Vesti
Društvo i ekonomija
Srbija stagnira kada treba primeniti zakon27.10.2010. 12:00
Izvor: danas

Političke stranke posmatraju društvene institucije kao plen * Izbegavati posete inostranstvu kada je njihova svrha produbljivanje prijateljskih odnosa * Korupcije najčešće ima u oblasti javnih nabavki, pravosuđa, obrazovanja, zdravstva i poreza i finansija
Predstavljajući rezultate istraživanja, predsednik organizacije Transparentnost Srbija Vladimir Goati rekao je novinarima da Srbija, sa indeksom 3,5, zauzima 83. mesto među 178 zemalja u kojima je analiziran indeks percepcije korupcije. Prema njegovim rečima, Srbija je napredovala do 2007, ali da se od tada beleži stagnacija. On je dodao da postojeći politički sistem u Srbiji ostavlja previše prostora za korupciju, s obzirom da izborni zakon promoviše posredni proporcionalni sistem izbora i da i dalje postoji institucija blanko ostavki.
- Sistem treba usaglasiti sa drugim demokratski uređenim zemljama, a Vlada Srbije bi trebalo odlučnije da podrži rad samostalnih institucija koje se bore protiv korupcije - rekao je Goati. Kao problem on je naveo to što političke stranke društvene institucije posmatraju kao plen. On je dodao da bi vlada trebalo da se ponaša „skromnije“, ocenivši da je potrebno smanjiti administrativne troškove i da bi 15 ministara bilo „više nego dovoljno“. Prema njegovom mišljenju, trebalo bi izbegavati posete inostranstvu kada one nisu ekonomski motivisane, odnosno kada je njihova svrha produbljivanje prijateljskih odnosa.
Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnosti Srbija, naveo je da Srbija radi na suzbijanju korupcije i napredak je postojao kada je trebalo doneti odgovarajuće zakonske propise i formirati institucije, ali se stagnacija beleži kada se došlo do primene.
- Postoji porast broja otkrivenih dela korupcije, ali ona godinama ostaju bez epiloga ili se događa da optužnicom nisu obuhvaćeni učesnici, kao što je bio slučaj sa drumskom mafijom - naglasio je Nenadić. On je dodao da treba unaprediti kontrolu, istakavši da se na prevenciji aktivno radi i da se to u narednim godinama može odraziti na percepciju nivoa korupcije u Srbiji. Slučajevi korupcije u Srbiji su, prema podacima Antikorupcijskog savetovališta koje funkcioniše u okviru organizacije Transparentnost Srbija, najčešći u oblasti javnih nabavki, pravosuđa, obrazovanja, zdravstva i poreza i finansija.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…