navela ministarka, poprimilo međunarodni karakter, šteti ugledu Srbije u inostranstvu i ometa strateški interes Srbije - pridruživanje Evropskoj uniji.
"Eskalacija nasilja uperena je protiv najvažnijih ljudskih prava koja je svaka demokratska država dužna da štiti, a to su, pre svega, pravo na život i ličnu bezbednost, kao i pravo na okupljanje i slobodno izražavanje mišljenja", rekla je Snežana Malović.
Prema njenim rečima, nasilje je bilo upereno i protiv policije, a nedavni događaji su pokazali i rušilački karakter koji se ogleda u uništavanju imovine, kao i stvaranju psihoze nesigurnosti kod građana.
"Zadatak svake demokratske države jeste da se sa ovakvim pojavama beskompromisno obračuna", navela je ministarka.

Šta kažu stranke...
Vladajuća većina stoji iza ovoga što kaže ministarka pravde.
"To je jedini lek za huliganizam ili za sve one vinovnike krivičnih dela na koje se zakonik o krivičnom postupku odnosi jer je sada rigidniji i to je jasna i preventivna poruka onima koji su možda pomišljali da naprave neki akt vandalizma i nasilja“, kazao je šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Branko Ružić.
"To je dosledan, nedvosmislen i oštar odgovor države na fenomen koji potresa naše društvo, a to je divljanje huligana, divljanje neonacista na ulicama Beograda“, rekao Željko Ivanji, poslanik G17 plus.
Zakon je spreman da podrži i Liberalnodemokratska partija ali pod određenim uslovima. LDP insistira na tome da se pritvor od 30 dana može izreći samo za krivična dela u kojima postoje elementi nasilja, a ne za sva krivična dela, kako je to predviđeno.
Ta stranka najavljuje i razgovore sa ministarkom pravde o predlogu zakona o borbi protiv nasilja.
"Mi želimo efikasan zakon u borbi protiv nasilja, što nas dovodi do paradoksalnih i poražavajućih istina. Mi smo pre sedam godina uspostavili osnove ove zemlje za borbu protiv organizovanog kriminala, pa je na kraju sud za borbu protiv organizovanog kriminala bio onaj pred kojim su završile stečajne, drumske, lovačke mafije, a da bi nam se kao gotove istine saopštavali podaci o mafijama koje sede u sportskim klubovima koje su svi zaobilazili poslednjih nekoliko godina“, kaže lider LDP-a Čedomir Jovanović.
Ostatak opozicije izmene naziva rigoroznim, a vlast pozivaju da primenjuju već postojeće zakone. Kako navode u Demokratskoj stranci Srbije, izmene Zakona predviđaju da se "pritvor pretvori u krivičnu sankciju".
"Vlast na raspolaganju ima jedan rigorozniji zakon, a to je Zakon o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama, koji samo treba primeniti. Primenom tog zakona bila bi mirna situacija na stadionima, ali se on ne primenjuje, i to je pitanje za vlast, a ne ove izmene za koje je sporno da li su u skladu sa međunarodnim standardima i da li se njima narušavaju ljudska prava“, kaže poslanica DSS-a Milica Radović.
Lider naprednjaka Tomislav Nikolić ocenio je da predložene izmene Zakonika o krivičnom postupku Srbiju udaljavaju od ljudskih prava i sloboda.
"Svrstavanje mnogih dela u krivična dela zbog kojih država može da vas liši slobode bezmalo na neograničeno vreme bez sudske presude je u stvari pokušaj Vlade Srbije da kaže svima koji su nezadovoljni, a takvih je iz dana u dan sve više u Srbiji, da će bilo kakav njihov protest, okupljanje, pojavljivanje i izražavanje nezadovoljstva biti tumačeno kao organizovani kriminal, udruživanje radi kriminala", naveo je Nikolić.
Radikali poručuju da su stranke na vlasti krive za sve što se dešava, a žele da prikažu kako stvaraju ambijent za normalan život.
"To je još jedna u nizu prevara građana Srbije od strane većine i Demokratske stranke zato što nisu u mogućnosti da daju jednostavno objašnjenje da se postojeći zakon koji je na snazi ne primenje poslednjih 10 godina“, smatra Dragan Todorović, šef poslaničke grupe SRS.
Parlament će pokušati da donese zakon u roku u kojem će moći da se primenjuje već u subotu kada se očekuje i večiti derbi.

A šta profesor...
Profesor Pravnog fakulteta Milan Škulić načelno je protiv izmena tako važnog zakona zbog trenutnog problema koji Srbija ima sa navijačima i napominje da ne treba menjati zakon zbog pojedinačnih slučajeva.
"Treba imati u vidu da najveći broj tih slučajeva vandalizama, vezanih za sportska dešavanja, bi se po pravilu mogao uvek okarakterisati kao prekršaj. Mi znamo u našoj praksi da često za takve situacije, kada oni koji učine krivična dela de fakto prolaze gore u prekršajnom postupku nego u krivičnom postupku. Ne zaboravimo da za prekršaj je moguća ne samo visoka novčana kazna, već i kazna do dva meseca zatvora", objašnjava Škulić, profesor krivičnog prava na Pravnom fakultetu u Beogradu.
Planirano je da Skupština Srbije izmene zakona o krivičnom postupku usvoji na vanrednoj sednici, a da promene stupe na snagu dan po objavljivanju u "Službenom glasniku", odnosno samo dva dana pre derbija Crvene zvezde i Partizana.

Polemika Kolundžije i Nikolića
Skupštinsku raspravu obeležila je polemika šefa poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislava Nikolića i šefice poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nade Kolundžije, koja je optužila lidera naprednjaka da opravdava nasilje.
Nada Kolundžija je navela da je Nikolić izneo neosnovane optužbe, da je govorio jezikom mržnje i opravdavao nasilnike.
"Rekao je da je neko doveo trudnicu (u Demokratsku stranku 10. oktobra) znajući šta će desiti. To znači da opravdava nasilje. To je nedopustivo", rekla je Kolundžija.
Kolundžija je navela da nisu lustrirani oni koji su govorili jezikom mržnje i koji su pozivali na nasilje, a koji danas, da je to učinjeno, ne bi bili u parlamentu i ne bi mogli da iz te institucije opravdavaju nasilje.
Tomislav Nikolić je naveo da je Kolundžija pogrešno protumačila njegovo izlaganje i da nijednom rečju nije opravdao nasilje.
"Nisam ga opravdao ni onog dana kada je bilo", rekao je Nikolić i dodao da je SNS osudio nasilje.
Nikolić je Kolundžiji poručio: "Da ste lustrirali sve protiv kojih ste bili, ko bi vam bio u vladi? Gde bi bio ministar policije Ivica Dačić? A i Slavica Đukić-Dejanović ne bi bila predsednik parlamenta".