Vesti
Politika
Politička bitka za prevlast nad Vojskom04.08.2006. 08:00
Izvor: Blic
Koštunica i Tadić pokušavaju da preuzmu uticaj nad oružanim snagama
Vojskom Srbije trenutno upravljaju i premijer i predsednik Srbije. Na stolove u njihovim kabinetima stižu identični izveštaji vojnih bezbednosnih službi. Međutim, uticaj predsednika i premijera na srpske oružane snage nije isti. Vlada Vojislava Koštunice odlučuje o sredstvima za svakodnevne aktivnosti Vojske, dok je u nadležnosti Borisa Tadića komandovanje i postavljanje najviših oficira, samim tim i načelnika Generalštaba. Odnos snaga predsednikovog i premijerovog taboru je, za sada, takav, a borba za prevlast nad Vojskom, tvrde sagovornici „Blica“, trajaće sve dok se ne usvoji novi zakon o odbrani. Tim propisima moralo bi precizno da se reguliše šta će biti u nadležnosti Vlade, a šta u rukama predsednika Srbije kada je reč o komandovanju jedinicama VS, kao i da li će se formirati neko telo slično Vrhovnom savetu odbrane.
- Situacija oko upravljanja Vojskom neće biti regulisana dok u Srbiji ne bude usvojen zakon o odbrani ili Vojsci. Zato sada imamo sukob dve grane izvršne vlasti - tvrdi za „Blic“ Slobodan Vučetić, predsednik Ustavnog suda Srbije.
- Po Ustavu, predsednik Srbije komanduje Vojskom, ali to je mnogo uži pojam od upravljanja Vojskom, pa bi to moralo zakonski da se reguliše, odnosno da se postigne dogovor sa Vladom Srbije. Komandovanje Vojskom je jedno, a postavljanje oficira savim drugo pitanje. Potrebno je brzo doneti zakon, pogotovo ako znamo da je rok od 45 dana za preuzimanje nadležnosti sa nivoa državne zajednice davno istekao a Ministarstvo odbrane još nije u sastavu Vlade - kaže on.
Ovakva situacija podgrejala je i spekulacije da Koštunica želi da smeni načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša jer je blizak Tadiću. U kabinetu predsednika Srbije poručuju da Tadić komanduje Vojskom i da u skladu sa tim on unapređuje, postavlja i razrešava sve generale pa i načelnika Generalštaba. U Generalštabu Vojske Srbije se slažu sa tom ocenom.
- Nema VSO, nema zakona o ministarstvima pa je u principu predsednik Srbije glavnkomandujući. Predsednik Vlade Srbije ne može biti komandant. Takvo rešenje ne postoji u svetu, jedini kompromis bi bilo donošenje novog zakona o odbrani po kojem bi postajo neki novi Vrhovni savet odbrane - kaže naš izvor iz Generalštaba VS.
U Generalštabu objašnjavaju da zastupnik načelnika GŠ na toj poziciji može da bude šest meseci. Onda može da se donese odluka ili o tome da se takav njegov status produži još šest meseci ili da on, ili neko drugi, bude izabran za načelnika Generalštaba.
- Načelnik Generalštaba odgovara predsedniku Srbije za upotrebu Vojske, dok za dnevne obaveze odgovara ministru odbrane, odnosno Vladi - objašnjava vojni analitičar Bojan Dimitrijević i kaže da je Vojska funkcionisala i u težim uslovima od sadašnjih. Imenovanja načelnika GŠ, po njemu, pripada predsedniku Srbije jer je po njemu Tadić logičan naslednik VSO koji je „bio telo nalik nekakvom troglavom predsedniku“ koje su činili predsednici državne zajednice Srbije i Crne Gore.
Dimitrijević tvrdi da Vlada Srbije, ako to želi, može dramatično da oteža život prvom čoveku Vojske tako što mu ne bi isplaćivala novac iz budžeta ili ako bi oko njega postavila svoje ljude.
Ali, čak i u trenutnom pravnom vakuumu, bezbednosne izveštaje VBA i VOA dostavljaju i predsedniku i premijeru, tvrdi Dimitrijević, bivši savetnik ministra odbrane.
- Još postoji politička borba za Vojsku. Najbolje bi bilo da postoji koordinacija Vlade i predsednika. Tako bi se došlo do balansa moći što jeste osnova za civilnu kontrolu Vojske - kaže Dimitrijević.
Ostaje nejasno kakve su posledice oivakvog stanja i kakav je trenutni položaj Vojske?
„Ni na nebu ni na zemlji“, opis je koji u tu svrhu upotrebljava general Ninoslav Krstić iz Foruma za bezbednost i demokratiju.
- Recimo, strategijski pregled odbrane koji se nalazi na sajtu ministarstva odbrane, a koji je tek u formi predloga, počeo je da se sprovodi reorganizacijom novosadskog korpusa. Znači ministarstvo i Vojska već to rade, iako nisu dobili zeleno svetlo od Skupštine Srbije. Šta će biti ako takav nacrt ne potvrdi Skupština? Biće dovedena u pitanje zakonitost ponašanja Ministarstva odbrane. Prekomponovanje celog korpusa biće nezakonito - tvrdi Krstić.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…