Vesti
Politika
Kako koristiti platnu karticu u inostranstvu
04.08.2006. 08:00
Izvor: Blic
Kako koristiti platnu karticu u inostranstvu
Blic saveti: Šta sve treba da znate o platnim karticama pre odlaska na put
Da ne biste na letovanju razmišljali i o tome da li će vam neko ukrasti novac, uvek je najlakše poneti samo platnu karticu. Sve banke nude kartice koje možete koristiti i u inostranstvu, ali prethodno se treba raspitati u kojoj se valuti vrši transakcija, kolika će biti provizija kada budete podizali novac sa bankomata i koliki je dnevni limit.

Pre putovanja obavezno bi trebalo da se informišete o visini limita za podizanje gotovine i kupovini u inostranstvu i obavezno da proverite važnost kartice.

Raspitajte se u vašoj banci o broju telefona info centra, putem koga ćete moći da blokirate karticu u slučaju gubitka ili krađe, kao i da zatražite informacije i uputstva u slučaju da imate problem sa korišćenjem kartice. Takođe je važno da saznate u kojoj valuti se vrši obračun transakcija. Uobičajeno je da za kartice koje su izdate u našem regionu obračunska valuta bude evro. Kada je u pitanju kreditna kartica, uvek se radi o dinarima, jer je odobren kredit u dinarima. Kurseve po kojima se vrši obračun određuju kartične asocijacije na osnovu dnevnih kupoprodajnih odnosa na berzi, a ne banke, izdavaoci kartice.

Kao što je uobičajena praksa svuda u svetu, usluge korišćenja platnih kartica u inostranstvu dodatno se naplaćuju zbog troškova međunarodnog platnog prometa. Uobičajena provizija iznosi od jedan do tri odsto od vrednosti izvršene transakcije.

Banke u Srbiji izdaju kartice koje se koriste u inostranstvu za bezgotovinsko plaćanje robe i usluga. Osim „vize“, široku upotrebu imaju i „masterkard“, kao i „amerikan ekspres“ i „dajners“.

Zašto je važno uvek proveriti u kojoj valuti se vrši transakcija?

Bez obzira na to kuda putujete, uvek bi trebalo da na devizni račun za koji je vezana kartica uplaćujete sredstva u valuti u kojoj se vrši obračun transakcija. Evo zašto. Ako putujete u Ameriku, na primer, pa umesto evra uplatite dolare na svoj devizni račun, misleći da ćete izbeći dodatne troškove konverzije iz jedne u drugu valutu, uradićete u stvari suprotno. Sve transakcije koje budete obavljali obračunavaće se u dolarima. Kada transakcije registruje obračunski centar kartične asocijacije, on će ih pretvarati u evre i kao takve ih slati lokalnoj banci koja je izdala konkretnu karticu. Banka, zatim, treba da skine sa vašeg računa sredstva u vrednosti te transakcije u evrima, ali na računu se nalaze dolari. Opet se vrši konverzija iz evra u dolare, što dodatno poskupljuje transakciju.