Vesti
Društvo i ekonomija
Duvanske kompanije će preispitati ostanak u Srbiji
03.12.2010. 20:00
Izvor: Blic
Duvanske kompanije će preispitati ostanak u Srbiji
BEOGRAD - Aktuelni zakon o akcizama na cigarete uskoro će biti promenjen, i to na predlog tehničke misije MMF-a koja je u Srbiji boravila u septembru, potvrđeno je “Blicu” u Ministarstvu finansija. Akcize na cigarete u Srbiji će biti izjednačene sa akcizama koje važe u zemljama regiona. Duvanske kompanije zapretile su da će zbog promene akciza preispitati ostanak u Srbiji.
- Izmenjeni zakon o akcizama na cigarete pred Vladom, odnosno Skupštinom naći će se zajedno sa Zakonom o budžetu za 2011. godinu, najkasnije 15. decembra - kažu u ministarstvu.
Predstavnici tri svetske duvanske kompanije koje posluju u Srbiji, “Filip Moris”, “Britiš ameriken tobako” i “Japan tobako internešenel”, saopštili su da će, ukoliko bude usvojena odluka o dodatnom povećanju akciza na cigarete u 2011. godini, biti primorani da preispitaju svoje poslovne planove u Srbiji, kako po pitanju investicija, cena, tako i po pitanju zaposlenih.
Odluku o dodatnom povećanju akciza Ministarstvo finansija donelo je krajem prošle nedelje. Po tom rešenju, kako nezvanično saznaje “Blic”, akcize na cigarete bi tokom sledeće godine umesto za četiri dinara trebalo da se uvećaju za 6,5 dinara, plus inflacija i PDV. Na taj način država bi u budžet trebalo da namakne dodatnih tri milijarde dinara, a cigarete bi u maloprodaji od 1. januara poskupele za oko 20 dinara po paklici.
- O ovoj odluci obavešetni smo početkom ove nedelje. Ne znam samo da li je MMF svestan da je Vlada Srbije u vreme privatizacije duvanske industrije preuzela obavezu pružanja poreske predvidivosti - kaže Skip Bornhiter, regionalni direktor “Filipa Morisa” za jugoistočnu Evropu. Proizvođači cigareta objašnjavaju da se oni ne protive akcizama, već da traže predvidivo regulatorno okruženje. Oni su, kažu, predstavnicima ministarstva predložili alternativno rešenje, koje bi na efikasan način omogućilo povećanje budžetskih prihoda bez promene akciznih stopa, ali je taj predlog odbijen. Ukoliko Vlada odbije da razgovara sa njima, oni će preispitati svoje poslovne planove u Srbiji, a to će, kazali su, biti veoma loš signal svim investitorima.