Vesti
Društvo i ekonomija
Podrška deci sa smetnjama u razvoju
17.11.2010. 20:00
Izvor: RTS
Podrška deci sa smetnjama u razvoju
Za razvoj usluga namenjenih deci sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama, na lokalnom nivou, Evropska unija obezbedila tri miliona evra. Na konkurs, koji će trajati do marta, mogu da konkurišu grupacije od najmanje četiri opštine.
Delegacija Evropske unije u Srbiji raspisala je konkurs za podršku razvoja usluga u zajednici za decu sa smetnjama u razvoju i njihove porodice, čija je vrednost tri miliona evra.
Konkurs, koji će biti otvoren do marta naredne godine, oganizovali su Evropska unija, Unicef i Ministarstvo rada i socijane politike.
"Želimo da afirmišemo regionalni pristup u razvoju socijalnih usluga na lokalu, pa pravo da konkurišu imaju grupe od najmanje četiri opštine. Vrednost pojedinačnih projekata kreće se od 200.000 do 400.000 evra, a lokalne samouprave će učestvovati sa najmanje 10 odsto", rekao je ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić.
Prema njegovim rečima, cilj konkursa je da podrži razvoj usluga koje mogu da spreče institucionalizaciju i obezbede neophodnu podršku roditeljima, kako bi dete sa smetnjama u razvoju ostalo da živi u svojoj porodici.
Ljajić je objasnio da je konkurs usmeren na razvoj četiri usluge u zajednici, koje je Ministarstvo rada i socijalne politike identifikovalo kao prioritetne.
To su dnevni boravci za decu sa smetnjama u razvoju, pomoć i nega u kući za decu sa smetnjama u razvoju i njihove porodice, stanovanje uz podršku za mlade sa invaliditetom, kao i "predah" usluga za decu sa smetnjama u razvoju i njihove porodice.
Ljajić je ukazao da, na primer, samo 45 opština ima dnevne boravke za decu sa smetnjama u razvoju, koje koristi 1.114 mališana, što je, kako je istakao, malo imajući u vidu da je takvih mališana u Srbiji oko 45.000.

"Predah" usluge
Direktorka Unicefa za Srbiju Judita Rajhenberg ocenila je da Srbija čini ozbiljne napore da deci sa smetnjama u razvoju obezbedi adekvatan tretman.
Prema njenim rečima, od velike važnosti je uspostavljanje takozavane "predah" usluge, koja podrazumeva kratkoročni smeštaj deteta sa smetnjama u razvoju, kako bi se porodicama koje o njima brinu obezbedio predah.
Ona je navela da ta usluga može biti korisna i mališanima koji se nisu uključili u redovan program obrazovanja, ukazavši da posebnu pažnju treba posvetiti projektima stanovanja uz podršku za mlade sa invaliditetom, koji su namenjeni deci strijoj od 14 godina, bez roditeljskog staranja.
Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Adriano Martins podsetio je da je u izveštaju Evropske komisije konstatovano da je ostvaren napredak u oblasti inkluzije ugroženih kategorija, ali da kapaciteti za pružanje usluga moraju biti ojačani.
Martins je ukazao da EU Srbiji u toj oblasti pruža podršku od 2003. godine, pošto je uključivanje dece ometene u razvoju, siromašnih i marginalizovanih grupa jedan od značajnih segmenata politike EU.