Vesti
Politika
Hjuman rajts voč optužuje Izrael za ratne zločine
04.08.2006. 08:00
Izvor: Danas
Hjuman rajts voč optužuje Izrael za ratne zločine
Izraelski avioni bombardovali uporišta Hezbolaha u okolini Bejruta
Bejrut - Izraelski avioni ponovo su juče bombardovali uporište libanskog pokreta Hezbolah u predgrađu Bejruta, glavnog grada Libana. Južno pregrađe Bejruta gotovo je u potpunosti razoreno ranijim bombardovanjem tokom ratnog sukoba započetog pre tri nedelje. Očevici su izjavili da su najmanje četiri jake eksplozije odjeknule u Bejrutu, kada su projektili pogodili predgrađe Dahije u kojem žive šiiti. Libanska televizija prenela je da je pogođena zgrada u kompleksu Hezbolaha u kojem se nalaze centar za učenje religije koji je i ranije bio na meti napada.
Tri rakete pogodile su i selo Tajbeh na granici s Izraelom. Više od 8.000 izraelskih trupa nalazi se na jugu Libana gde se bore s gerilcima Hezbolaha, sukob koji će verovatno biti dug i težak, kažu analitičari.
Organizacija za zaštitu prava čoveka Hjuman rajts voč (HRW) ocenila je juče da su izraelski napadi na libanske civile "ratni zločin" i pozvala Tel Aviv da prekine "napade na slepo". "Tok napada u više od 20 razmotrenih slučajeva pokazuje da se propusti ne mogu okarakterisati kao slučajni, niti povezati s neprihvatljivim postupcima Hezbolaha. U određenim slučajevima tim napadima su počinjeni ratni zločini", ocenio je HRW u izveštaju. Organizacija čije je sedište u Njujorku izrazila je žaljenje zbog "bezobzirnosti izraelske vojske prema životima libanskih civila". "Naša analiza je pokazala da tvrdnje Izraela da se borci Hezbolaha kriju među civilima, ne objašnjava, a još manje opravdava, rat na slepo koji Izrael vodi".
S druge strane, diplomatski napori za rešenje krize ponovo nisu uspeli, dok su UN zakazale sastanak na kojem će se razgovarati o budućim stabilizacionim snagama koje će biti raspoređene u Libanu. Malezijski premijer Abdulah Ahmad Badavi osudio je Savet bezbednosti jer nije imao "moralnu hrabrost da osudi Izrael" na otvaranju vanredne sednice Organizacije islamske konferencije koja broji 56 država članica.
UN nisu bile sposobne ni da organizuju distribuciju humanitarne pomoći", izjavio je Abdulah i dodao "da kraj konflikta nije na vidiku".
Muslimanski svet je veoma nezadovoljan zbog toga što međunarodna zajednica nije pokazala više objektivnosti prema ofanzivi Izraela u Libanu, ocenjeno je na sastanku lidera islamskih zemalja posvećenom situaciji na Bliskom istoku.
Sastanku su prisustvovali šefovi država i vlada 17 islamskih zemalja, među kojima i iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad. "Ne možemo samo upućivati obična saopštenja u kojima se osuđuje nasilje. Treba da imamo aktivniju ulogu i da se pripremimo za učešće u snagama za održavanje mira pod mandatom UN. Malezija je za to spremna", izjavio je malezijski premijer.
Generalni sekretar Organizacije islamske konferencije, Turčin Ekmeledin Ihsanoglu, ponovo je juče pozvao na hitan prekid vatre u Libanu.
"Postoji potpuno slaganje o potrebi prekida vatre, hitnog prekida vatre, i povlačenja izraelskih snaga iza ‘plave linije’ iz 1949", rekao je generalni sekretar. "Brojne zemlje izrazile su spremnost da pošalju mirovne trupe pod okriljem Ujedinjenih nacija, u okviru UNIFIL (Privremene snage UN u Libanu), proširenih snaga UNIFIL", rekao je Ihsanoglu novinarima
U Libanu je, tokom tri nedelje izraelske ofanzive protiv Hezbolaha ubijeno više od 900 ljudi, a ranjeno 3.000, rekao je juče libanski premijer Fuad Siniora i dodao da su trećina žrtava deca mlađa od 12 godina, javile su agencije. Siniora je u video poruci koja je emitovana na samitu lidera muslimanskog sveta u Maleziji dodao da je raseljena četvrtina populacije, odnosno oko milion ljudi. "Do sada je više od 900 ubijeno, a 3.000 ranjeno i trećina žrtava su deca mlađa od 12 godina", poručio je Siniora učesnicima samita Organizacije islamske konferencije. Izraelska ofanziva na Liban "uzima veliki danak u ljudskim životima i infrastrukturi i potpuno je uništila našu zemlju i ekonomiju", rekao je Siniora.
Ekološki program UN (UNEP) apelovao je na prekid vatre u Libanu radi uklanjanja naftne mrlje u Sredozemnom moru koja je stigla do sirijskih priobalnih gradova i preti da izazove ekološku katastrofu. Prema UNEP čije je sedište u Najrobiju, nafta koja se izlila nakon bombardovanja naftnih rezervoara termoelektrane južno od Bejruta, stigla je do sirijskih gradova. Izvršni direktor UNEP Ašim Štajner je u saopštenju upozorio da prvi satelitski snimci prikazuju da je mrlja velika i da se širi. "Usklađena akcija mora da bude hitna da bi se ograničila šteta naneta životnoj sredini i šteta koja na duži rok preti libanskoj ekonomiji i narodu", istakao je on.

AHMADINEDŽAD: Uništenje Izraela rešenje za krizu u Libanu

Teheran - Predsednik Irana Mahmud Ahmadinedžad izjavio je juče da je rešenje za krizu na Bliskom istoku uništenje Izraela, preneli su iranski državni mediji. "Iako je glavno rešenje eliminacija cionističkog režima, u ovoj fazi mora da dođe do trenutnog prekida vatre", rekao je Ahmadinedžad. Francuski ministar inostranih poslova osudio je poziv Irana za uništenje Izraela i istakao da je Iran prokockao svoju šansu da odigra pozitivnu i stabilizacionu ulogu na Bliskom istoku. "U potpunosti osuđujem ove reči", izjavio je Filip Dust-Blazi za francuski radio Inter. "Ove reči su apolutno neprihvatljive za svaku stranu, naročito kada to izgovori šef neke države", dodao je Dust-Blazi. I britanski premijer Toni Bler ocenio je da su izjave iranskog predsednika Mahmuda Ahmadinedžada kojima se ponovo poziva na uništenje Izraela "potpuno beskorisne".