Vesti
Politika
Skupština Demokratske stranke usvojiće 18. decembra strategiju za sveobuhvatni razvoj zemlje u narednih deset godina
Izborni adut DS "Srbija 2020"
09.12.2010. 12:00
Izvor: Danas
Izborni adut DS "Srbija 2020"
Beograd - Skupština Demokratske stranke usvojiće 18. decembra strategiju za razvoj zemlje u narednih deset godina pod nazivom "Srbija 2020", kojoj će predsednik Boris Tadić posvetiti najveći deo svog obraćanja stranačkim delegatima, saznaje Danas.
Kako je našem listu objašnjeno u DS, reč je o Tadićevom "predsedničkom programu", kojim će početi svoj novi mandat na čelu demokrata i koji će ujedno biti glavni adut te stranke za parlamentarne izbore, koji bi trebalo da uslede početkom proleća 2012. godine. Marko Đurišić, predsednik Organizacionog odbora Skupštine DS, u izjavi za Danas nije želeo da govori o detaljima strategije, ali nam je potvrdio da na tom dokumentu trenutno rade predsednik Tadić, potpredsednici stranke i predsednik Političkog saveta Dragoljub Mićunović. Kako naš list nezvanično saznaje, u izradu strategije uključeni su i pojedini funkcioneri DS koji su na pozicijama ministara i državnih sekretara u Vladi Srbije. Strategija će biti obiman dokument, inspirisan "Novom evropskom strategijom 2020" Evropske unije, u kojem će biti zastupljene sve oblasti čiji je razvoj neophodan za dalje napredovanje zemlje poput prostornog planiranja, demografskog razvoja, infrastrukture, ekologije, ekonomskog rasta i ekonomije znanja, konkurentnosti, energetike, socijalne politike, odbrane, međunarodnih odnosa, evropskih integracija. Kako nam je objašnjeno, u ovaj dokument će biti ugrađeni "najbolji delovi svih strategija razvoja koje su poslednjih godina urađene u Srbiji u mnogim oblastima". Podsetimo, predsednik Tadić je još marta ove godine, na sednici stranačkog Glavnog odbora, govorio o strategiji kao planu, odnosno "politici s kojom će DS sa svojim partnerima i prijateljima izaći na izbore 2012, pred građane, i od njih tražiti podršku za jedinu moguću i najrealističniju politiku".
Kada je reč o strateškom dokumentu EU, koji je poslužio kao neka vrsta uzora demokratama, Unija je pred sebe postavila pet ambicioznih ciljeva koje treba dostići do 2020, a to su zapošljavanje, inovacije, obrazovanje, socijalna inkluzija, briga o klimi i energija. Evropa bi, prema toj stategiji, trebalo da unapredi obrazovanje, istaživačku delatnost i razvoj digitalnog društva. Održivi razvoj EU između ostalog podrazumeva izgradnju konkurentne ekonomije, koja u potpunosti iskorišćava resurse, nastavak napretka u razvoju tehnologije koja ne ugrožava životnu sredinu, pomaganje potrošačima da imaju pravi izbor i koriste tehnologiju koja štiti okolinu. Zemlje članice trebalo bi da rade više na pomaganju građanima u usavršavaju njihovih veština i modernizaciji radnog okruženja. Evropska komisija predlaže zemljama članicama uvođenje šema takozvanog nadzora države i povezivanje programa fiskalne stabilizacije s većim ulaganjima u nauku i obrazovanje. EU je postavila konkretne ciljeve, kao što su povećanje stope zaposlenosti stanovništva starosti od 20 do 64 godine i povećanje ulaganja u istraživanja i razvoj. Predviđeno je da nacionalne vlade poboljšaju saradnju između industrije i univerziteta i tako učine Evropu poželjnom lokacijom za razvoj novih proizvoda. Vlade država članica treba da osiguraju dovoljan priliv novih naučnika i inženjera, ali i da obezbede poreske podsticaje za finansiranje istraživanja i razvoja.