Vesti
Društvo i ekonomija
Rusi iz Srbije vade milion tona nafte26.12.2010. 14:00
Izvor: Večernje novosti

Nalazišta ”crnog zlata” u vlasništvu Naftne industrije Srbije pripadaju gigantu ”Gaspromnjeftu”. Državi pripada rudna renta od tri odsto
ZALIHE nafte u Srbiji veće su ove godine nego u 2009, prvi put u poslednjih nekoliko godina. To, međutim, ne znači da naša zemlja počinje da liči na Saudijsku Arabiju. Već, ležišta “crnog zlata”, koja ranije nisu bila komercijalna, sada su to postala zbog boljih tehnologija. Sva naftna nalazišta kojima Naftna industrija Srbije raspolaže u zemlji i svetu, sada su, međutim, u rukama ruskog “Gaspromnjefta”.U privatizaciji 51 odsto NIS, uz rafinerije i benzinske pumpe, prodata su i - naftna ležišta. Tako su nalazišta nafte u Vojvodini i Angoli pripala ruskom vlasniku. A Srbiji pripada samo rudna renta od tri odsto. Baćuške su, ipak, zbog ulaganja u tehnologiju, uspele da povećaju proizvodnju.
- Plan proizvodnje domaće nafte premašili smo za osam odsto prošle godine - kažu u NIS. - Prvi put posle nekoliko godina porasle su zalihe nafte. To smo uspeli reaktivacijom bušotina koje nisu radile, uvođenjem novih tehnologija i procesom optimizacije troškova.
Kako ukazuje profesor Slobodan Sokolović, sa Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu, nove rezerve nafte nisu revolucionarne. Ali, dovoljne su da povećaju odnos rezervi i proizvodnje.
- Sada je period komercijalne upotrebe nafte u Srbiji još 44 godine - kaže on. - Spekulisalo se da nam je ostalo još 30 godina za eksploataciju. Do povećanja rezervi došlo je samo zato jer ono što ranije nisu bila komercijalna ležišta sada jesu. Tehnologija je napredovala,pa nafta sada može da se vadi sa mnogo većih dubina.
A nalazišta “crnog zlata” u zemlji nisu zanemarljiva. Iz bušotina na severu Srbije godišnje izlazi oko milion tona nafte, koja se prerađuje u rafinerijama NIS. Sa godišnjim potrebama Srbije od 3,2 miliona tona, tako se podmiri oko četvrtine.
- Imamo strategiju istraživanja i proizvodnje nafte u inostranstvu - kažu u NIS. - U našem fokusu van Srbije je region Balkana. Ovih dana se osniva preduzeće “Jadran-Naftagas” u Republici Srpskoj, koje će se baviti istraživanjem i proizvodnjom nafte. A, razmatramo i mogućnost povećanja prisustva u Angoli i kako da steknemo sopstvenu proizvodnju u Turkmenistanu.
Iz četiri koncesiona morska bloka u Angoli, ove godine proizvedeno je oko 78.543 tone nafte. Jedna licenca ističe sledeće godine, dok druge traju do 2012, 2025. i 2030. godine.
- Vrednost proizvedene nafte zavisi od trenutne cene na tržištu - kažu u NIS. - Očekujemo da će vrednost preuzete količine u ovoj godini premašiti 45 miliona dolara. Ta nafta ne dolazi u Srbiju, već je prodajemo u inostranstvu. Sada u Angoli istražujemo samo na jednom proizvodnom bloku, a rezultati se očekuju do polovine sledeće godine.
Prema poslovnom planu NIS, u istraživanja naftnih nalazišta do 2020. godine biće uloženo oko 60 miliona dolara. Ispitivanja bi trebalo da se vrše južno od Save i Dunava - u srednjem i severnom Banatu i na području Jelice i Moravskog rova.
KRAVČENKO: OD 1. JANUARA NIŽA CENA NAFTNIH DERIVATA
Od 1. januara derivati nafte biće jeftiniji, izjavio je direktor Naftne industrije Srbije Kiril Kravčenko.
"Ono što mogu da garantujem je da će od 1. januara prodajna cena biti niža, ali za benzinsku mrežu u celoj Srbiji mi nismo odgovorni i to je zakon tržišta", rekao je Kravčenko.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…